Çevrenize bir sorun bakalım kaç kişi kaplama meshi biliyor?...Çok az kişi ancak bilebilir..Öğrendikten sonra başkasına da öğretin ve buna da ömürboyu devam edin!...ALLAH ecrinizi arttırsın..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 725
favori
like
share
Şayeste Tarih: 24.04.2009 06:36
ALLAH (C.C.) razı olsun
yılmazsan35 Tarih: 23.04.2009 08:08
sağol kardeşim güzel bir paylaşım ve hatırlatma allah(cc)razı olsun
Terakkiperver Tarih: 22.04.2009 23:37
Çevrenize bir sorun bakalım kaç kişi kaplama meshi biliyor?...Çok az kişi ancak bilebilir..Öğrendikten sonra başkasına da öğretin ve buna da ömürboyu devam edin!...ALLAH ecrinizi arttırsın..
Terakkiperver Tarih: 22.04.2009 23:36
Unutulmuş sünnetlerden bir tanesi de kaplama meshtir .İzah edelim İnşaALLAH...

KAPLAMA MESH:
Başın dörtte birini meshetmekle farz yerine gelir, abdest sahîh olur. Ancak, kaplama mesh sünnet olduğu için, kaplama mesh yapılırsa sünnet sevâbı da alınmış olur.

Bunun için şu şekilde yapılırsa kaplama mesh yapılmış olur: Önce iki el ıslatılıp, iki elde de, üç bitişik ince parmak birbirine yapıştırılıp, iç tarafları, başın önünde, saçların başlangıcına konmak üzere iki el başa konur. İki elin bu üç parmağının uçları, birbirine dokunmalıdır. Baş ve şehâdet parmakları ve avuç içleri havada olup, başa dokunmaz. İki el, arkaya doğru çekilerek, üçer parmak, başı mesh eder. Eller, arkadaki saç kenarına gidince, üçer parmak, baştan ayrılıp, iki elin avuç içleri, kafanın yan tarafındaki saçlar üzerine yapıştırılıp, arkadan öne çekilerek, başın yan tarafları da meshedilir. Sonra şehâdet parmakları kulakların iç tarafına ve baş parmakların iç yüzü, kulak arkasına konup, kulaklar yukarıdan aşağı meshedilir. Sonra, diğer üç parmakların dış yüzleri enseye konup, ensenin ortasından, iki tarafına doğru çekilerek meshedilir.
(Resimde ki görünüşü)Ben bu sünneti her zaman yapıyorum ve bazı kişİlere de öğretiyorum.Hem sünnet, hem de farz yerine gelmiş oluyor..
ademcik Tarih: 25.08.2008 11:37
selasm karsesssss
karaga Tarih: 24.08.2008 13:28
Allah razi olsun kurban
musaonay Tarih: 23.08.2008 15:51
SAĞOL KARDEŞ
YAPROCK Tarih: 23.08.2008 15:20
Unutulan Sunnetler !
Camide namaz bittikten sonra çıkarken el sıkışıp 3 kez sallayarak tokalaşmak (İmam-ı Gazali -Hüccetül İslam -Sabah Namazının Kılınış Babı)
- Namazda Ruküya giderken erkeğin sırtının düm düz olması, kadınınki düze yakın ama tam düz olmaması (İmam-ı Gazali -Hüccetül İslam -Namazın Sünnetleri)
-Camiye Girerken birileri varsa selam vermek yoksa Esselamu Aleyna ve Ala iba dilla hissalihiyn demek.
-Ezan okunurken durmak. Gidebiliyorsa camiye koşmak.
-Duş aldıktan sonra çıkarken ayaklarını yıkamak.
-İmanını sık sık tazelemek. -Bunun nasıl olduğunu sahabe-i kiram Efendimiz ( s.a.v) 'e sorduklarında -La İlahe İllALLAH diyerek buyurmuşlardır. (İmam Gazali -Mukafeşetük Kulb)
-ALLAH Rasulü efendimiz her gece yatmadan evvel iki elini açarak birleştirir,İhlas,felak va nas surelerini okuyarak ellerinin içine üfler sonra başından ve yüzünden başlayarak üç defa elinin eriştiği kadarıyla bütün vücudunu sıvazlar ondan sonra yatardı.Hz Aişe validemiz efendimizin bunu her gece üç defa yaptığını rivayet etmektedir.

bunlar unutulmuş deiller ki hepsi yaşanıo elhamdülillah....
NaZ Tarih: 23.08.2008 14:43
ALLAH razı olsun