İlk dev adımlar: 86-73
2009 yılı içinde Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'nda yer almak isteyen A Milli Basketbol Takımımız eleme grubundaki ilk maçında Ukrayna'yı 86-73 mağlup etti.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmayı Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, TBF Başkanı Turgay Demirel, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy, A Milli Futbol Takımı İdari Teknik Heyeti ve futbolcuları ile yaklaşık 7 bin 500 basketbolsever izledi.

Artur Dorozdov ve Sinan Güler'in karşılıklı basketleriyle tempolu başlayan mücadelede Milliler, Hidayet Türkoğlu'nun basket faulüyle 2.dakikayı 5-2 önde geçti. Baskılı savunmasıyla rakibine kolay sayı şansı vermeyen Ay Yıldızlılarımız, Engin Atsür'ün de turnike basketi sonrasında skoru 7-2'ye getirdi. Hücumda organize olmakta zorlanan Ukrayna karşısında Millilerimiz, 5.dakikaya girilirken Fatih Solak'ın smaç basketiyle farkı 7 sayıya çıkarttı (9-2). Ukrayna, molanın ardından Serhiy Lishchuk'un çember altından bulduğu dört sayıyla hücumdaki suskunluğunu bozdu. Hidayet Türkoğlu'nun basketine Serhiy Lishchuk ile karşılık veren konuk ekip, farkı da 2 sayıya indirdi (11-9) Ancak Millilerimiz, Engin Atsür ve Sinan Güler'in sayılarıyla skoru yeniden 13-9'a getirdi. Son iki dakikaya girilirken özellikle topu çember altında Kerem Gönlüm ile Oğuz Savaş ile buluşturmayı düşünen A Milli Takımımız, rakibine karşı fizik üstünlüğünü boyalı alanda iyi kullandı. Buna karşın Ukrayna, hızlı hücumlarla bulduğu sayılarla Millilerimize karşılık verdi. Son dakika içerisinde Andriy Agafonov ile basket faul bulan Ukrayna, 22-24 ile öne geçerken, son hücumu Hidayet Türkoğlu ile iyi değerlendiren A Milli Takımımız, skoru eşitlemeyi başardı. Mücadelenin ilk periyodu, 24-24 eşitlikle tamamlandı.

İkinci periyodun ilk dakikası içerisinde iki takımda skor kaydedemezken, konuk takım Ukrayna'da Artem Butskyy, tempoyu düşürerek oyunun hızlanmasını engelledi. Kerem Gönlüm'ün serbest atışıyla periyottaki ilk sayısını kaydeden Millilerimiz, Ender Arslan'ın üç sayılık basketi ve Kerem Tunçeri'nin de turnikesiyle skoru 30-24'e getirdi. Oleksandr Kolchenko ve Serhiy Lishchuk'un pota altından bulduğu sayılarla oyuna yeniden ortak olan Ukrayna karşısında Millilerimiz, Ersan İlyasova'nın serbest atışlarıyla üstünlüğünü korudu. (33-30). Konuk ekip Ukrayna'nın savunmasını sertleştirdiği bölümde Kerem Tunçeri ve Ersan İlyasova ikilisiyle dışarıdan isabetli şutlar bulan Ay Yıldızlılarımız, farkı da 7 sayıya çıkarttı (39-32). Rostyslav Kryvych'in üç sayılık basketine Kerem Tunçeri ile karşılık veren Millilerimiz, Ersan İlyasova'nın da devreye girmesiyle son dakikaya girilirken skoru 45-35'e getirdi. Oyunda kontrolü tamamen eline alan A Milli Takımımız, devre sonunda da soyunma odasına 51-37 önde gitti.

Tempolu başlayan üçüncü çeyrekte iki takımda üç sayı çizgisinin gerisinden kullandığı atışlarda isabet çıkarttı. Millilerimiz etkili savunmasını periyodun başlarında da devam ettirirken, Ersan İlyasova'nın ribaundlara katkı yapmasıyla hücumda ikinci şanslar yakaladı. Alan savunmasına karşı Artem Butskyy'nin asistinde Serhiy Lishchuk ile smaç basket bulan Ukrayna, buna karşın savunmada Millilerimizi durduramadı. Kerem Gönlüm'ün pota altından ve Kerem Tunçeri'nin de dışarıdan etkili olduğu bölümlerde A Milli Takımımız, Oğuz Savaş'ın üç sayılık basketiyle 27.dakikada farkı 16 sayıya çıkarttı (66-50) Mola alan Ukrayna, aranın ardından ilk hücumda Artur Drozdov ile basket buldu. Son bölümde Hidayet Türkoğlu ile basketler bulan Ay Yıldızlılarımız, Kerem Gönlüm'ün de devreye girmesiyle periyodu 71-54 önde tamamladı.

