50 yılın derbi kralı

Geride kalan 50 sezonda derbilerin en başarılı takımları kimler oldu? Ligde kaç kez derbi kralları şampiyon oldu? Kaç kez Anadolu maçlarından çok puan toplayanlar zirveye yerleşti? Anadolu Ajansı'ndan Çetin Arslancan, geride kalan 50 yılı mercek altına aldı. Bu arada normalde sadece 3 büyükler arasında oynanan maçların derbi olarak sayılması gerekirken, Trabzonspor'un da ligde şampiyonluklar elde ettiği göz önünde bulunduruldu. Bundan dolayı Trabzonspor'un Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ile yaptığı maçlar da derbi statüsünde değerlendirildi.

Turkcell Süper Lig'de 2008-2009 sezonunun başlamasına kısa süre kala, derbi maçlar, özellikle son yıllarda şampiyonun belirlenmesinde adeta anahtar rolü üstlenmeye başladı. Ligin 50 yıllık tarihinde şampiyonluk yaşayan 4 takım olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un birbirleriyle oynadıkları maçlar baz alınarak yapılan değerlendirmede, son 9 sezonda derbilerde en çok puan toplayan takımlar, lig bitiminde 7 kez şampiyonluğa ulaştı.

1999-2000 sezonunda Galatasaray, 2000-2001 sezonunda Fenerbahçe, 2001-2002 sezonunda yine Galatasaray, 2002-2003 sezonunda Beşiktaş, 2003-2004 ve 2006-2007 sezonun Fenerbahçe, derbilerden en fazla puanı çıkararak, sezon sonunda ipi en önde göğüslemeyi başarırken, geçen sezon da Galatasaray, Fenerbahçe ile derbilerde aynı puanı toplayarak, şampiyon oldu.

GENELDE BAŞARI ORANI
Ligin 50 sezonunu kapsayan araştırmaya göre, geride kalan sezonlarda ''Derbi Kralları'' ile diğer takımlardan en çok puan toplayan ekipler birbirlerine yakın oranda şampiyonluk yaşadı.

Ligin 26 sezonunda derbi maçlarda en çok puan toplayan takımlar, 24'ünde ise derbilerde başarılı olamayan, ancak diğer maçlarda daha çok puan toplayan ekipler mutlu sona ulaştı.

Lig tarihindeki 50 sezonun 9'unda ''Derbi Krallığı'', birden fazla takım arasında paylaşılırken, 41 kez kürsüye takımlar tek başına çıktı.

FENERBAHÇE "DERBİ KRALI"
17 şampiyonlukla, Galatasaray ile birlikte en çok mutlu sona ulaşan ekip unvanını paylaşan Fenerbahçe, aynı zamanda, 51. sezonuna girecek lig tarihinde en fazla "Derbi Kralı" unvanını alan takım oldu. Sarı-lacivertliler, 15 kez tek başlarına, 5 kez de ezeli rakipleriyle ortaklaşa bu unvanı kazandı.

Son şampiyon Galatasaray ise 17. kez mutlu sona ulaşırken, 50 sezonun 9'unda tek başına, 6'sında ise ortaklaşa "Derbi Kralı" oldu. 10 şampiyonluğu bulunan Beşiktaş, 12 kez tek başına, 3 kez ortaklaşa, 6 kez şampiyon olan Trabzonspor ise 5 kez tek başına, 5 kez de ortaklaşa zirveye çıktı.

ŞAMPİYONLAR VE "DERBİ KRALLARI"
Birinci Lig tarihinde sezon sonunda şampiyon olan ve derbi maçlarda en çok puanı toplayan takımlar şöyle:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1123
favori
like
share