1964’te ticaret siciline “tacir” olarak kaydedilen TRT, kuruluşundan 44 yıl sonra tarihî bir anlaşma yaptı; TRT’cilerin eşek sırtında kamerayla Anadolu yollarında çektiklerinden Zeki Müren konserlerine tüm ses ve görüntü arşivi sırayla piyasaya çıkacak.

İSTANBUL - TRT’nin yeni Genel Müdürü İbrahim Şahin’in, bir süre önce, Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık’ı aramasıyla başladı proje. Şahin ve Saltık 3 hafta önce el sıkıştılar. Saltık’a göre “bir devlet kurumu, tarihi boyunca kendisini bu kadar koruyan, TRT’yi bu kadar koruyan böyle bir anlaşma yapmamıştır.” Hem artık oksitlenen ve kaybolmaya yüz tutan arşiv kurtulacak, hem de sayısı 500’ü bulan TRT sanatçılarına başta TV kanallarına çıkma, albüm yapma, klip çekme gibi yasaklar kalkacak. Projeyi NTVMSNBC’ye anlatan Saltık’ı en çok heyecanlandıran kayıtlar “fotoğrafı bile olmayan Anadolu aşık ve ozanlarının, Klasik Türk Müziği üstadlarının görüntülerinin bulunması.” Saltık şöyle anlatıyor: “TRT prodüktörleri eşek sırtına kamerayı, ses bantlarını koyup köylere gitmiş, çekmişler.”

“Az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasında bu birikime bir pazar yaratmak” amacıyla 1991 yılında Kalan Müzik’i kuran Hasan Saltık’la TRT ile yaptıkları anlaşmanın ayrıntılarını konuştuk.

TRT arşivindeki ses ve görüntü kayıtlarının piyasaya sunulması projesi kimin fikri?
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in talebiyle bir görüşme yaptık. Çalışmalarımızı yıllardır yakından takip ettiğini ve bu konuda ufak bir araştırma yaptığını, TRT arşivinin bizimle değerlendirebileceğini; bunun nasıl paraya dönüştürülebileceği, aynı zamanda halkımızın da yararlanabileceği projeyi anlattı, “Var mısınız” dedi. Düşünme payı aldık. Çünkü çok zor bir iş. Gördükten sonra söyleyebiliyorum ki, TRT arşivinin taranması için onlarca eleman tutsak bitiremeyiz. Sonunda “Evet” dedik. TRT’de özel bir ekip kuruldu, bir de Kalan Müzik ekibinden, etno müzikologlardan, araştırmacılardan özel bir ekip kurduk.

[COLOR="darkred"]Kimler var ekipte?
TRT çalışanları genellikle Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği arşivine hakim. Hem TRT memurları, hem de arşiv konusunda özel elemanlar. Bizdeki ekip ise daha çok akademik; öğretim görevlileri, araştırmacılar, etno müzikologlar. Bazı gazetecilerle de görüşmeler yaptık. Metinler hazırlanacak ve ilk olarak Türk Pop Tarihi DVD’leriyle birlikte piyasaya çıkarılacak.

[COLOR="darkred"]İlk çalışma hangisi olacak?
İlk çalışmayı anlamlı olur diye 29 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz; Cumhuriyet Dönemi Türk Marşları. Özel bir kayıt. Orkestra, koro... Onun hemen ardından Türk Halk Müziği’nin ustaları aşıklar, ozanlar çıkarılacak; 4 CD, 1 DVD olarak. Ondan sonra Klasik Türk Müziği Ustaları diye yine 4 CD, 1 DVD hazırlanıyor. Zeki Müren’le ilgili ilk kayıtlar da TRT’de tabii. İyi bir Zeki Müren belgeseli yapabileceğimizi düşünüyorum. İyi bir arşiv var.

[COLOR="darkred"]Görsel anlamda da...
Bu konuda çok iyi bir arşiv var. Ayrıca TRT çalışanları, müzisyenleri, sanatçıları biliyorsunuz özel televizyonlara çıkamıyor, albüm yaparken sıkıntı yaşıyorlardı. TRT ile yaptığımız anlaşmayla bu sıkıntı da aşılacak. Biz de yönlendireceğiz ve TRT’nin sanatçıları hem albüm yapabilecekler, hem özel televizyona çıkabilecekler, klip çekebilecekler. Bu da TRT’deki 500’ün üzerindeki sanatçı için rahatlama getirecek.

[COLOR="darkred"]Sizi TRT arşivinde en çok heyecanlandıran şey ne oldu?
Daha üç haftalık bir anlaşma. Görüşmeleri yaklaşık dört aydır sürüyordu. Şu anda herkes TRT arşivinde çalışıyor. En son gelen bilgiler, hiç fotoğrafı dahi bulunmayan Anadolu aşık ve ozanlarının ve Klasik Türk Müziği üstadlarının görüntülerinin olması. Zamanında çok iyi çekilmiş. TRT prodüktörleri köylere gitmiş, o dönem televizyoncular daha iyi çalışıyormuş demek ki, eşek sırtına kamerayı, ses bantlarını koyup gidip görüntüler çekmişler. Bu, Türkiye açısından çok önemli. TRT ile yapılan anlaşma tam zamanında oldu. Çünkü bu bantların bir bölümünü digital yapmışlar ama, çoğunun oksitlenmesi ve kaybolması sözkonusuydu. Bu anlaşmanın hızlı olması TRT arşivlerinin kurtarılmasını, derli-toplu olmasını da sağlayacak.

.......


Kaynak :NTV

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 387
favori
like
share