Windows Xp ve 2000 Kurarken Fdisk kurulum içerinde yapılabilmekte ayrıca ntfs dosya sistemi formatı disklere verilebilmekte, ama win 9x ve mileniuml kurmak istiyorsunuz ve hdd' yi ikiye bölme gibi bir arzunuz varsa o zaman fdisk yapmak için ihtiyacınız windows başlangıç disketi oluşturmak veya win98 cd' sinden boot yapıp dos ortamına düşmek gerekir. Win98 ve millenium SADECE fat32 Dosya sistemini destekler.

1. Sistem disketi oluşturmak:
Şimdi disket sürücüye boş bir disket yerleştirin ve denetim masasındaki program ekle/kaldıra tıklayın ve çıkan menüden başlangıç disketi sekmesini işaretleyin. Disketi flopy' ye yerleştirin ve windows başlangıç disketini oluşturun.

2. Eğer Başlangıç Disketi
oluşturduysak bilgisayarın açılışı sırasında ilk olarak flopy disk ten boot yapacak şekilde bios ayarlanması gerekir, Eğer Win98 Cd sinden fdisk yapılacaksa İlk Olarak bilgisayarın cd rom dan boot yapacak şekilde bios ayarlanır.

Win98 Cd sinden Fdisk yapalım;
Not: cd Rom da boot able win98 cd si takılı olmalı

Bilgisayar açılırken size boot secenekleri cıkarır; bunlardan bilgisayarı cd rom desegi ile çalıştırı seceriz.

Karşımıza dos ekranı gelir burada sırasıyla şunları yapalım

a:>cd D
D:>cd win98
D:>win98>fdisk enter dedigimizde fdisk ekranı karşımıza gelir.


3. Şimdi ekranda büyük disk desteğini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soran uzunca bir yazı çıkacaktır.
Bu menüye [E] EVET diyerek ENTER 'a basın.

4. Geniş sabit disk desteğini etkinleştirdikten sonra Ekrana FDISK Seçenekleri diye bir menü gelecektir.
İsterseniz önce diskimizin içerisinde ne olduğunu kontrol edelim bunun için FDISK menüsünden [4] nolu seçeneği yani BÖLÜM BİLGİSİNİ GÖSTER seçeneğini seçerek ENTER tuşuna basın.

5. Bu ekranda Sabit diskinizin adını,boyutunu ve formatlandığı dosya sistemini görebilirsiniz. Ayrıca diskin boyutunuda MB cinsinden öğrenebilirsiniz. Şimdi ESC tuşuna basarak FDISK başlangıç ekranına geri dönebiliriz. 6. Şimdi yapacağımız iş eski DOS bölümünü silmek olacak.Bunu için 1. seçeneği seçmelisiniz "BİRİNCİ DOS BÖLÜMÜNÜ SİL" (Tabi eski diskiniz iki bölümde olabilir ve siz bu işlemi tek part 'a indirmek içinde yapıyor olabilirsiniz. Bunun için bölüm bilgisine baktıktan sonra uzatılmış dos bölümünü silerek işe başlamanız gerekir. Önce uzatılmış dos bölümlerini sildikten sonra birinci dos bölümünü silebilirsiniz.....)

7. Bu seçeneği seçtiğinizde ekrana diskinizle ilgili bilgiler gelecektir, aşağıda ise; Hangi birinci dos bölümünü silmek istiyorsunuz..............? Diye bir soru ile karşılaşacaksınız buraya yukarıda gördüğünüz BÖLÜM sekmesinin altındaki C: 1 yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu sorunun karşısına 1 yazıp enter tuşuna basın...ENTER tuşuna basınca alt tarafta

Birim adını girin ...........................................................? diye bir soru daha çıkar burayı boş bıraka bilirsiniz.(Bu size kalmış bir tercih)...ENTER tuşuna basıp burayı geçebilirsiniz.

Emin misiniz (E/H).......................................................? Burada birinci dos bölümünü silmek isteyip istemediğinizi son kez sormaktadır, buraya E diyerek ENTER tuşuna basınız....

