Bir varmış bir yokmuş diye başlar masallar… Ve “onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine” diye son bulur.
Ortada neler yaşanır o pek bilinmez. Acılar mı çoktur, sevinçler mi? Onu ne yazan olur ne de anlatan. Ama gerçek olan mutlulukla biten masallardır. Şu dünyada hemen herkesin öyle bir masalı vardır. Kimi masalların sayfalarına kahkahaların resmi çizilir. Kimininkine ise hıçkırıkların hüznü yazılır… Peki sizin masalınızda hangi yazılar var? Hüzün mü yoksa neşe mi?

Eğer o masala mutluluğun resmini çizmek, mutluluğun şarkısını yazmak istiyorsanız, önce geçmişteki acıların üzerini çizin. Kötülükleri mazi mezarına gömün. Sayfalara “eşimi çok seviyorum” ve “onu sevmek için bütün yolları deneyeceğim” diye yazın.

Çirkin olan hiçbir şeyi duymayın, görmeyin. Her söze cevap yetiştirmeyin. Gözünüzü kör, kulağınızı sağır edin. Bu dünya her kötülüğü görecek, her söze cevap yetiştirecek kadar uzun değil.

Eşinizi “sen şöylesin, sen böylesin” diye yıpratmayın. “Sen benim için özelsin, sen bir tanesin” diye motive edin. Kameralarınızı kusur ve hatalara değil; güzelliklere çevirin. Negatifliği bırakıp pozitif olun. Etrafınıza mutluluk ışıkları saçın. Çevrenize huzur meltemi estirin. Eşiniz aydınlığınızda ferahlamak, huzur melteminizden serinlemek için yanınıza koşa koşa gelsin. Acıları orada dinsin. Sıkıntıları orada bitsin. Elem ve keder dağları o güneşte erisin.

Eviniz, erişilmez dağların zirvesi olmasın. Eşiniz, o fırtınalar arasında tek başına kalmasın. Aynı evi, aynı çocukları, aynı odayı ve aynı yastığı paylaşanlar aynı sevgiyi de paylaşsın. Aynı mutluluğa imza atsın. Aynı huzura doğru koşsun. Şayet “Ben pozitif olamıyorum ya da ne yapsam eşimi mutlu edemiyorum” diyor ve mutluluğu yakalamakta kararlıysanız, hayatta hiçbir şey zor değil. Yeter ki isteyin, yeter ki başaracağınıza inanın ve gayret gösterin. Bir de bol bol dua edin. Unutmayın, yollar yürüdükçe aşılır. Dağlar tırmandıkça… Evlilik de bir yoldur. Bazen yolda ufak tefek taşlar olur. Onları görüp, ümitsizliğe düşmeyin.

Belki koşarken ayaklarınıza taşlar batar belki yüreğiniz acır. Sonundaki mutluluğu düşünün. Güzel günleri hayal edin… Masalınızın sonunun mutlulukla bitmesini istiyorsanız eşinizi sevin. Ve önsözü ‘mutsuzlar’ son sözü ‘ayrıldılar’ değil, önsözü ‘sevgi’ son sözü ‘mutluydular’ olsun.


aLıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 414
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 02.12.2008 11:05
Yazı harika da uygulamak için evliya olması lazım insanın.
Fairy_Oz Tarih: 01.12.2008 19:28
Harika bir yazı ya yani bu kadar güzel bi tarif hiç okumamıştım daha önce "Ve önsözü ‘mutsuzlar’ son sözü ‘ayrıldılar’ değil, önsözü ‘sevgi’ son sözü ‘mutluydular’ olsun."
teşekkür ederim
BiR-DOST Tarih: 15.07.2008 20:41
Hakısın SU-PERISI
SU-PERISI Tarih: 15.07.2008 18:51
Ellerine saglık Bir-Dost.Her evlilikte başlarda ufak tefek taşlar batabilir yeter ki o taşları yok etmesini bilmek gerekir.