Aşağıda resimler üzerinde anlatıldığı gibi bir arıza oluştu. İlk resimdeki parçadan dumanlar çıkarak mefta oldu ve bende yerinden söktüm. Sorunum anlaşılmıştır sanırım. Bu harddiskimdeki veriler paha biçilmeyecek kadar önemli ve kurtarmam lazım. İki harddiskim olduğundan bütün verilerimi bu yananda tutuyordum.
Sorun şu şekilde oluştu: PCnin Power tuşuna bastığımda PC çalışmadı ama içerden tekleme gibi yani çalışıp durma gibi sesler geldi. Bende harddiskten güç kablosunu çıkardım. Diğer harddisk sorunsuz çalıştı. Sata olan harddiski taktığım da ise yine teklemeler oldu. Bu arada gözlemlediğim CPU üzerindeki fan bir çalışıp bir duruyordu. Bir iki denememden sonra o resimdeki parçadan dumanlar çıkarak bir arıza olduğunu tam anlamış oldum. Harddiske elektrik veren kabloları kontrol ettim şase yapacak bir durum görmedim. Buna ne sebep oldu anlamadım.

1. Çözüm:
Öğrendiğim kadar aynı model bir harddisk bulup üzerindeki devrelerin olduğu plakayı söküp onunla değiştirmem lazımmış. Bence de bu mantıklı geliyor. Böyle bir şeyi yapabilirim sanırım.
Bu arada harddiskimin garantisi dolmamıştı ama parçayı çıkardığım için garanti dışı oldu sanırım.

2. Çözüm:
Yanan parçanın yenisini bulmak ve cep telefonu tamir eden servisler de yerine lehimletmek diye duydum ama o yanan parçayı bulabilirmiyim bilmiyorum.

PC tamir işinden anlayan yada böyle bir durma maruz kalan arkadaşlardan ricam öneri ve çözüm konusunda yardımcı olmalarıdır.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6461
favori
like
share
Altazar Tarih: 31.12.2010 20:35
Hardiski söktüm içindeki plakaları çıkardım. Kanaryam için 2. bir arkadaş oldu.
ssglm Tarih: 30.12.2010 23:12
Ben denedim aynı marka ayını model ve aynı boyutta olan harddidkin boardını değiştirmeme rağmen bilgisayar görmedi başka bir yol varmı önerebileceğiniz.
kazilcaglar Tarih: 01.09.2009 15:21
ozgurumuth kardeş hardiskimizde aynı yanan parçada
kartı değiştirip verilerini kurtarabilen varmı
manyetizma Tarih: 26.12.2008 18:32
kardeş bi pc tamircisine git ama lüks deyil mahale bakkalı gibi biyer ))) o sana o hdd nin bordunu bulur ben kendim yaptım verilere de bise olmadı
ozgurumuth Tarih: 24.09.2008 10:23
Evet ben de onu deniycem Altazar. Sonucu bildiririm.
Altazar Tarih: 23.09.2008 13:23
ozgurumuth arkadaş senin sorununda benimkiyle aynı. Ben daha bulamadım benzerini ama sen bir dene 1. Çözüm olarak sunduğum seçenek derdine çare olabilir.
ozgurumuth Tarih: 23.09.2008 13:21
Yanan HDD Excelstor SATA II bu arada. Önceki mesajda yazmamıştım. Bir yıl içinde 3. arızası. Hiç tavsiye etmiyorum. İçindeki verileri kurtardıktan sonra eli ayağı düzgün bir HDD alıcam.
LEVIS-501 Tarih: 14.09.2008 11:36
Eğer içerisinde sizin için çok değerli şeyler var ise bana göre en mantıklı cözüm 1. çözümdür. Diğer parçayı bulabileceğini sanmıyorum. Ayrıcagözle görünmeyen farklı elementlerde zarar görmüş olabilir.

Aynen disklere müdehale gibi bir şans bulunmamaktadır. Eski tür yani IDE disklerde bu da mümkündür ancak sata harddisklerin sağlam olsa bile diskin bulunduğu alandan tek bir vidasının sökülmesi durumunda içerisindeki hava yada gaz sirkülasyonu bozulur ve vidayı yerine taksanız bile artık disk kullanılamaz hale gelir.
Ubuntu Tarih: 30.08.2008 22:45
Öncelikle şunu belirteyim Parcada elektriksel yanık oldugu için ürününüz zaten garanti dışı. Garantiye gitse dahi Kesinlikle değişim olacağı için bilgilerinizi alamazsınız garantide böyle bir imkan yoktur. Çözümlere gelecek olursak Hdd devre kartınızın aynısını bulmaya calısın eger bulamazsanız bu konuda bana özel mesaj atın devre kartının serisini ve modelini yazın

Bunun haricinde Disklere direk müdahale edilebilir fakat bunu sizin yapmanız mümkün değil dilerim ki sadece kart yanmıştır eger disk devrelerinde veya yaylarında sorun varsa en az 150 $ gözden cıkarmanız gerekebilir.