Erken tanının en önemli olduğu hastalıkların ilk sırasında kanser yer alıyor. Kanserin tanısı ne kadar erken konulursa tedavide başarı oranı da o kadar yüksek oluyor. 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası nedeniyle soruları yanıtlayan Anadolu Sağlık Merkezi Onkolojik Bilimler Koordinatörü Prof.Dr. Haluk Onat, “Tanısı erken konulabilen, dolayısıyla tedavi şansı daha yüksek olan ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme ve rahim ağzı, erkeklerde prostat, hem erkek hem de kadınlarda ise kalın barsak kanseri geliyor” dedi.

[COLOR="deepskyblue"]Erken tanının, kanserin tedavisindeki önemi nedir?

Kanserde erken tanı çok önemli. Sağlıklı kişilerde belirli aralıklarla yapılacak olan muayene ve tetkiklerle kanserin erken tanımlanması hedeflenmektedir. Erken tanıda amaç, toplumda sık görülen ve erken tanındığı zaman yapılacak tedavi ile hastalığın tamamen yok edilme şansı yüksek olan kanser türleri üzerine yoğunlaşmaktır. Tanısı erken konulabilen, dolayısıyla tedavi şansı daha yüksek olan ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme kanseri ve serviks (rahim ağzı) kanseri geliyor.

Erkeklerde ise prostat kanseri ve hem erkek hem kadınlarda ise kalın barsak kanseri ve deri kanserleri bu gruba giren kanser türleridir. Akciğer kanseri en sık görülen kanser türüdür, ama akciğer kanseri erken dönemde tanısı konulduğunda bile tedavisi diğer kanserler kadar başarılı değildir. Akciğer kanserinde erken tanı kavramı yoktur. Akciğer kanserinde önemli olan korunmadır. Korunmanın yolu da sigara içmemekten geçmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]Kanserin erken tanısında en önemli basamak nedir?
Kanserin tanısında en önemli basamak muayenedir. Öncelikle doktor hastayı tepeden tırnağa muayene etmelidir. Bu nedenle her sağlıklı kişinin yılda en az bir kere tepeden tırnağa muayeneden geçmesinde fayda vardır.

[COLOR="deepskyblue"]Bu tetkiklere hangi yaşlarda başlamak gerekir?

Kanser genellikle 40’lı yaşlardan sonra sıklığı artan bir hastalıktır. Çocukluk yaşında ya da, gençlerde de görülür ancak bu oran yetişkinlerde görülenlere göre daha azdır. Kanser aslında orta ve ileri yaş hastalığıdır. Bu nedenle 40’lı yaşlardan sonra özellikle kansere yönelik tarama testlerinin yapılmasını öneriyoruz. Ama ailesinde sık kanser görülenlerde –özellikle meme ve barsak kanserinde- bu daha erken dönemlere de alınabilir.

[COLOR="deepskyblue"]Meme kanserinin erken tanınabilmesi için kadınlara neler öneririsiniz?

Sağlıklı kadınlara 35-40 yaşları arasında başlamak üzere her yıl meme muayenesi yaptırmalarını ve ilk mammografilerini çektirmelerini öneriyoruz. Eğer mammografi sonucunda bir sorun çıkmazsa her yıl muayene olmak kaydıyla, menopoza girinceye kadar mammografisini tekrar etmeye gerek duymuyoruz. Ancak menopozdan sonra hayatı boyunca her yıl mamografi çektirmesini öneriyoruz.

[COLOR="deepskyblue"]Diğer kanser türlerinin erken tanısı için neler yapmak gerekir?

Yine kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri için genç kızlık dönemlerinden itibaren (20’li yaşlar) sağlıklı kadınların Smear testi yaptırması gerekli. Smear testi erken tanı bakımından son derece önemlidir. Ülkemizde de rahim ağzı kanseri sık görüldüğü için bu testin mutlaka yapılması ve her yıl tekrarlanması gerekir.

Smear testi de kanser tanısında çok güvenilir bir testtir. Bunların dışında hem kadın hem de erkeklerde sık görülen bir kanser türü olan kalın barsak kanserinin erken tanısı için de sağlıklı bir insanın 40 yaşından itibaren yılda bir kez büyük tuvaletlerinde kan olup olmadığına bakılması gerekir.Yine bu yaşlarda bir kez kolonoskopi yapılması çok önemlidir.

Bu tarama yöntemiyle kanser ya da polipler tespit edilebilir. Bu poliplerin kansere yol açabileceği göz önünde bulundurulduğu için eğer varsa bu oluşumların da alınması gerekir. Böylece kişide ileride oluşabilecek kanser riski de azaltılmış olur. Bu testlerin hepsi çok güvenilir testlerdir.

Erken tanının önemli olduğu diğer kanser türleri nelerdir?

Günümüzde erkeklerde gittikçe daha sık görülmeye başlanan prostat kanserinin tedavisinde de erken tanı oldukça önemlidir. Prostat kanserinin erken tanısı için 40 yaşından itibaren erkeklerin yılda bir kez makattan muayene olmalarını ve prostatlarını muayene ettirmelerini öneriyoruz. Ayrıca çok önemli ve güvenilir bir test olan PSA testi yaptırmaları gerekiyor.

Deri kanserleri için de, derideki lezyonların takip edilmesi ve şüpheli görülen deri lezyonlarının çıkartılması ve yine şüpheli görülenlerinin takip edilmesi deri kanserlerinin erken tanısı bakımından son derece önemlidir. Erken tanı için bahsedebileceğimiz

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share