Boşanma ve sonrasında yaşananlar, çocuğun gelişimini etkileyecek bir sürecin başlamasına da neden oluyor. Ebeveynlerin bu sürece nasıl hazırlandıkları ve boşanma sonrasındaki durumları, çocukların gelişimlerini olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Pedagog Güzide Soyak: “Sorumluluk sahibi yetişkinler olarak boşanma sürecinde çocuklarımızın ihtiyaçlarına, aramızdaki güven bağının korunmasına özen göstermek gerekiyor. Uzamış veya ayrılık kararı almakta zorlanılmış süreçlerin çocukları olumsuz etkilediği kesin.” diyor.

Boşanma kararını açıklarken, ebeveynlerin birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Sakin ve kontrollü davranılmalı. İçinde bulunulan durum ve bundan sonraki yaşam şekli açıklayıcı cümlelerle anlatılmalı. Ayrıca, çocukların konuşma sırasındaki soruları ya da itirazları bu süreçle ilgili bilgileri ve hissettikleri konusunda bilgi veriyor.

Bu Sürecin Uyumlu Atlatılması İçin İlk Adımlar:

* Ayrılık kararını, çocuğun yaş dönemlerine uygun cümlelerle açıklamak.

* Anne ve baba olarak sorumluluklarınızın değişmediğini, her zaman onu seveceğinizi hissettirmek.

* Görüşme düzeninizin nasıl olacağına hep birlikte karar vermek. Çocukların bu süreçteki taleplerini hassasiyetle karşılamak.

* Çocuklar bazen evden ayrılan ebeveyn için kaygı duyuyor. Nerede yaşadığı, ne hissettiği ile ilgili soruları olabiliyor. Bunları dikkatle dinleyip, tatmin edici cevaplar vermeye çalışmak.

* Anne ve babaların kendi aralarındaki sorunları çocukların önünde konuşmamalarına özen göstermeleri.

* Okul, sağlık sorunları gibi konularda her iki ebeveynin de işbirliği yapması.

* Çocuklar boşanma sırasında terk eden veya ihmal eden ebeveynide özlüyor. Böyle bir durumda mutsuzluk, içe kapanma, red etme yoğun yaşanan duygular oluyor. Çocukların ebeveynleriyle ilişkilerini kesmek önerilmez. Anne ve babalar birbirlerinin yerini tutamaz.

* Babası tarafından ihmal edilen bir erkek çocuk, kendisini şekillendirmeye yardımcı olacak modelini de kaybetmiş oluyor. Bir erkek veya gelecekte baba olmak ile ilgili bilgisi yeterince beslenemeyecek olabiliyor. Sonucunda da, davranışlarını kontrol etmek, sorumluluklarını yerine getirmek konusunda isteksiz davranabiliyor. Karşı cinsle ilişki kurmak, sürdürmek ve sorunları çözmekte zorlanabiliyor. Zorlandıkları durumlarda mücadele etmekten kaçabilirler.

* Kız çocuklar için ise diğer cinsiyetle ilişkisi oluşturmakta güçlükler yaşadıkları gözlemleniyor.

* Annelerin stresle baş edebilme becerileri boşanma sonrasında yaşanacak güçlüklerin çocuklara yansımasında azaltıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 364
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.08.2008 11:29
Çocugun yaşananları doğru algılaması için boşanma olayını anne ve babanın çoçugun anlayacagı bir dille anlatması faydalı olacaktır.