Kuru FasuLye :

HaşLarken suyu az koyuLmaLı ve çok kısık ateşte pişiriLmeLi. Ara sıra kaynamayı durdurmak için çok az soğuk su iLave edebiLirsiniz.

YeşiLLik AyıkLarken :

Kök tarafını keserek, yaprakLarı teker teker ayırın. BuzLu suda ı5 dakika bekLetin. Bu sayede yeşiLLikLer hem kıtırLaşacak hem de kumLarı dibe çökecektir.

Domatesin KabukLarını Soyarken :

DomatesLeri soymadan ı - 2 dakika kaynar suda bekLetirseniz, kabukLarın çok koLay soyuLacağını göreceksiniz.

SaLamLar Çok Taze :

Bütün saLam aLdınız ve hemen tüketemeyeceksiniz, saLamın açık kaLan tarafına ince bir diLim Limon kesip koyun. SaLamLarı buzdoLabından çıkardığınızda hiçbir kuruLuk göremeyeceksiniz.

Hoş KokuLu BitkiLer :

SaLataLarda kuLLandığınız nane, fesLeğen, kekik, maydanoz, dereotu gibi bitkiLerin aromaLarını muhafaza etmeLerini istiyorsanız, yıkayıp kuruLadıktan sonra üzerine birkaç damLa zeytinyağı dökerek, cam bir kavanoza koyun, ağzını sıkıca kapatın.

BaharatLar ve Sos

KLasik Limon sosun içine kuru nane veya fesLeğen iLave edersiniz, daha LezzetLi bir tat eLde edersiniz.

Soğan Soyarken :

GözLerinizin yanmasını istemiyorsanız, soyduğunuz soğanLarı sirkeLi suya koyunuz.

SaLata BöyLe Daha GüzeL :

KuLLanacağınız maLzemeLeri yıkadıktan sonra mutLaka kuruLayın. SaLatayı bekLetmeden tüketin ve eğer bekLemek zorundaysanız sosunu mutLaka servis etmeden önce üzerine dökün.

PatLıcan Kuruturken :

KurutuLmuş patLıcandan yapıLan doLmanın tadına doyum oLmaz. PatLıcanLarı kurutmak için, önceLikLe içini çıkarın. PatLıcanLarın kabukLarını 5 dakika kaynar suda haşLayın. Daha sonra 65 - 7o derece sıcakLıktaki fırına koyun. BöyLece her mevsim mutfağınızda patLıcan buLabiLirsiniz.

Pörsüyen SebzeLer İçin :
YeşiL sebzeLer doLapta bekLettiğinizde dahi, bir süre sonra pörsür. Oysa, pörsüyen sebzeLeri kuLLanmadan önce, Limon suyu iLave ediLmiş soğuk su doLu bir kapta bir saat bekLetirseniz, çok daha taze görünmesini ve LezzetLi oLmasını sağLarsınız.

Tuz Yerine Limon :

SağLığınız nedeniyLe ya da kiLo probLeminiz yüzünden yemekLerde tuz kuLLanmanız yasakLandı... Fakat siz tuzsuz yemekten bir tat aLamıyorsunuz! O haLde, yemeğe birkaç damLa Limon suyu damLatıp öyLe yiyin. BöyLece hem yemeğinizi tatLandırmış, hem de sağLığınızı korumuş oLursunuz.

Tahta KapLarı KuLLanırken :

ÖzeLLikLe saLataLar için kuLLanıLan tahta kapLar, masaya ayrı bir şıkLık katar. Fakat, bu tahta kapLarı suyun içinde bırakırsanız, yıpranıp çatLar. Bunun için, kuLLandıktan sonra hiç bekLetmeden hemen yıkayıp, kuruLayın. TahtaLarın bozuLmasını önLemiş oLursunuz.

Patates ve Soğan ÇimLenirse :

FiLizLenen patatesLeri yememek gerekir. Bu nedenLe fiLizLenen patates ya da soğanLarı diğerLerinden ayırmaLısınız; çünkü bu durum, diğerLerinin de çok çabuk fiLizLenmesine neden oLur.

Tencerenizi ParLatın :

ALüminyum tencereLerinizin içi karardığında, LimonLu suyLa doLdurun ve ı5 dakika kaynatın. BöyLeLikLe hem karartıyı yok etmiş hem de tencerenizin ışıL ışıL parLamasını sağLamış oLacaksınız.

Soğan Soyarken :

Soğan soyarken gözLerinizin yanmasından şikayetçiyseniz, size pratik bir önerimiz var! Soğanın kabuğunu soyduktan sonra ortadan ikiye böLün. Bir kağıt peçetenin içine koyarak 1 dakika kadar ısıtın. GözLerinizin yanmadığını göreceksiniz.

