Bildiğiniz gibi HTML sayfaları statik yapıya sahiptir. Yani HTML ‘de ne yaparsanız, sadece yaptığınız şeyleri görürüsünüz. Daha doğrusu HTML ‘de kullanıcıdan gelecek olan verileri kullanamazsınız, yani sadece kullanıcılar burada sizin yaptığınız şeyleri görürü ve kullanır. Bundan dolayı kullanıcılar burada pasiftir. Oysa PHP kullanarak dinamik sayfalar oluşturabilir ve kullanıcıları aktif hale getirebilirsiniz.

PHP şunları yapabilirsiniz;

• Veritabanı bağlantılı uygulamalar
• Dinamik olarak oluşan grafikler
• Kullanıcıya, tarayıcıya ve tarihe göre özel durumlar veya içerikler
• Anketler
• Tartışma forumları
• Elektronik ticaret uygulamaları
• Web tabanlı e-posta uygulamaları
• XML verilerini okuma ve oluşturma
v.s..

PHP Nasıl Çalışır

PHP ‘nin nasıl çalıştığına geçmeden önce HTML sayfalarının nasıl çalıştığını anlatalım. HTML(Hyper Text Markup Language) web sayfaları HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) sayasinde sizin bilgisayarınızın sabit diskine gönderilir, bu sayede siz bir sayfaya giridiğinizde gerekli dosyalar sizin bilgisayarınıza iner. Bu inen dosyalar sizin bilgisayarınızdan çalışır, kullandığınız web istemciniz yorumlayarak görüntüleri ekrana getirmektedir. Dolayısıyla HTML ‘ye kullanıcı taraflı çalışan betik dili denmektedir.
HTML ‘nin nasıl çalıştığını anlattıktan sonra, PHP betik dilinin nasıl çalıştığına geçelim. Bu konu web programcılığına ilk başlayanlar için anlaşılması zor olabilir ancak, ileriki yazılarımda bu konunun anlaşılması için örnekler vereceğim. Daha önce de dediğim gibi, PHP sunucu taraflı bir betik dili. İlk olarak yazılacak PHP kodları HTML içine içine gömülerek yazılır. Daha sonra uzntısı “PHP” olarak kaydedilir. Kullanıcı “PHP” uzantılı dosyayı web istemcisinden çağırdığında HTML içine gömülü olan PHP kodları, server tarafında bulunan PHP yorumlayıcısı tarafından yorumlanır ve çıktıları HTML ‘nin gömülü yerine HTML ‘nin anlayacağı bir dile çevirir, bundan sonrası bildiğiniz gibi HTML ‘nin çalışma mantığına göre çalışır.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1171
favori
like
share
BurGay! Tarih: 07.10.2008 17:54
teşekkürler bende geleceğin tasarımcısı olarak okumak istedim
gizemli-71 Tarih: 16.09.2008 09:19
güzel çalışma unmarım aradığımdır