YUMURTADAKİ SANAT

BİR YUMURTA NASIL PAKETLENİR
“İnsan yediği şeylere bir baksın”(Abese Suresi,24)
Bir yumurta hiçbir zaman elimize paketlenmeden ulaşmaz .Yirmi Dört saatlik bir üretim faaliyetinin neticesi olan bu leziz nimet,mutfağımıza kadar güvenle ulaşabilmesi için son derece dikkatle planlanmış bir ambalaj içinde bize sunulur.Yumurta kabuğu deyip geçmeyin.Kırıp çöp sepetine attığımız bu mükemmel ambalaj,mimarisi ve estetiğiyle akılları hayrete düşüren bir sağlamlık,pratiklik ve geometri şaheseridir.
Yumurtanın sarısı ve akı,tavuk vücudunda ayrı ayrı yerlerde imla edilir.Sonra bu mamul yaklaşık on altı saat süren bir işlemle ambalajlanır.
Önce yumurtanın şekline bir bakın.Parmaklarınızla iki ucundan ne kadar kuvvetle bastırsanız,kırılmadığını göreceksiniz.Bu sağlamlığın yanında pürüzsüz ve kusursuz bir şekli de vardır.Normalde çok iyi bir kalıba ve tezgaha ihtiyaç duyan böyle bir eser ,içinde hiçbir kalıp bulunmayan tavuk vesilesi ile bize sunulmaktadır.Yumurtayı paketlemekle görevli olan bez,tavuğun vücudundaki bütün kalsiyum ve karbonat iyotlarını çekecek şekilde düzenlenmiştir.Öyle ki, tavuğun besininde kalsiyum eksildiği zaman ,kabuğun hammaddesi olarak tavuk kendi kemiklerini kullanır.
Öyle bir fabrika düşünün ki , tavuk kanı gibi pek de iştah açıcı olmayan bir maddeden hem yumurta sarısı hem de yumurta akını hem de kabuğunu ayrı ayrı çıkarsın ve beş-on santimlik bir üretim şeridi içinde bütün bu işleri tek tek gerçekleştirdikten sonra kan ve dışkı gibi iki pisliğin içinden yumurta gibi tertemiz ve faydalı bir gıda üretsin.Bir şeyden her şeyi yapan bir ilim ve kudretin sahibinden başka bu fiile mührünü basabilecek kim var?
Modern teknoloji tavuğun besininden ya da kanından yumurta yapabilecek bir fabrikayı kuramadı.Olmaz ya! eğer kurmuş olsaydı bugün bir yumurtayı on beş kuruşa değil ,yüzlerce liraya yiyemezdik.
Her yumurta
kırışınızda,kabuğu
atmadan önce ona uzun
uzun bakın.Size bu nimeti
böyle mükemmel
bir ambalaj içinde göndereni
düşünün.O’nun adını anın ,afiyetle yiyin
ve O’na şükredin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
talha50 Tarih: 14.09.2008 03:45
Allah razi olsun kardes ellerine Emegine saglik gercekten
yimirta deyib ceciyoruz
onu düzenleyen ne mükemmel düzenlemis deilmi
ya bi yasadimiz atmosferi düsünsek.............
erhn Tarih: 12.09.2008 10:40
EMEĞİNE SAĞLIK BİLMİYORDUM SONUNDA BİLDİM SAOL...
YAPROCK Tarih: 31.08.2008 02:02
Her yumurta
kırışınızda,kabuğu
atmadan önce ona uzun
uzun bakın.Size bu nimeti
böyle mükemmel
bir ambalaj içinde göndereni
düşünün.O’nun adını anın ,afiyetle yiyin
ve O’na şükredin.
yüceler yücesi rabbim bisim için neler yaratmış...hayırlı ramazanlar...
nihavend44 Tarih: 31.08.2008 01:29
çok güzel..
SeBeBsİz YoLcU Tarih: 27.08.2008 14:21
paylaşım için t$kler...