Nihat Behram Dar Ağacında Üç Fidan - Erdal Öz Gülünün Solduğu Akşam - Nihat Behram - Dar Ağacında Üç Fidan - Erdal Öz - Gülünün Solduğu Akşam


Nihat Behram'ın; 12 Mart Darbesi sonrasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın dışarıda son günlerini, yakalanışlarını anlatan belgesel anlatı tarzında bir kitaptır. Mahkûmların 6 Mayıs 1972 tarihinde darağcına çıkış öyküleri ve idam anları çok patetik bir üslupla anlatılmıştır. Bazı bölümlerinde şiirlere de yer verilen kitapta 30 sayfa Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın fotoğraflarına (siyah-beyaz) ayrılmıştır.Darağacında Üç Fidan, Mayıs 1976'da yayınlandı. Bu yapıt aynı adla (Darağacında Üç Fidan) belgesel anlatı tarzında on sekiz gün süren bir dizi yazıdan sonra kitaplaştırılmıştı. Dizi, yayını süresince hemen her gün ağır cezalık dava ve toplatma konusu ediliyordu. Kitaplaşan yapıt ağır baskılara uğradı. Sonunda kitap yasaklandı, dağıtılan ilk altı baskıdan raflarda kalanlar toplatıldı. Yedinci basımının kurşun dizgileri baskı makinesinden sökülerek el konuldu. 1980 Darbesi, kitap üstündeki baskıyı daha da koyulaştırdı. Eser, 80'li ve 90'lı yıllarda gençler arasında başka kitapların içine konularak gizli gizli okunan bir kitap oldu. Kitabın yazarı Nihat Behram hakkındaki ağır ceza davaları ise sıkıyönetim mahkemelerine devredildi. Bunun üzerine yazar, 1980 yılında yurtdışına çıkmak zorunda kaldı ve 17 yıl politik sürgün hayatı yaşadı.

Darağacında Üç Fidan, 1988 yılında Yürekleri Şafakta Kıvılcımlar adıyla yeniden yayınlandı. Ama tekrar toplatıldı. Uzun süren hukukî mücadeleler sonrasında kitap için beraat kararı çıktı. Yazar Nihat Behram da 1996 yılında Türkiye'ye geri döndü. Tutuklandı, fakat kitabın beraat kararını kanıtlayarak serbest bırakıldı.

Darağacında Üç Fidan, 1998 yılında şu anki yayınevi tarafından yeniden piyasaya sürüldü. Kitabın yeni baskılarında, 30 sayfalık galerideki resimlerden birinin posteri bulunur.Erdal Öz Gülünün Solduğu AkşamYazar Erdal Öz, 12 Mart 1971 Muhtırasını takiben tutuklanır ve burada Deniz Gezmiş ve Yusuf Arslan gibi devrimcilerle tanışır. Onların hikâyelerini dinler, amacı dönemin romanını yazmaktır. Günlük ve notlar tutar. Bu eser o tuttuğu günlük ve notların derlemesidir. Yazar idam edilen, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'a ek olarak Mehmet Asal, Mustafa Yalçıner, Mete Ertekin, Sinan Cemgil, İrfan Uçar ve 1968 kuşağının diğer devrimcilerinin hikâyelerine de yer vermektedir. Ayrıca anılarından derlediği bir öykü şeklinde yazdığı romanında asılan devrimcilerin avukatlarından notlar, son istekleri ve son mektuplarına da yer vererek romanını belgelemiştir. Tahliye olunca roman projesi yarım kalan Öz, yazdıklarını farklı bir bakış açısından geçirerek yeniden düzenler. Bu düzenlemede hem adı geçen kişilerin istekleri doğrultusunda hem de kendi isteğiyle bazı sansürler uygulamıştır. Hakkında yazdığı kişilerin "bunu yazma" dediğini hikâyeleri anlatırken belirtir. Öz-sansürü ise özellike Deniz Gezmiş'in Kürt halklarına yaptığı göndermelerdedir. Bu da eser ve yazar üzerindeki 1980 dönemi sonrası etkileri yansıtmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1644
favori
like
share
Asi_Kraliçe Tarih: 10.04.2010 11:37
Bu iki kitabı da okudum çok güzel kitaplar...
MiSS-FENER Tarih: 10.04.2010 11:09
Kitaplar Tanıtımdır..
kenan dağ Tarih: 10.04.2010 10:03
miss fener bu kitapı nasıl indire bilirim.
SU-PERISI Tarih: 12.08.2008 18:15
Eline saglık MiSS-FENER.