Rüzgara karşı korunmasız bonsai stili de, yaşamak için mücadele etmek zorunda olan ağaçlara iyi bir örnektir. Tüm dallar ve gövde, sanki rüzgar tek bir yönden esiyormuşçasına büyür. Dallar tüm yanlardan büyüse de en sonunda tek bir tarafa yaslanır.

Ağacın kökleri, kayanın üzerini sararak toprağa iner.

Grup bonsai de denilir. Birden çok ağacın tek bir saksıda yetiştirilmesidir. Ağaçların saksıdaki konumları için belli kaideler vardır. Stil olarak genellikle formal upright uygulanır.


Informal Upright stilde ağaç yukarı doğru "S" formu çizerek yükselir. Dallar aşağıda uzundur, yukarı doğru kısalır ve yere paraleldir.


Cascade, Bonsai'nin en zor formlarından biridir.
Ağacın gövdesi, biraz yukarı çıktıktan sonra, sanki yerçekimi etkisiyle aşağıya sarkıyor gibi görünür. Bu sarkma saksı boyunu geçiyorsa Cascade form adını alır.
Amaç ağaca bir şelale görünümü vermektir.


Ağacın görünüşü primidal bir yapıdadır. Kökten yukarı doğru gövde giderek incelir. Dalların boyu yukarı doğru çıktıkça kısalır ve aralarındaki uzaklık azalır.


Literati stili, ayakta kalmak için mücadele etmek zorunda olan ağaçların ilk örneğidir. Doğada bu tür ağaçlar, başka ağaçların yoğun olarak yetiştiği bölgelerde bulunur ve rekabet o kadar şiddetlidir ki, ağaç ancak etrafındaki diğer ağaçlardan daha uzun büyüyerek yaşamını sürdürebilir. Gövde yukarı doğru kıvrılarak uzar ve tamamen dalsızdır, çünkü güneş sadece ağacın tepe noktasına vurur.
Daha çetin görünmesini sağlamak için, bazı dalların kabukları soyulur (jinned) Kabuklar, gövdenin bir tarafından çıkartıldığında, gövdeye “Shari” olarak bakılır.
Amaç, ağaca, hayatta kalabilmesi için gerçekten mücadele etmesi gerektiği görünümünü kazandırmaktır. Bu ağaçlar genel olarak küçük, daire saksılara konulur.


Ağacın kökleri, kayanın içindedir.


Slanting stilde ağaç 45 derece açı ile yükselir. Ağacın yattığı yönün tersinde çıkan dal ağacı dengeler. Kökler eğimin ters yönünde daha belirgindir. Dallar, yere paraleldir.


Bu stile süpürge stili denilmesinin nedeni, ağacı ters çevirdiğinizde aldığı çalı süpürgesi şeklidir.
Süpürge stili her yıl yaprak döken ve geniş, sağlıklı dallanmaya sahip olan ağaçlar için uygundur. Gövde düz ve dikeydir, ağacın en üstüne kadar devam etmez. Dallar, ağaç yüksekliğine yaklaşık 1/3 uzaklığında her yönden kollara ayrılır. Bu biçimle dallar ve yapraklar top şekilli bir taç görünümüne kavuşur, kış aylarında oldukça güzel görünürler.
Bu stilin en karakteristik özelliği, tüm dalların aynı noktadan ayrılmasıdır, gövdenin tepesinden. Hokidachi için en uygun ağaçlar karaağaç ve akçaağaçtır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 25.08.2008 22:54
bonsai stilleri çok hoş,emegine saglık.