Bundan tam 50 yıl önce Billboard’ın yayınladığı yeni bir liste, ‘Billboard Hot 100’ müzik dünyasında çığır açmıştı. Dönemin en popüler şarkılarını tarz farkı gözetmeksizin değerlendirmeye alan Billboard Hot 100, zaman içinde müzik endüstrsinin referans listesi haline geldi.

1940’lı ve 1950’li yıllar boyunca dönemi en popüler şarkıları üç farklı kritere göre, üç farklı listede belirleniyordu. Şarkıların satışlarına, radyolarda ve müzik kutularında çalınma sıklıklarına göre hazırlanan listelere 1955 yılında bir yenisi daha eklendi. Billboard Top 100.

Bu üç kriterin birlikte değerlendirilmesiyle oluşturulan bu yeni liste, zaman içinde müzik dünyasına yön veren bir liste haline geldi.

Hot 100’ın oluşmasında; Hot 100 Airplay, Hot 100 Singles Sales ve Hot Digital Songs listeleri dikkate alınmaktadır.

Üç yıl boyunca Billboard Top 100 adıyla yayınlanan liste, müzik dünyasında yaşanan ve diğer listelerin sonunu getiren gelişmelerin de etkisiyle 4 Ağustos 1958’de Billboard Hot 100 adını aldı.

50 Yılın 1 Numaraları

Ricky Nelson ve Rihanna.

Billboard Hot 100’ün zirvesinde ilk ağırladığı isim ise ‘Poor Little Fool’ adlı şarkısıyla Ricky Nelson oldu. Billboard Hot 100, zirvesinde bugüne kadar tam 962 şarkıyı ağırladı, zirvenin şu anki sahibi ise ‘Disturbia’ adlı şarkısıyla Rihanna.

Billboard Hot 100 aynı zamanda müzik dünyasına yön vermeyi de başarabilmiş bir liste. Elvis Presley’nin ‘Don’t Be Cruel / Hound Dog’ 45’liği, Hot 100’ün sıralama kriterlerinde değişime neden olurken, Billboard Hot 100 etrafında yaşanan tartışmalar plakların basımlarında da değişikliğe neden oldu. Plakların A ve B taraflarının ayrı ayrı değerlendirilmeye alınması plak şirketlerini bütün şarkıları tek tarafa kaydetmeye yöneltti, böylece listede daha üst sıralarda yer alınabiliyordu.

Billboard Hot 100, kaset, CD ve EP gibi formatlara da adapte olduğu gibi, son olarak da 2003 yılında internetten ücretli olarak indirilen şarkıları takip etmeye başladı.

I-Tunes, Napster, Musicmatch, Rhapsody gibi dijital müzik siteleri üzerinden yapılan satışların değerlendirildiği Hot Digital Tracks listesi, Billboard Hot 100’e şekil veren listeler arasına alındı. Yeni şarkıların internet üzeriden satışa sunulmasıyla Hot 100’de 80, 90 sıra birden yükselen isimler çoğaldı. Öyle ki "tüm zamanların en hızlı yükselişi" rekoru 2006’dan bu yana tam beş kez kırıldı.

Aralık’ın ilk haftasından Kasım’ın son haftasına kadar bir yıllık bir süreyi kapsayan Billboard Hot 100 Yıl Sonu listeleri de, her yıla damgasını vuran isimleri ilan etmiş oluyor.

Billboard Hot 100, 50. yaşını kutlamak amacıyla Eylül’e kadar her hafta özel listeler yayınlıyor. Billboard Hot 100 tarihinin en ilginç ve en önemli olaylarının yer alacağı bu listelerden ilki "tüm zamanların en çok şarkısı liste başı olmuş sanatçıları." Listenin zirvesinde ise tam 20 şarkısı ile Beatles yer alıyor.

Billboard Hot 100’ün 50. yaşına özel olarak hazırlanan ve tüm zamanlar içinde en çok bir numara olan grup ve sanatçıların yer alacağı özel liste programı Billboard Radio’da.

Billboard Hot 100' En'leri

Hot 100’a en çok giren sanatçılar ise sırasıyla; Elvis Presley (151 defa), James Brown (99 defa), Aretha Franklin (76 defa), Ray Charles (75 defa) ve The Beatles (72 defa)

Hot 100’da en uzun süre bir numarada kalan şarkı ise, 16 Hafta ile Mariah Carey ve Boyz II Men’den "One Sweet Day"

Hot 100 listesine giren en yaşlı sanatçı Louis Armstrong’du. 1964 yılında “Hello, Dolly!” ile listeye girdiğinde sanatçı 62 yaşındaydı. Yine listeye giren en yaşlı bayan sanatçı ise Cher oldu. “Believe” şarkısı 1999’da listeye girdiğinde Cher, 53 yaşındaydı.

Şarkısı bir numara olmuş en genç sanatçı ise Stevie Wonder oldu. 1963 yılında “Fingertips Pt. 2” bir numara olduğunda Wonder’da 13 yaşına basmıştı. En genç bayan sanatçı ise yine aynı sene 15 yaşındaki Little Peggy March’dı. March’ın şarkısı ise “I Will Follow Him”di.

Kaynak : NTV

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 442
favori
like
share