KIRIM Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, kene kovucu spreylere olan talebi arttırdı. Türkiye'de, Sağlık Bakanlığı'nın izniyle kene kovucu sprey üreten firmaların sayısı da bu yıl 1'den 5'e çıktı.

Kene kovucu spreyler, eczanelerin yanısıra internetteki alışveriş sitelerinin en gözde ürünlerinden biri oldu. Onlarca sitenin, ürün sepetine dahil ettiği değişik markalardaki kene kovucular için ‘çok satan’ ibaresini kullandığı, bazı sitelerin de tüp boyutuna göre, fiyatı 6 ila 13 YTL arasında değişen spreyleri almak isteyenlere 12 aya kadar varan taksit imkanı sağladığı göze çarptı.

Eskişehir'deki bir pazarlama firması ise sadece ‘Kenkov’ marka spreyi pazarlamak amacıyla Mayıs ortasında .. adlı internet sayfası açtı. ‘Siz durun keneler kaçsın’ sloganını taşıyan, keneler, kene ısırması, kenelerden korunma yöntemleri ve ‘Kenkov’un kullanımı hakkında bilgilerin de yer aldığı siteyi iki ayda yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. ‘kenekovucu.com’un yöneticisi Levent Erol, Türkiye'nin yanısıra başta Fransa, Almanya ve Hollanda' olmak üzere yurtdışından da ziyaret edildiklerini ve bu ülkelerden de ‘Kenkov’ siparişi aldıklarını söyledi. Erol, her gün yüzlerce sprey satışına aracılık eden sitenin Türkiye'den ise en çok, sırasıyla, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'dan ziyaret edildiğini sözlerine ekledi.

‘Kenkov’ marka kene kovucu spreyi üreten İstanbul İçerenköy'deki ‘Tamay Sağlık’ adlı firmanın Genel Müdürü Tamer Çetiner, kene vakalarında görülen artışla birlikte üretim ve satışlarının ikiye katlandığını açıkladı. 2008 içerisinde kene kovucu sprey üreten firma sayısının da 1'den 5'e çıktığını belirten Tamer Çetiner, şunları söyledi:

“Biz, Sağlık Bakanlığı'nın 13 Haziran 2007 tarihli izniyle Türkiye'nin ilk bakanlıktan onaylı kene kovucu sprey üreticisiyiz. Geçen yıl sektörde tektik ama şu anda beş firma kene kovucu sprey üretiyor. Yani, söz konusu spreylerin Türkiye'deki toplam üretimi ve satışındaki artış hakkında net bir oran vermem mümkün değil. Belki beş belki de 10 kat artmış olabilir. Tek artmayan şey ise fiyatları. Biz, 1 yılı aşkın süredir, ürünü aynı fiyattan satıyoruz.”

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share