Henri Barbusse(17 Mayıs 1873, Asnières-sur-Seine — 30 Ağustos 1935, Moskova) Fransız romancı, şair, gazeteci ve komünist.

1873'de Fransa Asnieres-sur-Seine'de doğdu, küçük bir yerleşim yerinde büyüdü ama 1889'da 16 yaşındayken Paris'e gitti. 1914 yılında, 41 yaşındayken Fransız ordusuna girdi ve I.Dünya Savaşı'nda Almanya'ya karşı bu orduda hizmet etti. Akciğer hastalığı ve dizanteri yüzünden ayrılana kadar on yedi ay boyunca askerlik yaptı. I.Dünya Savaşı sırasında onun tecrübelerinin temel alındığı, Le Feu (Ateş) isimli romanının 1916'da yayınlanmasıyla üne kavuştu.

Ocak 1918 gibi Fransa'dan ayreılarak Moskova'ya hareket etti. Orada Rus bir kadınla evlendi ve Bolşevik Partiye katıldı. O'nun sonraki çalışmaları, Manifeste aux Intellectuels, Elevations (1930) ve diğerleri, daha devrimci bir bakış açısını gösterir. Bunlardan, 1921 Le Couteau entre les dents, Barbusse'nin, Bolşevizm ve Ekim Devrimi'nin taraftarı olduğunu anlatılır. 1923'de Fransız Komünist Partisi'ne katıldı ve sonra Sovyetler Birliği'ne tekrar yolculuk yaptı. 1927'de Brüksel'de oluşturulan Emperyalizme Karşı Birliğin bir üyesiydi.

Romain Rolland'ın arkadaşı ve Clarté'ın editörüydü. Proletkult ve Sosyalist Gerçekçiliğe benzer, Proleterya edebiyatını tanımlamayı denedi. Barbusse, bir Stalinistdi ve 1936'da Joseph Stalin'in Staline. Un monde nouveau vu à travers un homme başlığıyla biyografisini yazdı. Kitap, Sovyet kişilik kültünün batılı bir eşdeğeri ve Barbusse'ün daha önce arkadaşı olan, Sovyet devletininin eleştirisini yapan, Romen yazar Panait Istrati'ye karşı şiddetli bir baskı kampanyasını ifade eder.


Barbusse Esperantistti ve Sennacieca Asocio Tutmonda'nın ilk kongresinin fahri başkanıydı. 1921'de, Esperanto dergisi için Esperantista Laboristo("Esperantist işçisi") isimli makaleyi yazdı.

30 Ağustos 1935'de Moskova'da öldü. Père Lachaise Mezarlığı'na gömüldü. Nazım Hikmet'in ilk baskısı 1935'de yapılan Taranta Babu'ya Mektuplar kitabı Henri Barbusse'e adanmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share