Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslı Kaptanoğlu, uzun süreli ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalan kişilerde, erken yaşlanma, ciltte deformasyon, leke ve cilt kanseri riskinin arttığını belirtti.
“Floresan lambalar, spotlar, tasarruflu ampuller, bilgisayar ekranları gibi suni UV kaynaklarının da özellikle deri ve göz sağlığımızı olumsuz etkileyebileceği” görüşünü savunan Kaptanoğlu, kısa sürede bronzlaşma isteği olanlar ve dört mevsim bronz kalmak isteyenlerin tercih ettiği solaryumun tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.

Son yıllarda özellikle gençler tarafından büyük ilgi gören solaryum salonlarının kansere davetiye çıkardığını ifade eden Kaptanoğlu, şunları kaydetti : “Solaryum makineleri, ultraviyole (UV) ışını üreten lambalardan oluşan yapay bronzlaştırıcılardır. Suni UV lambaları da güneş ışınlarına göre 26 kat daha fazla zararlı ışınlar içerir. Solaryum kronik güneş etkileri olan foto yaşlanma ve deri kanseri oluşumuna neden olur. Küçük yaşta solaryuma girmenin zararlı etkileri uzun vadede ortaya çıkmakta olup; cildin yaşlanmasını hızlandırdığı, direncini kaybettirdiği, yanıklara, deri kanseri ve gözde katarakta yol açtığı tespit edilmiştir”

Kaptanoğlu, solaryumdan ölçülü olmak kaydıyla yararlanılabileceğini ancak hassas ciltlerde solaryumun, uzmanların denetimi altında ve daha sınırlı süre uygulanması gerekli olduğunu ifade etti. Kaptanoğlu, “Bronzlaşma tutkusu kısa sürede çok cazip görülse bile uzun dönemde güzelliğin en büyük düşmanıdır” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 340
favori
like
share
Minik SeRCe_ Tarih: 18.08.2008 12:59
Bu cok dogru.. halada dolup tasiyor oralar... bende sasip duruyorum... herkez esmer olmak istiyor