Çocuğunuz uyuşturucu bağımlısı mı değil mi? Doktorlar bunu anlamak için 7 yol önerdi. İşte gözlemleyecekleriniz...

TBMM’de Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu’na brifing veren psikiyatr Prof. Dr. Rüstem Aşkın, gençlerde madde bağımlılığı belirtileri ve mücadele yöntemleri konusunda ailelere ipuçları verdi. Aşkın, en zararlı uyuşturucu sınıfında olan esrarın şizofreni riskini artırdığını söyledi.

- Her zamankinden daha fazla para harcamaya başlar.

- Yeni arkadaşlar edinir.

- Kendisine veya derslerine özeni azalır.

- Çevresi ve yakın arkadaşları eski önemini yitirir.

- Hafif uykulu, şaşkın, yorgun, dalgın görünebilir.

- Yeme bozuklukları olur, kilo kaybeder.

- Daha sinirli hale gelebilir.

PROF. Dr. Rüstem Akın, Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu’na verdiği brifingte "Uyuşturucu sorununda mücadele ailede başlar" dedi ve şunları söyledi:

"İyi, ilgili, çocuğunun arkadaşlarını, çevresini ve okulunu tanıyan bir ebeveyn, hem polislik hem eğitimcilik yaparak çocuğunun en yakınındaki kişi olacaktır. Aile, çocuğun deneme içinde olduğunu anladığında, hiç suçlamaksızın, çocuğunu aynı ölçüde, hatta daha da fazla severek, özeleştiri de yaparak sebeplerini araştırmalıdır."

Son yıllarda, sokakta "ot" denen esrara bağlı akıl hastalıklarının zirveye çıktığına dikkat çeken Prof. Akın, Avrupa’da her 100 şizofrenik hastadan 14’ünün esrar nedeniyle buna yakalandığının düşünüldüğünü söyledi. Prof. Akın şöyle devam etti:

KAFEİNDEKİ RİSK

"Bağımlı çocuklar arkadaşlarına ’Hayır’ diyemez. Sokağa çıktıklarında etrafları kuşatılır. Polisin birkaç haftalık markajı bile o çocuğun diğerlerine direnmesi açısından destek anlamda faydalı olacaktır.

Yasal, bol ve keyifli, çoğu zaman da zararını fazla bilmediğimiz ya da hissetmediğimiz bir madde de kafein. Günlük içtiğimiz çay, kahve, neskafe, kola, çikolata ya da kakaolu pastaların içinde zengin olarak bulunuyor. Çok kafein tüketiyor olmamızın biraz sinirli bir toplum olmamızda da payı var sanıyorum."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 547
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 09.10.2008 00:53
Teşekkürler..
muhammet54 Tarih: 05.10.2008 00:16
tesekkür ederim
SU-PERISI Tarih: 16.07.2008 14:47
ellerine saglık teşekkürler