Kadının yaşamında ve güzelliğinde önemli yeri olan saçların bilinçli ve ciddi bir bakıma ihtiyacı vardır. Bilinmesi ve mutlaka uygulanması gereken saç bakım kuralları şunlardır:

1)Saçın ve cildin beslenmesinde çok önemli olan vitaminli yiyeceklerin yenilmesi ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi.

2)Zayıflama rejimlerin kulaktan dolma bilgilerle değil mutlaka doktor(diyet uzmanı) tarafından verilecek diyet listesi veye reçetede yazılı olduğu şekilde bilinçli olarak yapılması.

3(Saçlar aşırı güneş ışığı altında bırakılmayıp,denizden çıkınca tullllzlu suyu,saç üzerinden hemen akıtılması için saçların bolca durulanması.

4)Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, sinir bozuluğu ve stresten mümkün olduğunca uzak durulması.

5)Kapalı yerlerde hareketsiz havasız yaşantıdan uzaklaşıp ara sıra açık havada dolaşmak yürüyüş yaparak kan dolaşımının hızlandırılıp vücuda canlılık kazandırılması.

6)Kalorisi fazla,yağlı ve ağır gıdalar yerine,sindirimi kolay saça ve deriye hayat suyu veren,kan dolaşımını kolaylaştıran yiyeceklerin(meyve ve sebze) yenilmesi.

7)Saçlı derinin altındaki kan damarlarını harekete geçiren saçın daha iyi beslenmesi için alın üstünden başlayarak saç diplerine parmak uçlarıyla ve fazla bastırmadan masaj yapılması.

8)Saçları çok sık yıkayarak,beslenmesi için gerekli olan yağ ve nem oranı yok edilmemesi,normal zamandanda geç yıkayarak saçın çok yağlanıp kirlenmesi ile derinin ve saç gözeneklerinin yıkanarak havasız kalmamasına dikkat edilmesi.

9)Saçı yıkarken çamaşır çitiler gibi hırpalayarak değil dolaşığını açıp çekiştirmeden yavaş hareketlerle diplere masaj yaparak yıkamaya özen gösterilmesi.

10)Aşırı güneş ışınları,tuzlu su ile değişen mevsim şartlarından etkilenen ve dekolore boya, permanant ve röfle gibi saç üzerinde yapılan kimyasal işlemlerden yıpranmış ve bozulmuş olan saçların ciddi bir bakıma ihtiyacı vardır

bunun için:

a) Kullanılacak şampuan ve kremin çok iyi kalitede olması ve yeterli miktarda kullanılması.

b)Saçın belli aralıklarla yıkanması ve suyun çok sıcak olmaması.

c)Saç bakımı için hazırlanmış ürünlerin(krem) gerektiği gibi kullanılmasına dikkat dilmesi.Buhar makinesinde veye sıcak suya bastırılmış havlu ile kopres yapılarak saça canlılık verecek kremin daha iyi etki yapmasının temin edilmesi.

d)Yıpranmış saçlar sarılırken, fön ile kurutulup şekil verilirken saç fırça ince dişli ve bozuk tarak kullanılmamasına,fazla çekerek saçın hırpalanmamasına dikkat edilmesi.

11) Jöle ve sprey gibi saç üzerinde kullanılan ürünlerin içinde alkol gibi saçı kurutan maddeler bulunduğundan bunların çok az miktarda kullanılıp ve uzun zaman bekleyip ,yağ ve kir tabakasıyla birleşerek saçı ve deriyi havasız bırakmamak için kısa zamanda yıkanıp temizlenmesi.

12)Saçları uzun zaman toplayıp gergin ve sıkı bağlamak zararlıdır.Örneğin zencilerde devamlı topuz yapma sonucu alın köşelerinden saçlar dökülür. Saçın ve saçlı derinin bol temiz havaya çok ihtiyacı vardır.Saç diplerini çizmeyen saçı kırmayan iyi bir kıl fırça ile saçların sık fırçalanıp havalandırılması.

13)Dekolore boya permanant ve röfle gibi işlemlerde kullanılacak ilaç ve kimyasal maddelerin saç sağlığı için en uygun ve en kaliteli olanının seçilmesi ile uygulanmasında gerekli özenin gösterilmesi.

14)Kırılmış ve çatallaşmış saç uçlarının yakılarak değil kesilerek temizlenmeli yakılan saç uçlarında küçük yuvarlaklıklar meydana gelir ve bunlar tarağa takılarak saçı koparır.

15) Saç bakım önerilerinden başka saç sağlığını yakında ilgilendiren ve dökülmesini etkileyen çeşitli ve önemli hastalıklar meydana geldiğind zaman geçirmeden mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 836
favori
like
share
Lady Tarih: 11.08.2008 11:28
bişey değil arkadaşlar zevkle yazdım...
SU-PERISI Tarih: 10.08.2008 23:54
Güzel bilgiler için teşekkürler Lady_56.
CiCeGiM Tarih: 10.08.2008 15:33
te$ekkürler Ladyy güzel bi bilgi payla$imi :3: