Sinemamızın 1970’lerdeki Keloğlanı
Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı.

1947 doğumlu Rüştü Asyalı lise öğrencisiyken Ankara'da Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına katılarak mesleğe ilk adımı atan Asyalı, 1963'te Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde yer alarak ''temsil kolu sanatçısı'' olarak mikrofonla tanıştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro ve opera bölümlerinin sınavlarına giren ve iki bölümün de sınavlarını kazanan Asyalı, tiyatro bölümü öğrenciliğini seçti. Asyalı, tiyatro bölümünü bitirip 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk yaşamına başladı.

Ankara Radyosu Çocuk Saati'nde canlandırmaya başladığı ''Keloğlan'' oyunları Türkiye Radyoları'ndan yayınlanırken, dinleyicinin beğenisini, sevgisini ve sürekli isteğini kazanınca, film yapımcılarının önerisiyle sinemayla tanıştı. Asyalı, 1971-1975 yılları arasında dört ''Keloğlan'' filminde rol aldı. Asyalı, ''Keloğlan'' dışında sinema filmi çalışmalarını ''Yaman Delikanlı'' ve ''Dangalak'' adlı filmlerle sürdürdü.

Ankara'da ''Oyuncular Birliği'' özel tiyatro topluluğunun kurucularından olan Asyalı, 1970 yılından bugüne değin Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. ''Keşanlı Ali Destanı', 'Fil Adam', 'Düşler Yolu'' ve ''Azizname'' adlı oyunlardaki rolüyle seyircinin hafızasına kazınan sanatçı, ''Kanlı Nigar', 'Ah Şu Gençler', 'Ölümsüzler', 'Yunus Diye Göründüm'' ve ''Soruşturma'' adlı oyunları yönetti.

Özel tiyatrolarda da konuk yönetmenlik çalışmaları yapan Rüştü Asyalı, Pamukbank Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda ''Masal Var Masalcık Var', 'Ah Şu Gençler'', Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosunda ''Ah Şu Gençler'' isimli eserlere imza attı. Asyalı, Ankara Ekin Tiyatrosunda 4 oyun yönetirken, Nazım Hikmet için yazılmış ''Hasret'' adlı oyunun da rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı, bu oyunda Nazım Hikmet rolünde de izleyiciyle buluştu.

1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları, sanat ve kültür programlarıyla radyo ve televizyonda da projelere imza atan sanatçı, ''İki Öküz', 'Bir Varmış Bir Yokmuş'' ve ''Türkülerle Oyunlar'' adlı dizilerin de senaryolarını yazdı, yönetti ve rol aldı.

Sanatçılığının yanı sıra, meslek kurum ve kuruluşlarında da yöneticilik yapan Asyalı, çeşitli tarihlerde Devlet Sanatçıları Birliği Genel Sekreterliği, Seslendirme Sanatçıları Derneği Genel Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu Üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı Başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği Genel Başkanlığı görevlerini de üstlendi. Asyalı, halen Seslendirme Sanatçıları Birliği Genel Başkanı ve Sanat Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor.Son olarak Devlet Tiyatroları’nın başrejisörlüğüne atandı.

''Atatürk Anlatıyor'' belgeselinde Mustafa Kemal Atatürk rolünü üstlenen Rüştü Asyalı'nın son çalışması olan ve Nazım Hikmet üzerine yaptığı üçüncü proje niteliğini taşıyan ''Ben Bir İnsan'' isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde seyirciyle buluştu.

Rol Aldığı Tv dizisi
Kod Adı

[COLOR="darkred"]Rol Aldığı Bazı Oyunlar
Keşanlı Ali Destanı (Ankara Devlet Tiyatrosu)
Ben Bir İnsan

[COLOR="darkred"]Rol aldığı Filmlerinden Bazıları
Keloğlan (1971)
Keloğlan Aramızda (1971 )
Keloğlan ve Cankız ( 1972 )
Ben Bir Garip Keloğlanım (1976 )

[COLOR="darkred"]Seslendirmeleri
San Francisco Sokakları dizisi - Komiser Michael Stone (Karl Malden)
Aşk Gemisi dizisi - Kaptan Stubing
Kadın Kokusu filmi - Al Pacino'nun karakteri

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10641
favori
like
share
Nehir Tarih: 30.04.2009 19:57
hayır selim çinkiliç ...
selim çinkilic Tarih: 30.04.2009 14:16
rüştü asyalı öldümü