1.Çocuğum neden aşılanmalı?

Çocukluk çağında ciddi komplikasyonları olan ve hatta ölümle sonuçlanabilen ve çok tehlikeli olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızın korunmaları için mutlak suretle aşılanmaları gerekir.

2.Aşılar çocukları hangi hastalıklardan korurlar?

Verem
Polio “Çocuk Felci”
Difteri
Boğmaca
Tetanoz
Kızamık
Kızamıkcık
Kabakulak
Haemophilus influenzae tip b (Hib hastalığı)
Hepatit B
Suçiçeği

3.Çocuğumun kaç kere aşılanması gerekir?

Aşağıdaki aşıların yapılmasına doğumdan sonra veya bebek iki aylık olunca başlanır ve büyük bir çoğunluğu bebek 2 yaşına varıncaya kadar bitirilir. Bunlar:

I) “Ulusal Aşı Programımızda” yer alan aşılar
3 doz Polio “Çocuk felci” aşısı
4 doz difteri/boğmaca/tetanoz (DBT) aşısı
3 doz hepatit B
Verem aşısı (BCG)

II) Dünya Sağlık Teşkilatının önerdiği ancak “Ulusal Aşı Programımızda” yer almayan aşılar
1 doz kızamık/kızamıkcık/kabakulak aşısı (KKK)
4 doz Hib aşısı (menenjitin en önemli nedeni)
1 doz suçiçeği aşısı

İlk dört aşı “Ulusal Aşı Programımızda” yer alıp, TC Sağlık Bakanlığı tarafından çocuklara yapılması zorunlu olarak ilan edilen aşılardır ve Sağlık Ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Diğer aşılar ise Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) çocukluk çağında yapılmasını önerdiği aşılar olup, ücret mukabilinde çocuk hekimi muayenehanelerinde yapılabilir.

4.Aşılar emniyetli midir?

Aşıya bağlı ciddi reaksiyonlar çok nadir de olsa görülebilir. Ancak aşılanmamış çocuklarda oluşabilecek ciddi hastalıkların riski, aşılara bağlı ciddi reaksiyonlardan çok daha fazladır.

5.Aşıların yan etkileri var mıdır?

Evet, aşılamalardan sonra yapılan aşıya bağlı olarak yan etkiler görülebilir. Bunlar; hafif ateş, döküntü ve aşı yerinde ağrıdır. Bu gibi bulgular normal olup, korkutmamalıdır. Bu konuda sağlık çalışanları size daha geniş açıklamalar verir.

6.Çocuğumda ciddi bir reaksiyon olduğunda ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda ciddi olduğunu düşündüğünüz herhangi bir süregen veya ciddi durum olduğunda doktorunuza telefon edin veya doğrudan çocuğunuzu doktoruna götürün.

7.Çocuğumun aşılarına okulunda başlanamaz mı?

Çocuğunuzun aşılanmasına doğumdan hemen sonra veya 2 aylık olduğunda başlanmalı ve yaşına gelene kadar bitirilmelidir. Böylece çocuğunuza kreşlerde veya okulda da hastalık bulaşmasını önlemiş olursunuz. Daha da önemlisi 5 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak olgunlaşmadıklarından, aşılanmamış olan bu çocuklar bu ciddi enfeksiyon hastalıklarına karsı koyamazlar ve bunlarda ciddi hastalık belirtileri ortaya çıkar.

8.Aşı kartı tutulması neden çok önemlidir?

Aşı kartının tutulması, size ve sağlık personeline çocuğunuza yapılmakta olan asıların takibinde büyük kolaylık sağlar. Aşı kartı, çocuğunuza henüz ilk aşısı yapılırken düzenlenmeli ve her defasında yapılan aşılar işaretlenmelidir. Bu uygulama size başka bir yere göç ettiğinizde, başka bir hekime veya sağlık teşkilatına müracaat ettiğinizde ve çocuğunuz kreşe veya okula başladığında çok yardımcı olur. Her doktora başvurduğunuzda “aşı kartını” yanınızda götürmeyi unutmayın.

9.Aşıları neren ücretsiz temin edebilirim?

Sağlık Bakanlığının düzenlediği “Ulusal Aşı Programı”na dahil olan Verem, Çocuk Felci “Polio”, Difteri, Boğmaca, Tetanoz ve Hepatit B aşıları ücretsiz olarak Sağlık Ocaklarında yapılmaktadır. Diğer Haemophilus influenzae tip b (Hib ), Hepatit B ve Suçiçegi aşıları ise Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) çocukluk çağında yapılmasını önerdiği aşılar olup, ücret mukabilinde çocuk hekimi muayenehanelerinde yapılabilir.

10.Daha fazla bilgiyi nerelerden alabilirim?

Daha fazla bilgi için doktorunuza veya size en yakın Sağlık Ocağına başvurabilirsiniz.
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share