Acemiliğiniz bittikten sonra kimse size ne iş yapmak istiyorsun diye sormayacak tabii ki. Ama acemilik sırasında kartlarınızı doğru oynarsanız göz diktiğiniz göreve ulaşmanız mümkün. Bunun için ilk adım ilk gittiğiniz gün kendinizi göstererek bölük çavuşu olmanız ve rütbelilerle yakınlaşmanız olabilir. Bu görevi ne kadar iyi yaparsanız hedefinize o kadar yaklaşırsınız.

Peki seçenekler neler? Benim görev yaptığım kışlaya göre özetleyeyim;

[COLOR="deepskyblue"]Habercilik
Habercilik en ayrıcalıklı görevlerden birisidir. Her subayın kendi işlerini yaptıracağı habercileri vardır. İş yükünüz habercisi olduğunuz subayın rütbesinin büyüklüğüne göre değişir. Ne kadar büyük rütbeli bir subayın habercisiyseniz ayrıcalığınız o kadar büyük olur. Örneğin kışla komutanının habercisi cep telefonu bile kullanabilir hatta kendi bilgisayarının başında zaman geçirebilir. Bir üst teğmenin habercisi ise o kadar rahat olamaz ama yine de ayrıcalıklıdır. Diğer askerler habercilerin isteklerine pek karşı çıkamaz. Astsubaylar size nazik davranır. Üstünüz başınız aranmaz. Çoğu habercinin mıntıka ile, içtima ile işi olmaz. Yat saatine uymak zorunda değildir.
Bunların yanısıra yaptığınız görev hata kabul etmez. Çok disiplinli ve sorumluluk sahibi olmanız gerekir.

[COLOR="deepskyblue"]Yazıcılık
Ben askere gelirken yazıcı olmayı hedefliyordum. Fakat yazıcılık haberciliğe göre daha az artısı olan bir görev. En başta komutanınız bir subay değil astsubay. Bu da sizin rahatlığınızın ve ayrıcalığınızın bir sınırı olduğu anlamına geliyor. İşin güzel tarafı bütün gün sıcak bir ortamda, oturarak çalışıyorsunuz. İşiniz öyle çok ağır değil. İçtimalara çıkıyorsunuz, yat saatine çoğu zaman uymak zorundasınız ama mıntıkalara her zaman çıkmazsınız, çıksanız da günde en fazla 15 dakika yaparsınız. Boş gezecek, çene çalacak zamanınız olur.
Riski eğer egosu yüksek bir komutana denk gelirseniz hayatınızın zindan olması. Çünkü komutanla aynı odayı paylaşıyorsunuz. Güzelliği akşam o oda size ait. Bilgisayarda film seyredip sigara tellendirebilirsiniz. Tabii ki yakalanmadığınız sürece.

[COLOR="deepskyblue"]Garaj Çavuşu
Garajın gece ve gündüz çavuşu olmak üzere 2 çavuşu bulunur. 12 saat mesainiz vardır. Ama odanızda bütün gün telefonlara cevap verir bol bol telsiz konuşması yaparsınız. İşiniz araç sevklerini idare etmek. Kitap okumaya vaktiniz olur.

[COLOR="deepskyblue"]Mutfak Çavuşu
Diğer çavuşlara göre daha çok 'yardırır'. Mutfak görevlilerinin başında durur. Yemekler genelde gece yapıldığı için geç saatlere kadar çalışma ihtimalı vardır ama sabahları yine diğer askerlerle birlikte kalkar. Tüm komutanlar aynı yemekten yediği için en ufak bir aksilikte çarşınızın 'kitlenmesi' pamuk ipliğine bağlıdır. Eğer veterinerseniz hiç kurtuşunuz yok, bu görev sizin.

[COLOR="deepskyblue"]Yemekhane Çavuşuİş yükü çok fazla değildir. Yemekhanenin temizliği, bulaşıkların yıkanması, karavananın adil dağıtılması, yemekhane görevlisi erlerin idaresi. Bunun dışında televizyon karşısında yatış, dostlarla sohbet. Fakat altınızdaki elemanlar dişli ise sinirleriniz fazla gerilebilir.

