Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çolak'ın Türkiye'de ilk kez ürettiği ölümsüzlük mantarı, Adana'da özel bir firma tarafından çay olarak piyasaya sunulacak.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çolak, yaptığı açıklamada, ABD'de de ''Ölümsüzlük Mantarı'' olarak adlandırılan türün, dünyadaki toplam üretiminin yılda 8.5 ton civarında olduğunu ve bunun 5 bin tonunun Çin'de gerçekleştirildiğini kaydetti.


Çolak, Güneydoğu Asya ülkelerinde, Japonya'da ve ABD'nin bazı güney eyaletlerinde üretilen mantarın, Anadolu'da çok az da olsa görüldüğünü söyledi. ''Ölümsüzlük Mantarı''nın yaklaşık 20 hastalığın tedavisinde kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Çolak, şöyle konuştu:


''Bu mantarın en etkin özelliği tansiyon dengeleyici olmasıdır. Ayrıca kolesterol düşürücü, bağışıklığı kuvvetlendirici, stresi yok edici, kan dolaşımını düzenleyici ve kan damarları içinde pıhtılaşmayı engelleyici etkileri sıralanabilir. Bunun yanında kan şekerini düzenleyici, anti-kanserojen etki, hatta saç güçlendirici ve çıkartıcı olarak da değerlendirilmektedir.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 14.07.2008 15:11
ellerine saglık
ece genc Tarih: 13.07.2008 15:19
UMARIM ÇOK YAKIN ZAMANDA PİYASAYA ÇIKAR DA İHTİYACI OLABLARA FAYDA SAĞLAR
SU-PERISI Tarih: 13.07.2008 14:43
ellerine saglık epey faydası varmış bir an önce satılmaya başlanırda bir çok insanımız bundan faydalanır.