Ayder Yaylasi Resimleri


[SIZE=-2]Foto: Oğuz Kurdoğlu

Ayder Yaylası: Ayder yerleşimi bir yayla olarak tanımlansa da aslında bir mezradır. Mezralar; yaylalardan daha alçakta bulunan, yaz başında yaylalara çıkarken ve sonbaharda yaylalardan dönerken bir süre konaklanılan ve bu süre içinde hayvanlara yem sağlanan ve dinlenilen bir ara basamak yerleşmeleridir. Ancak eskinin uzun süren yayla göçleri günümüzde neredeyse tüm yaylalara araç yollarının ulaşması ile mezralar fonksiyonunu büyük ölçüde yitirmiş, hatta mezra kelimesi bile kullanılmaz olmuştur. İşte aslında bu kapsamdaki mezralardan biri olan Ayder, doğal kaynakları ve termal olanakları ile son 35 yılın Doğu Karadeniz’in en popüler yöresi konumundadır ve uygulamada yayla olarak adlandırılmaktadır.

Ayder yaylası 1200 m ile 1300 m rakımları arasında konumlanmış, yaklaşık 44 Ha alanda yayılan ve Aşağı Ambarlık, Orta Ambarlık ve Yukarı Ambarlık olarak üç mahalleden oluşan geçici bir yerleşim yeridir.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin İlçesine 17 km’lik asfalt bir yolla bağlanmaktadır. Yaz döneminde sabit nüfus yaklaşık 1500 olarak tespit edilmiştir. Ancak günübirlik ziyaretçiler ve konaklamak üzere gelen turistler ile hareketli nüfusun 3-4 bin civarına yükseldiği hatta hafta sonları 5-6 binlere ulaştığı yetkililer tarafından dile getirilmiştir. Çoğunluğu ahşap, taş ahşap ve taş malzemeden inşa edilmiş 216 konut bulunmaktadır. Ancak yaklaşık 100 adet, briket ve betonarme, tek ya da çok katlı çoğunluğu otel olan bina mevcuttur. Yayla karakteri ile büyük bir zıtlık oluşturan ve görsel ve fiziki kaliteyi bozan bu görüntü tüm resmi koruma statülerine rağmen değiştirilememiştir.

Günümüzde bir turistik merkez niteliği kazanmış olan Ayder Yaylasında 29 belediye belgeli konaklama birimi bulunmaktadır. Bu otel ve pansiyonlar toplam 1000 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Otel ve pansiyon sayısındaki bu çokluğun nedeni sadece turistik gezi değil, yıllardır tedavi amaçlı kullanılan kaplıcaların bu yayla içinde bulunması ile ilgilidir.
Alintiayder yaylasi,ayder yaylası,ayder yaylasi konaklama,ayder yaylasi otel,rize ayder yaylasi,ayder yaylaları,ayder yaylasi resimleri,ayder yayla şenlikleri,ayder yayla,ayder yaylasi otelleri,rize ayder yayla,ayder yayla otelleri,ayder yaylasi haşimoğlu,trabzon ayder yaylası,ayder yaylası şenlikleri,ayder yayla otel,ayder yayla resimleri,ayder yaylası haşimoğlu,ayder yayla evleri,www ayder yaylası,ayder yaylası foto,ayder yaylası nehirim,ayder yaylası il,ayder yaylası sis,ayder yaylası resimleri,ayder yaylası fotoğrafları,çamlıhemşin ayder yaylası,

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1931
favori
like
share
BlueGuard53 Tarih: 06.09.2009 10:51
Hey gidi ayder , orada neler yapmadık be süper bir yer tavsiye ederim insanı beş değil 25 yaş gençleştirir
kürşat efe Tarih: 15.08.2009 17:37
:19:
:20:
kürşat efe Tarih: 15.08.2009 17:36
:19:
TS-61 Tarih: 04.05.2009 23:10


Ayder'e telesiyej kurulacakRize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı turizm merkezi Ayder Yaylası'nda, telesiyej kurulması için çalışma başlatıldı.


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında proje ön çalışması için Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Melek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden uzmanlar Hasan Sağlam ve Hüseyin Küçükbakar ile Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü Şube Müdürü Kenan Yücel, Ayder'de telesiyej tesisinin yapılması düşünülen alanda incelemelerde bulundu.

Yücel, bölge turizminin gelişmesi için spor tesislerinin şart olduğunu belirterek, ''Genel müdürlüğümüz geçtiğimiz günlerde turizmin gelişmesinde sporun yeri konulu geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde turizmin gelişmesinin spor tesisi ve sportif faaliyetlere endeksli olduğu saptandı'' dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Ayder'de telesiyej yapılmasına önem verdiğini söyleyen Yücel, şöyle devam etti:

''Bu kapsamda zaman kaybetmeden çalışmaları başlattık. Bir aksilik olmazsa bu yıl sonuna kadar tesis tamamlanmış olacak. Şimdilik kar yağdığı zaman incelemede bulunmak için proje çalışmalarımızı 1 ay erteledik. 1 ay sonra hızlı bir şekilde proje ve yapım çalışmaları başlatılarak tesisi turizmin hizmetine sunacağız.''

Kenan Yücel, telesiyejin 2 bin metre uzunluğunda olmasını planladıklarını kaydetti.
Minik SeRCe_ Tarih: 02.05.2009 18:36
tskrler sayenizde tr yi geziyorum...
mEhTaP..!! Tarih: 29.08.2008 20:38
waLa ayder gibisi yoq..dünyanın her yerinden insanLar geLİo..daha gçn ordaydımm...
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.08.2008 23:29


MaRaBoGLu61 Tarih: 22.08.2008 23:29