Virüsler birer programdır. Bu virüs kodları çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen”bilgisayar programlarıdır, kendi kendilerini kopyalarlar, bir yerden bir yere bulaşırlar (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb gibi). Bilgisayarınız çalıştırıldığında otomatik olarak faaliyete geçerler. Bir virüsün bir diğer dosyaya veya sürücüye geçmesi çok kolaydır. Örneğin virüslü bir memory stick' i ( diger adıyla flash memory ) bilgisayara takıldığında memory içinde hangi dosyaların olduğuna bakıldığında bilgisayarınıza bulaşabilir.
Genellikle her virüsün bir adı vardır (Cansu, Stoned, Michaelangelo, Brain, Einstein vb gibi).

VİRÜS TÜRLERİ
Virüsleri ikiye ayırabiliriz. Bunlar BOOT virüsleri ve FILE virüsleridir.

BOOT VİRÜSLERİ
Bilgisayarın sistem alanlarına bulaşan virüsler
Boot virüsleri hard diskin veya disketin boot sektörlerine yerleşirler. Bilgisayarlar açıldığında veya resetlendiğinde disketin veya hard diskin boot sektöründeki yükleyici program olarak çalıştırılır ve faal duruma geçerler. Kullanıcıların çalıştırdıkları her programa bu sayede ulaşarak çeşitli sorunlara yol açarlar. (Bu tip virüslein ilk örneklerinden olan Dark Avanger ve Cascade bilgisayar sistemlerine ciddi zararlar vermişlerdir).

FILE VİRÜSLERİ
Dosyalara bulaşan virüsler
Dosya virüsleridir. Bu tür virüsler programların sonuna kendilerini ekleyerek dosya uzunluklarını artırırlar. Dosya virüslerini en kolay bulabilmek için Command.com dosyasının uzunluğuna bakılır., Ancak bunun için dos versiyonlarına göre command. com' un uzunluklarını bilmek gerekmektedir. Bu tür virüsler genellikle uzantısı EXE ve COM olan dosyalara bulaşırlar, Bazen, başka tür sistem dosyalarına da (.OVL, .DLL, .SYS gibi) bulaşabilirler

Virüslerden korunma yolları nelerdir?
Öncelikle real time ( her an çalışır durumda ) çalışan bir antivüris programı kullanmaya başlamalısınız ve bu programı güncel tutabilmek için update lerini kontrol etmelisiniz. Bu updateler sayesinde yeni çıkan virüslere karşı bir önlem almış olacaksınız, internet ortamında her gün yeni bir virüs piyasa çıkıyor. Düzenli olarak en azından hafta bir bilgisayarınızı kullandığınız antivirüs programıyla taratın, eger antivuris programınızın spyware kontrolü ve firewall özellilkeri yoksa br tane spy ware programı örnegin spybot ( realtime çalışmaz sizin çalıştırıp bilgisayarınızı taratmanız gerekir) .Firewall olarakta standart windows kullanıcıları için windows sp2 ile birlekte gelen firewall yeterli olacaktır, gelişmiş koruma için software olarak zone alarm öneririm, donamımsal firewall içinde adsl modeminiz firewall özellikli olanlarından seçin. Ayrıca işletim sisteminizin düzenli olarak updatelerini yapmayı da ihmal etmeyin.

Ancak, bu antivüris ile korunmada yetmeyebilir. Her şey sizde bitiyor internetde indirdiğiniz dosyalara , cd den aldığınız dosyalara , chat yaparken ve maillerinizin ekli dosyalarını açarken dikkat etmelisiniz, antivuris programları bütün virüsleri tanımaz öyleki bir antivüris programının tanıdığı virüsü bazen başka bir antivirüs programı tanıyamıyor bu benim başıma çokça geldi, bütün antivirüs programlarını bilgisayarınıza yükleyip kullanma şansınızda yok, coğu anti virüs programı başka antivirüs programları ortaklaşa çalışamazlar.

Düzenli olarak önemli dosyalarınızın yedeklerini almaya çalışın. Ve de süpheli bir şekilde aldığınız bir programı hemen silin.

VİRÜSLERİN ETKİLERİ
Virüsler genellikle bir başka dosyaya bulaşıp yer kaplamaktan öte gitmemekle birlikte bilgisayarda yavaşlama, kilitlenme ve dosya ve programlarınızın bozulmasına neden olmaktadırlar. Bazı virüsler ise çok zararlı olabilir. Harddiskin formatlanmasına, biosların silinmesine ve verilerin bozulmasına sebep olabilirler. Spywareler içinse devamlı açılan popup renklam sayfaları kendilerini belli eden özellikleridir. Günümüzde ki vürislerin etkileri genelde pc' yi çalışmaz hale getirecek şekilde agırlaştırmasıdır. Ayrıca internet ortamında bulaştığı bilgisayar hakkında bazı önemli bilgileri ( adres defteri, mail hesapları, kişisel şifreler ) virüsu yazan kişiye aktarmaya çalışmasıdır.

Bilgisayarım virüslendi. Nasıl temizleyecegim?
Antivirüs programınızın olduğu halde virüs girmişse bilgisayarınıza ya çok iyi bir kullanıcısınızdır yada antivirüs programınız yetersiz kalmaktadır. Yapacağınız ilk iş, o an kullandığınız tüm uygulamaları kapatmak, yaptığınız işleri saklamak. Ardından, bir antivirüs programınızın updatelerini yapın ve bilgisayarınızı tarayın


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1172
favori
like
share
samyy251 Tarih: 17.11.2008 08:08
aynen böle pcyi formatla işi bitir yine virüs var kullanmaya başar başlamaz pcyi yine donuyo 5 dakka içinde kullanacağımız programları oyunları temizleyemiyozki
hayalll Tarih: 12.09.2008 03:07
virüsler bulaştımı gitmek bilmiyolar.... çok yüzsüz bunlar
güvenlik gibi görünen virusler ozellıkle... anti virüs program yüklerken bile dikkat etmek lazım ...benden solemesı yoksa bızım pc gibi 1 hafta da 5 format atılır yazıktır..

teşekkurler paylaşım için..