Her iş dalının kendisine has bir hastalığı olduğunu biliyor muydunuz?
VKV Amerikan Hastanesi Acil Servis Bölümü'nden Dr. Y. Rahşan Bayar meslek hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi

İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği hastalıklara meslek hastalığı denir. Bu hastalıklar, diğer hastalıklardan farklı olarak, işin niteliği veya iş yeri koşulları nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardır. İş yerinde kapmış olduğumuz veya yaptığımız işin ortaya çıkardığı bir hastalık, her zaman 'meslek hastalığı' sayılmamaktadır. Ülkemizde SSK Yüksek Sağlık Kurulu'nun bir hastalığı 'meslek hastalığı' olarak niteleme gücü vardır. 'Meslek hastalığı' tanısı, SSK Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde konulabilmektedir. İş yerinde en yoğun olarak üst düzey yöneticilerde, aşırı strese bağlı olarak şunlar görülür:

STRES DEDİKLERİ

Sindirim sistemi hastalıkları (akut gastrit, ülser, kolit, kabızlık) Psiko sosyal bozukluklar(panik atak, depresyon)

Uyku bozuklukları

Cilt hastalıkları (egzama, sedef, saç dökülmeleri vb.)

Kardiovasküler hastalıklar (hipertansiyon) ortaya çıkmaktadır. Stres her türlü hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir ama tek başına bir hastalık nedeni değildir. Stresle baş etmek için fiziksel aktivite (spor, yoga), düzenli ve sağlıklı beslenme, sosyal aktivitelere(sinema, konser) katılma önerilebilir. Sürekli olarak çalışan insanlarda(bankacılar, borsacılar vb.), ağır kaldıranlarda (kameramanlar, gazeteciler), kas iskelet sistemini tutan hastalıklara (fibromiyolji - bel fıtığı, duruş bozuklukları) sık rastlamaktayız.

MESLEKİ EĞİLİMLER

Özellİkle iş yerindeki çalışma ortamı ergonomik hale getirilmeli, masa ve sandalye ayarlanabilmeli, ara ara hareket ederek kaslar çalıştırılmalı, öğle tatilinde yürüyüşe çıkılmalı, spor ile kaslar kuvvetlendirilmeli. Meslekleri gereği sürekli ayakta duran insanlarda (öğretmenler, cerrahlar) varislere sık rastlamaktayız. Varis çorabı giymek, akşamları evde istirahat ederken bacakları eleve etmek( kalp seviyesinin üzerine kaldırmak) yürüyüş ile bacak kaslarını kuvvetlendirmek varis oluşumunu geciktirebilir. Meslek gruplarından üst düzey yöneticiler, borsacılar, bankacılar, gazeteciler, avukat, doktor ve öğretmenler yüksek stres altında çalışan gruba girerler. Öncelikle bu gruplarda anksiyete bozukluğu, depresyon gibi hastalıkların sıklığının biraz daha fazla olduğunu görürüz. Ayrıca mide barsak hastalıklarının sıklığı da artmıştır. Strese ek olarak yoğun çalışma temposundan dolayı düzensiz beslenme, gastrit, ülser, spastik kolon gibi hastalıkların daha sık görülmesine neden olurlar. Saydığımız tüm çalışma gruplarında tempo yoğunluğu daha çok zihinsel düzeydedir.

MASA BAŞI İŞLER

Fizik gücüne dayanmayan daha masa başı işler olduğundan hareketsizlik, beraberinde riskleri getirmektedir. Kilo fazlalığı, kalp damar hastalıkları, kan yağları yüksekliği, şeker metabolizması bozukluğu oranı bu grupta artma eğilimindedir. Meslek gruplarının çalıştığı ortam da önemlidir. Öğretmenler kalabalık ortamlarda çalıştıkları için solunum yolu ile bulaşan infeksiyon hastalıkları açısından risk altındadırlar. Sürekli konuşmak zorunda olduklarından ses telleri ve boğazla ilgili hastalık

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 09.09.2008 21:58
Paylaşım İçin Teşekkürler SU-PERİSİ..
Minik SeRCe_ Tarih: 18.08.2008 10:53
tskrler..
belinayy Tarih: 17.08.2008 19:14
masa başında çalışan biri olarak bilgiler doğru
ffbay Tarih: 17.08.2008 18:36
paylaşım için saolun.