"Çocuğum pek hırçın ve saldırgan" diyorsunuz; ama peki bunun sebepleri hakkında neler biliyorsunuz? Acaba, onu saldırganlaştıran faktörler neler?

Hemen her dönemde anne-babalar çocuğunun saldırganlığından şikayet eder. Fakat genellikle ebeveynler, çocuklardaki saldırganlığı pekiştiren unsurun kendi tepkileri olduğunu fark edemezler. Hatta bu saldırganlığı durduramadıkları gibi artırdıkları da görülür.

Hemen her çocuğun hareketlendiği ve hareketlenirken sert tepkilerde bulunduğu dönemler vardır. Özellikle henüz konuşma becerisi gelişmeyen bebeklerde bu tepkileri görmek daha mümkündür. Bu tarz bir durumda çocuğa veya bebeğe saldırgan etiketi yapıştırmak hatadır. Unutulmamalıdır ki; saldırganlık kimi zaman psikolojik destek gerektiren, kimi zaman ise ebeveynin doğru tutumları ile düzelebilecek bir davranış bozukluğudur. Bu sebeple çocuğun en ufak bir tepkisiyle saldırgan olduğunu kabul etmek ve bunu dile getirmek çocukta bu davranışa dair kabul oluşturur. Kendini saldırgan olarak kabul eden çocuk ise kendisini engellemek zorunda hissetmez.

Kimdir saldırgan çocuk?
Saldırgan çocuk başkalarına zarar vermeye çalışır, tekmeler, ısırır, tükürür.

Sözlü saldırılarda bulunur.

Sürekli saldırgan olan çocuk toplum kurallarına uymak istemez.

Genel olarak gergin, mutsuz ve geçimsizdir.

Çevresindekilerle iletişime girmekte zorlanır ve genellikle insanlarla sürtüşür.

Her an kavgaya hazırdır.

Sürekli ceza görür, fakat bundan rahatsızlık duymamaya başlar.

Sorunlarını konuşarak halletme eğilimi yoktur.

Arkadaş ilişkileri zayıftır.

Bedensel gücüne çok fazla güvenir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 643
favori
like
share
meltem-meltem Tarih: 14.08.2008 14:02

çocukların gösterdiği saldırganlığından dolayı onu toplum içinde rezil edeceğimize hatayı anne ve babalar kendinde aramalı

SU-PERISI Tarih: 14.08.2008 07:54
Kıskanan çoçuklarda da saldırganlık fazla oluyor.paylaşımın için saol MiSS-FENER.