Benim en cok sevdigim (ugruna ölümü bile göze alirim) Sanatçı Çetin AKDENİZ 1967 yılında dünyaya geldi. Aslen Ordu Perşembelidir.ilkokuldan sonra sırası ile İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı orta , lise ve üniversite bölümlerini bitirdi. Daha sonra iki yıllık yüksek lisan eğitimini tamamlayan Cetin Usta şu anda Ordu türkülerinin analizi üzerine tez çalışması yapmaktadır,bitirdigini saniyorum ama emin degilim.
Usta 1985 yılından beri başta Halk Müziği ve diğer müzik türleri de dahil olmak üzere sayısız(ben 1000 den fazla tahmin ediyorum)stüdyo çalışmalarına katıldı ve konserlerde değişik sanatçılara eşlik etti.Kendisinin baglama caldigi albümler basta sona mükemeldir,bence bircok ünlünün albümlerinin satiminda cok büyük payi vardir.Usta simdiye dek Ibrahim Tatlises,Zülfü Livaneli,Sabbahat Akkiraz,Nuray Hafiftas,Deste Günaydin,Sivan Perwer,Kirac,Sezen Aksu,Ozan Diyar,Güler Duman ve Özlim Özdil(Özleme hocalik yapmistirki özlem cok sey ögrenmistir ben eline bakiyorum Cetin Ustanin calisina yakin caliyor) gibi daha nice simdi aklima gelmeyen sanatcilara kasetlerine baglamasini konusturtmustur adeta.
Ayrica kendisi bir enstrumental albüm hazirlamis bu kaset çalışmasında yurdumuzun değişik yörelerinden özelliklede Orta Anadolu'dan seçtiği eserleri büyük bir ustalıkla icra etmi$tir,Usta sanatçı bu kasetinde bağlama üvertürü adını verdiği küçük bir denemeye de adını vermi$tir.
Cetin Akdeniz usta bence gelmis gecmis en iyi baglama virtüözüdür,basta ailesinden gelen kaninda varolan yetenek ve Konservatuarda diger büyük ustalardan ders almasi(Nida Tüfekci,Muzaffer Sariözen,Yavuz Top) ustanin ulasilmaz baglama calma hizinda etkili oldugunu düsünüyorum.Genç kuşak içerisinde en iyi bağlama yorumcularından biri olarak gösterilen Çetin AKDENİZ'i bende tekrar kutluyorum.Ufak ufak bazi bilgiler vermek istiyorum;
Usta bağlamadaki inişleri kanun çalar gibi hızlı geçebilir... bizim bir oktav içerisinde yaptığımız dolanımıni o 3 katını uzun sap bağlamada yapar bağlama üvertürü parçasında.. Bunu bende yeni duydum stüdyoya bir defa girir ve albümü bitirip cikarmis..konservatuar doneminde gunde 8 saat baglama caliyormus..5 yasinda 25 tane turku caliyormus..

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 847
favori
like
share
sim_yager Tarih: 31.10.2006 16:04
teşekür kardeş
exnore Tarih: 18.10.2005 15:51
selam

Edit byJ HaVRaNLI


Aleykumselam.Sanatciyami selam verdin :20:
keto_41 Tarih: 21.05.2005 20:22
cok sagolasin arkadasim bilgiler icin
virtuoz83 Tarih: 20.05.2005 17:29
Evet Çetin Akdeniz benim kanaatimcede bir numaralı bağlama virtüözü onun çıkarmış olduğu albümü hayranlıkla her gün dinliyorum mükemmel bir yorum çalış teknikleri, sürati herr şeyiyle dört dörtlük. sanırım 3000 den fazla albümde bağlama çalmış onun adını tarzı ne olursa olsun bir çok albümde görürsünüz. Babası türkiyenin en iyi bağlama yapımcılarından Ragıp Akdeniz. Orhan Gencebayın en son 23 milyara yaptırdığı bağlamayıda Ragıp Akdeniz ve oğulları yaptı. İstanbul - Çağlayanda bağlama atelyeleri var akdeniz sazevi isimli [URL]www.akdenizsazevi.com bu web sayfasına bir gözatmanızı tavsiye ederim. Bu arada Çetin Akdenizin haziran ayının ortalarında yeni albümü çıkacakmış benden söylemesi.
aakay Tarih: 18.05.2005 19:50
teşekkürler arakdaşım
MechhuL Tarih: 04.01.2005 12:25
Teşekkürler arkadaşım