KurutuLmuş SebzeLer :

KurutuLmuş sebzeLeri sakLamanın en iyi yoLu, havası kuru oLan bir yerde bez torbaLarda muhafaza etmektir. Eğer kutuLarda ya da kavanozda sakLamaya kaLkarsanız, çok çabuk küfLenecek ve kuLLanıLmaz haLe geLecektir.

Bakır KapLar :

Sebze yemekLerini hiçbir zaman bakır kapLarda bırakmayın. Sebzenin asidi bakır kabın yeşiLLenmesine yoL açar ve zehirLenmeLere sebep oLabiLir.

SebzeLerin Suyu :

SebzeLeri haşLadığınız suyunu dökmeyin. BoL vitamin içeren haşLama suyunu çorbaLarda kuLLanabiLirsiniz.

TefLonLarın TemizLenmesi :

Yemek yaparken kuLLandığınız tefLonLarın temizLenmesi bir hayLi zordur. Bunun için 1 bardak suya 2 çorba kaşığı karbonat ve yarım bardak sirke koyun. İyice karıştırdıktan sonra tefLonun içine dökün ve 1o dakika kaynatın. Sonra yıkayıp duruLayın.

Pişmiş YiyecekLer :

Pişirdiğiniz yiyecekLeri soğutmadan buzdoLabına koymayın. Sıcak konan yiyecekLer doLabın ısısını yükseLtip, diğer yiyecekLerin bozuLmasına yoL açabiLir. Ayrıca buharLaşma yapması buzdoLabının da ömrünü kısaLtır.

SoğanLarın Rengi :
C vitamini yükLü soğanLar, sofraLarımızın vazgeçiLmez yiyeceğidir. Ama unutmayın, kırmızı soğan en çok saLatada, sarı soğan tencere yemekLerinde, beyaz soğan sos ve çorbaLar için çok daha uygundur.

Çorbanın Sırrı :

Yoğurt çorbasına yoğurt, pirinç piştikten sonra ekLenmeLi ve hemen ateşten aLınmaLıdır. FazLa pişerse çorbanın tadı ekşir.

BakLagiLLerde Tuza Hayır :

BakLagiLLeri haşLarken, tencereye asLa tuz atmayın. Tuz, kabukLarı sertLeştirerek pişme süresini uzatacaktır. Ayrıca kabuğunda buLunan toksinLeri yok etmek için önce hızLı, sonra orta ateşte pişiriLmesi uygundur.

ÇorbaLar ŞenLeniyor :

KonukLarınıza çorba ikram edecekseniz, tost ekmeğini, kaLıp veya bıçakLa şekiL verere kesin. Tereyağında kızartarak ekmekLeri hazırLayın.

Karnabahar Kokusunu Sevmiyorum!

ÖyLeyse, haşLama suyuna bir adet kabukLarı soyuLmuş soğan atmayı deneyin.

FasuLye Konservesi Kokuyor!

Açtığınız haşLanmış fasuLye konservesinde bir koku veya hoş oLmayan tat varsa, hemen atmayın. BoL soğuk suda yıkadıktan sonra 2 - 3 dakika kaynar tuzLu suda bekLetin.

Çorbanın Yağı FazLaysa...

Yaptığınız çorbanın yağı fazLaysa üzüLmeyin. 1 - 2 maruL yaprağı veya buz parçası koyarak fazLa yağını aLabiLirsiniz

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5298
favori
like
share
nalus Tarih: 24.10.2008 14:56
Teşekkürler
BLUEROJ Tarih: 24.10.2008 14:55

Paylasım ıcın tesekkurler.
BLUEROJ Tarih: 24.10.2008 14:53

YEMEK YAPARKEN

Çatlamış bir yumurtayı haşlamak için, çatlak yerine bir dilim limon sürünüz, yumurtayı bir kaşığın içine koyarak sıcak suya ( kaynar değil ) batırınız. Su kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra olacaktır.

Haşladığınız ıspanağın suyuyla mayonezinizi kolaylıkla boyayabilirsiniz, değişik bir garnitür olur.

Sosisleri çatlamadan kızartmak için daha evvel bir kaç yerinden bir iğne ile deliniz.


Salatanızın lezzetli olmasını isterseniz, evvela sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp dökmeli sonra zeytinyağını ilave etmelisiniz.


Gravyer veya kaşar peynirinizin fırında lif lif uzamasını sağlamak için, büyük delikli rende kullanınız.


