Kemal Merkit 6. oldu
Türk sporcu Kemal Merkit'in de yarıştığı 10 bin metrelik dünyanın en uzun rallisi olan Transorientale Rallisi, Çin Seddi'nde sona erdi.

Rusya'nın Saint Petersburg şehrinde 12 Haziran'da start alan rallide Türkiye'yi motosiklet kategorisinde Türk Telekom ana sponsorluğunda temsil eden Kemal Merkit, rallinin 2. özel etabından sonra motosikletinde büyük mekanik sorun yaşamasına rağmen, yarış dışı kalan bir sporcudan aldığı araçla zorlu ralliyi bitirmeyi başardı.

İlk kez düzenlenen Transorientale Rallisi'nde motosiklet kategorisinde start alan 58 motosikletçiden 38'i yarışı tamamlayabilirken, rallide bir motosikletçi ve bir araç pilotu hayatını kaybetti.

Kemal Merkit'in, motosiklet değişikliği yaptığı için yarış komitesinin aldığı özel kararla yarışa devam etmesine izin verildi. Ancak yaklaşık 200 saatlik bir ceza ile genel klasmanda son sırada yer aldı.

Özel etaplarda başarılı sonuçlar alan Kemal Merkit, ceza süreleri düşüldüğünde genel klasmanda 6'ncı, kendi sınıfı olan maraton kategorisinde ise 2. sırada yer aldı.

Kemal Merkit, yaptığı açıklamada, yarışı bitirdiği için mutlu olduğunu ifade ederek, ''Çok zorlu etaplar ve günler geçirdim. Özellikle yarışın 2. gününde yaşadığım mekanik arızadan sonra yarışa devam edebilme onayını almam bile çok önemli bir durumdu. Türk bayrağını Pekin'e ulaştırdığım ve böylesine büyük uluslararası organizasyonda Türk bayrağını dalgalandırdığım için gurur duyuyorum. Bana destek olan herkese çok teşekkür ederim'' diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 260
favori
like
share