8. Birinci dos bölümünü sildikten sonra ekranda Birinci dos bölümü silindi mesajını göreceksiniz ve devam etmek için ESC tuşuna basmanız gerekmektedir.

9. ESC tuşuna basınca ekrana

1. Birinci Dos Bölümü Yarat

2. Uzatılmış Dos Bölümü Yarat

3. Uzatılmış Dos Bölümünde Mantıksal Dos Sürücüsü Yarat

Seçeneği girin: [ ]

yukarıdaki gibi bir menü gelecektir burada amacımıza uygun olan 1. seçeneği (Birinci Dos Bölümü Yarat) seçeneğini seçeceğiz.. Ve ENTER tuşuna basınız..

10. Bu seçeneği seçtiğimizde ekrana Toplam disk alanı gelecektir ve oluşturacağımız Birinci Dos Bölümüne nekadar bir bölüm ayıracağımızı soran bir soru ile karşılaşırız. Bu oluşturacağımız bölüm Windows dizininin bulunacağı yer olduğunu belirtmekte yarar görüyorum.. Diskinizin boyutuna göre örneğin; diskiniz 4GB ise 2GB'lık kısımlara bölebilirsiniz..Sorulan soruya 50% yazıp ENTER tuşuna basın..

11. Birinci Dos Bölümü yaratıldıktan sonra ekrana diskinizle ilgili bilgiler gelecektir ve alt tarafta Birinci Dos Bölümü yaratıldı diye bir mesaj göreceksiniz... ESC tuşuna basarak ana menüye geri dönün..

12. Bilgisayarın sabit diskten açılabilmesi için bölümlerden birini etkin hale getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda 2. seçeneği yani "ETKİN BÖLÜMÜ ATA" seçeneğini seçip ENTER tuşuna basınız.

13. 2 nolu seçeneği seçtiğimizde ekrana etkin bölümü atayacağımız bir menü gelecektir. Bu menüde 1 yazıp ENTER tuşuna basın. Artık birinci bölümü etkin olarak atadınız. ESC tuşuyla ana menüye geri dönün.

14. Şimdi etkin bölümüde atadığımıza göre artık sanal diskimizide oluşturabiliriz yani D: sürücüsünüde ayarlamamız gerekiyor. Ekrandaki menüde 2. seçeneği yani "Uzatılmış Dos Bölümü Yarat" seçeneğini seçmemiz gerek ENTER tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen menüde diskimizin geriye kalan bölümünü ikinci disk alanı olarak göstermektedir isteğinize bağlı olarak ENTER tuşu ile onaylarız veya üçüncü bölüm için

Uzatılmış Dos Bölümü Yarat......... seçenğinin karşısındaki sayıyı MB cinsinden değiştire biliriz..

15. Artık uzatılmış disk bölümünüde yaratmış olduk. İkinci bölüm içerisinde birden fazla sürücü yaratabilirsiniz. ESC tuşuna basın ekrana

Hiçbir mantıksal sürücü tanımlanmadı.....

diye bir uyarı ekranı gelecektir..Aşağı tarafa yarattığımız uzatılmış dos bölümünün Disk alanını MB cinsinden değerini yazıp ENTER tuşuna basın.. Sonradan oluşturduğumuz D: sürücüsünü mantıksal sürücü olarak atadınız. Şimdi ESC tuşuna basarak ana menüye geri dönün.

16. Artık ana menüdesiniz. Şimdi bilgisayarınızı restart etmelisiniz.Artık C ve D adlarında iki tane hdd miz var.

17. Bilgisayarınız açıldığında yapacağımız ilk iş sabit diskinizi formatlamak olacaktır.
Tekrar bilgisayarı cdrom destegi ile açıyoruz ve sırasıyla şunları yapıyoruz.

a:>cd E
E :>cd win98
E :>win98>format C
Format tamamlandıktan sonra d partion da formatlamalıyız.
E :>win98>format D

Hızlı formatlama yapmak için

E :>win98>format c / q

İki diskimizde formatlanmış kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Bilgisayarı tekrar restart etmelisiniz. Artık Disklerimize windows 98 kurulabilir hale gelmişltir.


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1887
favori
like
share