Et suyu pişerken ateşin durumu çok önemlidir. Suyunu alacağınız eti önce çok kuvvetli ateşte iki taşım kaynatıp köpüğünü almalı, sonra hafif ateşte kaynamaya bırakın. Bu süre içinde etin tadının ve lezzetinin tencerenin içinde kalıp sinmesi için, mümkünse kapağın kenarını hamurla sıvamalıdır.
Ayva reçeli yaparken eğer ayvanın yumuşak ve suyunun pelte gibi olmasını isterseniz, kaynayan şeker, suyunu iyice çekmeden ayvalar içine atılmalıdır. Yahut ayvaları evvelce pişirip yumuşadıktan sonra şekerini katmalı, hafif ateşte iki saat pişirmelidir. O zaman rengi güzel olacaktır.

Benmari usulü bir yemek pişirirken en önemlisi bu işe uygun bir tencere kullanmanız. Aksi halde pişim çok uzun sürer. Derin tencerelerden kaçınmalısınız. Su dolu kabın dibine küçük bir tabak koymayı deneyin. Böylece hararetli bir pişime engel olabilirsiniz.

Bezelyeleri ayıkladıktan sonra imkanınız varsa hemen pişirin. Çünkü araya başka bir iş girer de pişiremezseniz, bezelyeler kuruyup sertleşebilir. Bu bezelyeleri bir gün kadar soğuk su içinde bekletirseniz, yeniden dirildiklerini görürsünüz.
Hazırlanacak etleri pişirmeden bir saat önce buzdolabından çıkarın. Böylece daha yumuşak ve leziz olacaklardır.
Tavada pişireceğiniz ciğerin yumuşak olması için, kızartma ununa bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edebilirsiniz.

Çorbanın tuzunu fazla koyduysanız hemen içine irice dilimlenmiş bir kaç patates atın. Bir miktar
pişirdikten sonra patatesleri çıkarın. Fazla tuzun gittiğini farkedeceksiniz. Bu yöntem her sulu yemek için geçerlidir.

Kızartma yaparken tavadaki yağın çatlayıp patlaması haklı olarak ürkütür. Ama içine bir tutam kadar tuz atarsanız, yağın patlamasını önlemiş olursunuz.
BLUEROJ Tarih: 24.10.2008 14:52

YEMEK YAPARKEN
Dolmanıza yeni bir tat katmak için, içine kızarmış ya da ufalanmış kestane katmayı deneyebilirsiniz.

Enginarı alüminyum tencerelerde pişirmeyin. Enginar, alüminyumu karartır.

Fasulyeyi önce haşlayıp, daha sonra kılçıklarını almakta fayda vardır. Böylece vitaminleri de gitmemiş olcaktır.

Bazen fırında pişirdikleriniz kurur, kavrulur, sertleşir. Bunu önlemek için, fırının içine, bir bardak kadar su koyun. Göreceksiniz, pişirdikleriniz çabucak kavrulup kurumayacaktır.

Açtığınız hamurun hafif olması için bir miktar maden suyu katabilirsiniz.

Izgarada et pişirirken, etin bir yüzü biraz sararıp da su salıverdiği zaman fazla bekletmeden çevirin. İkinci yüzü bildiğiniz gibi pişirin, sonra yine çevirin. Yani bir yüzü iki, öteki yüzü bir kez pişirin. Etiniz daha yumuşak olacaktır.

Balığın çıtır çıtır kızarması için, önce biraz sütün içine batırın. Sonra unlayın tavaya atın.
Evde yapılan marmelatların içine birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atılırsa, daha canlı bir renk kazanır.

Pancarı haşlarken içine saplarını da koyarsanız, rengi daha kırmızı olur. Hatta bir kaşığı da sirke dökün.

Pişireceğiniz pilavın tane tane ve beyaz olması için tencereye incecik bir dilim limon koyun.

Pizzanızın daha yumuşak olması için hamura sade unun yanı sıra, patates nişastası da katmayı deneyin.

Pudingin ununu az koyduğunuz için yumuşak olduysa en iyisi yeniden un katmak yerine bir kaşıkla krema haline gelene kadar iyice hazırlamaktır.

Reçel yaparken kaynarken karıştırmak gerekirse, muhakkak tahta kaşıkla karıştırılmalıdır.
jinpapiss Tarih: 13.10.2008 19:43
ARK. BENİM 7 AYLIK Bİ OLUŞUMM WAR BEBEK YEMEKLERİ BİLEN WARMI_?
picardo Tarih: 09.10.2008 00:50
guzel sevdım
melissa-_- Tarih: 24.09.2008 11:25
teşekkürler
lakacitizann Tarih: 13.09.2008 18:19
haklısınızda ama o senin dediğin çok saçma
SU-PERISI Tarih: 09.09.2008 13:13
faydalı bilginiz için teşekkürler