Bir Aradayız, Hepsi Bu (2007)


Vizyon Tarihi: 12 Eylül 2008

Oyuncular: Audrey Tautou,Guillaume Canet,Laurent Stocker,Françoise Bertin
Alain Sachs,Firmine Richard,Béatrice Michel

Yönetmen: Claude Berri

Senaryo: Claude Berri, Anna Gavalda

Müzik: Frédéric Botton

Görüntü Yönetmeni: Agnes Godard

Tür: Dram, Romantik

Yapım: Fransa 2007 97 Dakika (Renkli)

Dil: Fransızca

Dağıtıcı Firma: Pinema


Genç bir kadın olan Camille, Philibert ve Franck adlı iki komşusuyla dost olur; rahat ve huzur bulmak için onların evine yerleşir. Ailevi geçmişleri ve kişilikleri bakımından birbirlerine zıt bu üç karakter, uyum içinde hayatın tadını yakalarlar. Tartışmaların, kavgaların, barışmaların, suç ortaklıklarının ötesinde, “bir arada” olmanın keyfi onları daha güçlü kılar. Derken, inatçı olduğu kadar dünyalar tatlısı olan Franck’ın anneannesini de aralarına almaya karar verirler.

Hikâyenin kahramanları feleğin çemberinden geçmiş, biraz yabani ve yalnız karakterlerdir; fakat gönül zenginliğine ve duyguların gücüne inanırlar. Peki, “Bir aradayız, hepsi bu” diyerek kendilerini keşfetmeleri, kendilerini gerçekleştirmeleri mümkün olabilir mi? Masala yakın durmakla birlikte, film burada gündelik hayatın tarafını tutuyor. Her şey toz pembe değil ve kendileri için inşa ettikleri bu fanusta dram eksik olmuyor. Dışarıda olduğu gibi içeride de, mutluluklarının üzerinde bir tehdit kol geziyor: Hayatın sert darbelerinden, kenara çekilme riskini de göze almadan, nasıl kaçmalı

Yapım Hakkında:

• Film, Anna Gavalda’nın “Bir Aradayız, Hepsi Bu” adlı romanından sinemaya uyarlandı.
• Filmin yönetmeni Berri, senaryoyu yazmaya başladığında yönetmenliğini üstlenmeyi kesinlikle düşünmedi ancak daha sonra yazarken çok eğlendiği için bu filmi başka birinin çekmesinin söz konusu olamayacağına karar verdi.
• Yönetmen, Camille karakteri için ilk başta Charlotte Gainsbourg’la çalışıyordu ancak setin ilk günü geçirdiği kaza sonucu, oyuncu filmden ayrılmak zorunda kaldı.
• Berri, filmde Camille karakteri için sonradan düşünülecek olan Audrey Tautou ile tesadüfen bir uçak yolculuğu sırasında tanıştı.
• Yapımcılar, filmin oyuncularından Françoise Bertin’in kamera karşısına çıplak geçmeyi hiç problem çıkarmadan kabul etmesini olağanüstü bir şey olarak nitelendiriyorlar.
• Yönetmen Berri, filmi çekmeye başlamadan önce beyin damarlarıyla ilgili bir rahatsızlık geçirdi ve depresyona girdi. Bu nedenle filmi yönetirken François Dupeyron’dan destek aldı.
• Filmin yönetmeni Claude Berri, yaşadığı bu depresyonun filme olumlu yönde etkisi olduğunu vurguladı.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share