D.Tarihi : 11 Haziran 1960
D. Yeri : Delaware, ABD

Kalp damar cerrahıdır. ABD'de pek çok televizyon programına katılmıştır. Columbia Üniversitesi'nde profesördür.

Harvard Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Kliniksel Uzmanlık Alanları; Minimally invasive heart surgery, Cardiothoracic surgery, Mitral and aortic valve surgery, Adult cardiac transplantation, Mechanical heart assistance ve Coronary by bass and aneurysm surgery şeklinde tanımlanan Mehmet Öz, Minimally invasive cardiac surgery, Complementary Medicine, Healthcare outcomes analysis ve Heart replacement araştırma alanlarında araştırmalarda bulundu.
Aldığı şeref ve ödüllerin listesi ise şöyle;
Hippocrates Magazin Dergisi tarafından "Yılın Doktoru",
Halthy Living Magazin Dergisi tarafından "Milenyum’un İyileştiricisi",
New York Magazin Dergisi tarafından "Yılın En İyi Doktoru",
World Economic Forum tarafından "Yarının Küresel Lideri" seçildi.
Aynı zamanda 1996 yılında "Yılın Türk-Amerikalısı" şerefine layık görüldü.
Adı "Castle Connolly Almanağı"na da geçen Mehmet Öz, birçok ödülün de sahibi.

"For Healing from the Heart" kitabı ile "Books for a Better America Award"’a değer görüldü. Robert E. Gross Araştırma Bursuna hak kazandı. (AATS, 1994-96) "American Society of Laser Medicine and Surgery" Araştırma Ödülü'nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nin "Blake more Research Ödülü"'nü de aldı. Birçok profesyonel dernek ve kuruluşa üye olan Mehmet Öz, American Board of Thoracic Surgery (2004) ve American Board of Surgery (1992)'nin Yönetim Kurulu'ndadır.

Kendisi gibi doktor olan Lisa Öz ile evli olan Mehmet Öz, dört çocuk babasıdır. Mehmet Öz, halen Columbia Universitesi Tıp Merkezi Kardiyoloji Direktörlüğü'nün yanı sıra Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi'nde, cerrah olarak mesleğine devam ettirmektedir.

Bir süredir Oprah Winfrey'in ABC'de yayınlanan şovunda danışman doktor olarak yer alan Öz, Eylül 2009'da bu kez kendi programını yapacağı bildirildi.


Kaynak :Vikipedi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1233
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 09.08.2008 11:44
Bu Adamın Kalp Krizi Geçirdiğini Düşünemiyorum