8/1. BAĞLANTILAR(LINK)

Web sayfalarında en çok kullanılan unsurlardan biri bağlantılardır.Bağlantılar ziyaretçinin bir tıklama ile, sitenizin içinde veya dışında, belirlediğiniz herhangi bir adrese gitmesini sağlar.Bağlantılar browser'a etiketi ile bildirilir.İşte bu etiketin parametreleri:

href
Bağlantının adresi bu parametreyle bildirilir
Sayfa adı>

Sayfa Adı


'Href' parametresinin değeri sayfaadi.com gibi bir adres olabileceği gibi, örneğin deneme.zip gibi bir dosya adı da olabilir. Böyle bir bağlantıya tıklandığında browser kullanıcıya bu dosyayı indirmek isteyip istemediğini sorar. Bu özelliği kullanarak ziyaretçilerin sayfamızdan dosya indirmelerini sağlayabiliriz.Burarya tıklayıp dosyayı indirin!

Burarya tıklayıp dosyayı indirin!

--------------------------------------------------------------------------------

8/2. RESİMLER

Resimler doğru ve yerinde kullanıldığında HTML belgelerine estetik açıdan çok şeyler katabilirler;fakat büyük boyutları nedeniyle yavaş yüklenirler.Bu da ziyaretçinin sıkılmasına,hatta sayfayı terketmesine neden olabilir.Bu nedenle, en azından internet bağlantıları daha hızlı oluncaya kadar, resimleri 'az ve öz' kullanmanız doğru olacaktır.Resimler etiketi aracılığıyla kullanılırlar.Aşağıda bu etiketin parametrelerini görüyorsunuz.src
Resmin bulunduğu dizini bu parametre ile bildiririz
width
Resmin genişliğini piksel cinsinden bildirir
height
Aynı şekilde resmin yüksekliğini bildirir.
border
Resmin etrafındaki çizginin kalınlığını belirtir.
align
Yatay konum belirler;left,right,center değerlerini alır.
alt
Mouse resmin üzerindeyken yazacağınız meni gösterirBeğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 556
favori
like
share