[COLOR="deepskyblue"]Kantinci
Kantin rahattır, güzeldir. Tek kötülüğü çok kalabalık olması. Bu kalabalık sizi zaman zaman çıldırtabilir. Bunun dışında bütün gün çay içip diğer kantinciler ile sohbet edersiniz. Eğer görev yeriniz kantin başkanlığı ise aybaşlarında muhasebe kayıtları size saçınızı başınızı yoldurtur. Onun haricinde yine sizden iyisi yok.

[COLOR="deepskyblue"]Misafirhane
Herkesin düşmek için can attığı mekan. Tek işiniz telefonlara bakmak, zaman zaman gelen az sayıda misafire hizmet etmek. Bunun dışında televizyon karşısında, kanka olduğunuz astteğmenlere ısmarladığınız lahmacunları yiyebilirsiniz (ki lahmacun askeri ortamda bulunmaz nimettir).

Kolluk Çavuşu
Kolluk tutan çavuşlar (ki genelde bakım onarımda, cezaevinde, muhafiz bölüğünde bulunur) kışın saat başı, yazın 2 saatte bir nöbetçi değiştirmekle yükümlüdür. Nöbetçi değiştirmediği zamanlarda dost ortamlarında bulunurlar. Nöbetleri 24 saat sürer. Sonraki 24 saat uyurlar veya çarşıya çıkarlar. Dolayısıyla şafak çifter çifter düşer.

Buna göre en keyifli, rahat edebileceğiniz işin habercilik olduğu çok açık sanırım. Tabii ki alması en zor görev de bu. Bazı subaylar haberci olarak kısa dönemleri tercih etmiyor
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4573
favori
like
share
Hakan Tarih: 07.08.2008 13:24
Ben kantinci olmak istiyorum sivilde süper markette calışmıştım
Mesela ben ne olabilirim????Kantinci olabilmen icin askerlik yaptigin taburun Karargah Bölügü'nde olman lazim. Ayni zamanda su an kantinciniz kaca kac tertip ise onun terhis oldugu günü yani askerligi bittigi günü beklemen lazim.
vanpir41 Tarih: 06.08.2008 22:02
hepinize teşşekürler
narlıdereacemisi Tarih: 27.07.2008 13:17
güzel paylaşım sol

ben 2 yıllık M.Y.O mezunuyum narlıdere istihkam okulu cevuş eğitim taburundayım
haftaya onbaşı olcaz
ağustos 8 de de canakkale gelibolu köprücü manga komutanı yazıyo(ama manga komutanı olmam inşaallah cünkü askerlerin sorumluluğunu almak cok zor) taburuna düştü usta birliğim
soru!!!!!!!
ben kantinci olmak istiyorum sivilde süper markette calışmıştım
msela ben ne olabilirim????
Hakan Tarih: 24.07.2008 21:06
En rahati yemekhane sorumlusu olmak. Günde 3 ögün askerlere yemek dagitirsin sonra yatisa gecersin. Bi de en rahat görev gündüz kogus nöbetciligi. Silahligi kilitlersin kogusta yatarsin aksama kadar.
CA-CHALLENGE Tarih: 24.07.2008 15:55
birşey değil!
eskitoprak Tarih: 24.07.2008 15:48
verdigin bilgiler icin tesekkurler
CA-CHALLENGE Tarih: 24.07.2008 15:45
boşta durmaktansa belli bir yerde görev almak en iyisidir.

en iyi olan görevler araç şoforü

yazıcı olmaktır

hastanede ise acilde olmak en iyisidir
eskitoprak Tarih: 24.07.2008 15:41
tamam anladim arkadasim bosda dursan yine basina bir is cikiyor
CA-CHALLENGE Tarih: 24.07.2008 15:40
eskitoprak

seni anlıyorum ama askerlikte birşeye bakmayan er yoktur.

bütün erlerin görevi vardır. olmayanlar ise nöbetle ve ekstra işlerle ilgilenirler.