6. ETİKETİ
Font etiketi sahip olduğu parametreler sayesinde metinlerin renk,yazı tipi, boyut gibi özelliklerini değiştirmemize olanak sağlar.Bu etikete geçmeden önce HTML'de renklerden kısaca bahsetmek yerinde olur.

6/1.RENKLER

HTML'de renkler hexdecimal formunda ifade edilir.Bir renk 16'lık sayı düzeninde 6 rakamdan oluşur ve Bu düzende 9'dan sonraki say1ıarı göstermek için 'A'dan 'F'ye kadar olan harfler kullanılır. Bununla birlikte HTML bazı renklerin ingilizce isimlerini anlar; aşağıdaki örnekte bu renkleri görmektesiniz.

AQUA
BLACK
BLUE
FUCHSIA
GRAY
GREEN
LIME

MAROON
NAVY
OLIVE
PURPLE
RED
SILVER
WHITE
YELLOW


Burada görülen renkler hexdecimal cinsinden de ifade edilebilir: Örneğin #FFFFFF beyaz ,#000000 siyah ,#C0C0C0 gri(tabloda 'silver') renklerini verir.
--------------------------------------------------------------------------------

6/2. ETİKETİ VE PARAMETRELERİ

Renkleri kısaca tanıdıktan sonra artık asıl konumuza geçebiliriz.HTML belgesinin body bölümüne yazdığımız metni etiketleri arasına alarak bu metne etiketin aşağıdada listelenen parametreleri doğrultusunda bazı özellikler kazandırabiliriz:

color

hexdecimal veya 'rengin ingilizce ismi' değerini al1ır

#000000,black

face

Yaz1. türünün ismi değerini al1ır

Times new roman,Arial

size

1 ile 7 arasında istenilen değeri alır

+1,+5


Şimdi bu parametreleri bir örnekte kullanalım:


< BR> Fontkullan1.m1.

Font etiketinin color parametresini kullanarak renkli
yaz1ılar yazabilir;


değişik yazı karakterleri kullanabilirsiniz:Mesela böyle!


Hatta yazılarınızı büyütüp Küçültebilirsiniz

Font etiketinin face parametresinin yazı tipi belirttiğini biliyoruz.Bu parametre ile belirlediğiniz yazı tipi,ancak ziyaretçinin bilgisayarında da yüklü olması halinde görüntülenebilir. Bu nedenle bu parametreye birkaç değer atamak,son değer olarak da windows'un standart font'lar1ından birini atamak, sayfalarınızın hiç istemediğiniz bir font'la görüntülenmesini büyük ölçüde engeller.

...

Bu kod browser'a önce impact, yoksa verdana, o da yoksa arial fontunu kullanmasını bildirirBeğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1440
favori
like
share