Karayemiş Taflanin Faydaları

TaflanKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'ne bağlı Analitik ve Biyokimya Anabilim Dalları'nca ortaklaşa yürütülen çalışma Yrd. Doç. Dr. Sevgi Kolaylı, Karadeniz Bölgesi'nde bolca tüketilen karayemiş meyvesi üzerinde yaptıkları çalışmada çok önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti.
Karayemişin faydaları
Buna göre karayemiş, zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalı. Bu anlamda karayemiş tüketiminin fayda sağlayacağı hastalıkların başında, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor. Karayemişin antioksidan özelliğiyle aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor.
Karayemiş iyi bir mineral kaynağı
Meyvenin metal iyon konsantrasyonları ve beş farklı yöntemle antioksidan kapasitesi belirlendi. Bir kilogram karayemişte, 2 bin 215 miligram potasyum, 55 miligram sodyum, 179 miligram magnezyum, 153 miligram kalsiyum, 0.8 miligram bakır, 1.9 miligram çinko, 8.3 miligram demir ve 24.2 miligram mangan tespit edildi. Meyve, yüksek miktarları oldukça zararlı olan ağır metaller bakır ve çinko yönünden oldukça fakir olduğu belirlendi. Hücreyi koruyor
Karayemişten elde edilen antioksidanın, oksidanlara karşı vücudu koruduğu belirlendi. Karayemiş ayrıca hazır gıdaların bozulmasını geciktirmek için gıda katkı maddesi olarak da kullanılmaya adaydır. Karayemişin tespit edilmiş hiçbir zararlı etkisi bulunmuyor.

Daha çok bilinen adıyla taflan, namı diğer karayemiş, Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişen bir bitki. Özellikle şeker hastaları açısından bulunmaz bir nimet olan karayemişin faydaları şunlardır;
KARAYEMİŞİN FAYDALARI ;
* Antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi.
* Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.
* Araştırma sonucu 1 kilogram karayemişte 2 bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0.9 ml bakır, 1.9 ml çinko, 8.3 ml demir ve 24.2 ml mangan tespit edildi.
* Karayemişteki antioksidan kapasite ve aktivitelerinin belirlendiği çalışmada sulu çözentide oldukça yüksek miktarlarda çıkan antioksidan maddeler saptandı.
* Buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok düşük miktarlarda olduğu tespit edildi.
* Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi.
* Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemişin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışmalar yapılıyor.

kara yemiş, karayemis, karayemis com, karayemiş, karayemiş ağacı, karayemiş com, karayemiş dalina, karayemiş dalina gel salina, karayemiş dalına, karayemiş havuz, karayemiş köyü, karayemiş meyvesi, karayemiş resimleri, karayemiş restaurant, karayemiş restorant, karayemiş spor, karayemiş spor tesisleri, karayemiş tesisleri, karayemiş volkan, karayemiş yüzme, karayemiş şimal, karayemişin, karayemişin faydaları, kartal karayemiş, maltepe karayemiş, pedaliza, rize karayemiş, rüyada karayemiş, taflan karayemiş, trabzon karayemiş, volkan konak karayemiş, İçin

[url]http://www.main-board.com/her-telden-resimler/143695-pedaliza-icin-karayemis.htm[/url]l

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4908
favori
like
share
Minik SeRCe_ Tarih: 18.08.2008 11:02
tskrler..
birtat Tarih: 17.08.2008 17:16
karayemiş hakkında çok ciddi çalışmalar var. geleceğin bitkisi olacak galiba
sunbird Tarih: 16.08.2008 10:12
:40:çok teşekkürler ama neki bu karayemiş ilk defa duydum valla kuruyemişi biliyorumda kara yemişi ilk kez gördüm etiyopyadaki açlar gibi hissettim kendimi
SU-PERISI Tarih: 12.08.2008 16:29
Paylaşımın için teşekkürler marab,karayamişin ne kadar çok faydaları varmış.