1. Aile içinde, bazı aile üyelerinin kendilerini sürekli üstün görmelerinden, kendi fikirlerinin daima diğerlerininkilerden daha iyi olduğunu düşünmelerinden kaynaklanan gerilimler ve çatışmalar olur.

2. Kişi, diğer aile üyelerinin fikirlerini kesinlikle dikkate almaz.

3. Aile üyeleri birbirlerinin alışkanlıklarına, tutumlarına, fikirlerini ve duygularını ifade etme şekillerine karşı hırçın bir tavır takınır.

4. Bazı aile üyeleri, hoşgörüsüz olmaları sebebiyle kendilerine karşı çıkıldığında, hoşgörüsüz olduklarını kesinlikle reddeder.

5. Bazı aile üyelerinin, diğerlerini, belli konularda kendilerine bir taraf seçmek zorunda bırakır. Aile üyelerinin iki kişiden birini seçmek zorunda oldukları nahoş bir durumda kalır.

Aile İçinde Yaşanan Katılımsızlık ve Aile Birliğinin Bozulması:

1. Aile üyeleri birbirlerinden uzaklaşır ve aile üyeleri ailenin durumundan dolayı mutsuzdur.

2. Aile üyeleri birlikte eğlenip gülemez.

3. Üyeler aileye yabancılaştıklarını hissederler.

4 . Kişi, tüm aktivitelerini bireysel olarak ya da aile dışındaki kişilerle birlikte gerçekleştirir. Özellikle de aile üyelerinin etkileşim içinde olmalarını gerektiren durumlarda (krizler, ölüm, vs.), sıklıkla aile içi gerilimler ve çatışmalar meydana gelir.

5. Aile içinde iletişim kopukluğuna, birliğin ve uyumun bozulmasına bağlı olarak, aile üyeleri birbirlerine negatif yaklaşırlar.

6. Ailede katılımsızlık ve yabancılaşma, aile üyelerinin psikolojilerini ve davranışlarını olumsuz etkiler.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 365
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 07.08.2008 15:55
Ailede sevgi,saygı ve hoşgörü şart bunlar olmadıgı taktirde aile bagları bozulur.paylaşımların için teşekkürler.
GADDARr Tarih: 04.08.2008 23:58
aile yapılanmasında çok önemli rol oynyaaan sevgi mutluluğunda ana kapısıdır hayatın müşterek bir yapıya sahip olduğunu düşünecek olursan sevgi saygı içinde yaşamamızda bizlerin hayatına renk kattığı gibi olumlu yönlendireceğine inanıyorum