Yönetmen Metin Güngör, Tanınmış Türk Ressamı
Fikret Mualla'nın Hayatını Anlatacak ''Renklerde Kaybolan Hayat'' Filmine,
2 Ağustos'ta İstanbul'da ''Start Verileceğini'' Söyledi."Harry Potter" ve "Da Vinci Şifresi" gibi Hollywood'un ünlü yapımlarının görsel efektlerine imza atan ve ünlü Türk ressamı Fikret Mualla'nın filmini çekmek için Türkiye'ye gelen Metin Güngör, ressam Mualla'nın hayatını "Renklerde Kaybolan Hayat" adıyla, 25 yıldır çekmek istediğini söyledi.

"Bu film en büyük hedefim, onur meselem haline geldi" diyen Güngör, 2-3 yıldır, birçok kurum ve kuruluşla görüştüğünü, ancak kimsenin Mualla'ya "sahip çıkmadığını" ileri sürdü. Güngör, sadece Türk tiyatro ve sinemasına yıllarını vermiş sanatçıların kendisini yalnız bırakmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin ismini altın harflerle dünyaya yazdıran ilk Türk ressamı olan Mualla'ya sahip çıkılmaması çok acı verici. Bir tek sanatçılar ona sahip çıktı. Bu nedenle, film ona sahip çıkan sanatçıların 'Mualla'ya saygı filmi' olacak. " dedi.

Çekimler 2 Ağustos'ta Başlıyor

Filmi, Cannes Film Festivali'ne yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Güngör, ekibiyle, 2 Ağustos'ta, İstanbul'da çekimler için "motor" diyecek.
İlk olarak Hıfzı Topuz'un evinde, ardından Çengelköy, Beyoğlu, Tophane ve Sultanahmet'te çekimler yapılacak. Mualla'nın Fransa ve Almanya'daki yaşamı da bu ülkelerde filme alınacak.

Güngör, filmde 250 karakterin yer alacağını belirterek, Fikret Mualla'nın çocukluk, gençlik ve yaşlılık yıllarını farklı sanatçıların, annesini Özgür Kula'nın babasını Mehmet Tokat'ın oynayacağını belirtti.
Güngör, Neyzen Tevfik'i Cüneyt Arkın'ın, Fikret Adil'i de Atilla Saral'ın canlandırmasının planlandığını bildirdi.

Romanya'dan görüntü yönetmeni Ovidiu Gyarmath'ın film için İstanbul'a geleceğini belirten Güngör, Semiha Berksoy Vakfı Başkanı Zeliha Berksoy'un da projeye yardımcı olacağını ve Semiha Berksoy'un 50'li yıllarını canlandıracağını bildirdi.
Güngör, Fransa'da yaşayan fotoğraf sanatçısı Kerem Topuz ile yine Fransa'da Fikret Mualla'nın koleksiyonunun bir kısmını elinde bulunduran Jacqueline Quillere ve Süleyman Üstünel ile birçok sanatseverin el ele verip Fikret Mualla'nın hatırlanmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

Öte yandan, filmin ortak yapımcılığını yurtdışında yaşayan Timur Atalay, yardımcı yardımcılığını Irina Valentik, kostüm sponsorluğunu Hakan Vardar, kostüm tasarımını Dora Özlem Çetinalp üstlenecek. Gül Çiçek koordinatör, Halit Murat Türk mekan sorumlusu olacak.
Metin Güngör, filmin 1900-1968 yıllarda İstanbul, Paris ve Berlin'de geçtiğini belirterek, "Şimdiki Beyoğlu'nu çekip, dijital efektle bilgisayarda, o dönemi yaratacağım. Aynısını Berlin ve Paris için de yapacağım. Hatta, o dönem İstanbul köprüsü olmadığı için köprüyü dijital efektle yok edeceğim" dedi.
Dijital efektlerde aldığı eğitimle yönetmenliğini birleştireceğini belirten Güngör, filmin görsel olarak Hollywood standartlarında olacağını ifade etti.

Metin Güngör, filmde Kurtuluş Savaşı'nın da belgesel formatta yer alacağını bildirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 575
favori
like
share