Çığlık atarak uykudan uyanmak ve korkunç bir rüyayı hatırlamamak ancak belki korkunç bir görüntüyü hatırlamak. Gece terörleri ekseriyetle çocukluk rahatsızlıklarıdır.

3-5 yaş çocukları arasında yaygındır daha sonra çok seyrek görülür. Çocuk uykudan çığlık atarak uyanır. Çok korktuğu açıktır ve ne olduğunu anlatamaz. Ranatlatılamaz ve tamamen uyandırılamaz. Jerör 10 veya 20 dakika sürebilir ancak çocuk ertesi gün bu olayı hatırlayamaz.
Gece terörleri kabuslardan ayrılabilir çünkü onlar ekseriyetle gecenin ilk üçte birinde olur fakat kabuslar daha çok sabaha karşı görülür. Gece terörleri kabustan çok daha korkutucudur ve gören kimse ne olduğunu hatırlayamaz. Sadece bir görüntü hatırlar. Diğer yandan bir kabus uzun bir film gibi hatırlanabilir.
Gece terörleri aileden geçer gibi görünmektedir. Yetişkinlerde alkol kullanmak durumu daha kötüleştirir. Hissi gerginlik de oluşmasını sıklaştırır. Genellikle kabus gören gece terörü yaşayan insanlar günlük hayatlarında çok çelişki ve stres içinde olanlardır.

TEDAVİ

Ekseriyetle gece terörleri çocuklar büyüyünce geçer. Yetişkinler için kabusun psikoterapiden başka tedavisi yoktur
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share
meltem-meltem Tarih: 03.08.2008 11:51
küçük kardeşimdede bu rahatsızlıklar oluyor. demek bu hastalık yüzündenmiş