Mücadelenin final periyoduna Ukrayna, Oleksandr Kolchenko'nun turnike basketiyle başladı. Periyottaki ilk sayısını Oğuz Savaş ile dip çizgiden bulan Millilerimiz, Hidayet Türkoğlu'nun da serbest atışı sonrasında skoru 76-60'a getirdi. Ender Arslan ve Engin Atsür'ün birlikte dakika aldığı bölümlerde oyunun kontrolünü tamamen eline alan Ay Yıldızlılarımız, 36.dakikaya girilirken skoru 78-63 yaptı. Hücumda sadece Artem Butskyy ile etkili olan rakibi karşısında A Milli Takımımız, Hidayet Türkoğlu'nun başarılı performansıyla skordaki üstünlüğünü korudu. Artem Butskyy'nin asistinde Sergiy Gladyr ile üç sayılık basket bulan Ukrayna, farkı da 9 sayıya indirdi (80-71) Son bölümde kontrollü oyunu elinden bırakmayan A Milli Takımımız, salondan da 86-73 galibiyetle ayrılmayı başardı.

SALON: Abdi İpekçi Spor Salonu

TÜRKİYE (86): Sinan Güler 7, Engin Atsür 6 (2 ribaund- 1 asist), Ersan İlyasova 10 (12 ribaund- 3 asist), Ersin Görkem, Fatih Solak 2 (3 ribaund), Kerem Tunçeri 13 (1 ribaund- 2 asist), Oğuz Savaş 15 (3 ribaund- 2 asist), Kerem Gönlüm 15 (3 ribaund- 3 asist), Ender Arslan 3 (1 ribaund- 1 asist), Hidayet Türkoğlu 15 (7 ribaund- 5 asist), Barış Hersek (1 ribaund- 1 asist)

UKRAYNA (73): Artem Butskyy 15 (4 ribaund- 3 asist), Dmytro Zabirchenko (3 ribaund- 1 asist), Oleksandr Kolchenko 8 (1 ribaund), Sergiy Gladyr 3, Artur Drozdov 9 (4 ribaund- 3 asist), Olexiy Onufriyev 2, Rostyslav Kryvych 6 (1 asist), Serhiy Lishchuk 13 (8 ribaund- 1 asist), Maxym Ivshyn 2 (2 ribaund), Vyacheslav Kravtson (1 ribaund- 1 asist), Andriy Agafonov 15 (6 ribaund- 1 asist)

İlk periyot: 24-24
İkinci periyot: 51-37
Üçüncü periyot: 71-54


efes pilsen basketbol,
fenerbahce basketbol,
galatasaray basketbo,
besiktas basketbol,
fenerbahce galatasaray basketbol,
galatasaray basketbol,
besiktas galatasatay basketbol,
galatasaray basketbol,
besiktas fenerbahce basketbol,
fenerbahce besiktas basketbol,
trabzon fenerbahce basketbo,
fenerbahce trabzon basketbol,
türkiye basketbol ligi,
avrupa basketbol şampiyonası türkiye,
basketbol erkekler türkiye kupası,
basketbol ligi türkiye kupası,
basketbol turkiye kupası,
bayan basketbol türkiye kupası,
küçük erkekler basketbol türkiye,
nba türkiye basketbol ligi,
turk basket com,
turk basketbol ligi,
turk basketbolcu,
turk telekom basketbol takımı,
turkiye basketbol federasyonu,
turkiye basketbol ligi,
turkiye basketbol milli,
turkiye bayan basketbol,
turkıye basketbol ligi,
türkiye 1 basketbol,
türkiye 1 basketbol ligi,
türkiye a milli basket,
türkiye a milli basketbol,
türkiye avrupa basketbol,
türkiye basketbol a milli takımı,
türkiye basketbol fedarasyonu
türkiye basketbol ligi all,
türkiye basketbol ligi all star,
türkiye basketbol ligi canlı,
türkiye basketbol ligi download,
türkiye basketbol ligi oyuncuları,
türkiye basketbol ligi play,
türkiye basketbol ligi puan durumu,
türkiye basketbol ligi resmi sitesi,
türkiye basketbol ligi sonuçları,
türkiye basketbol ligi tarihi,
türkiye basketbol ligi şampiyonları,
türkiye basketbol ligi şampiyonu,
türkiye basketbol maçları,
türkiye basketbol milli takımı,
türkiye basketbol oyuncuları,
türkiye basketbol playoff,
türkiye bayan basket,
türkiye bayan basketbol,
türkiye bayan basketbol ligi,
türkiye beko basketbol,
türkiye beko basketbol ligi,
türkiye de basketbol,
türkiye erkek basketbol,
türkiye hırvatistan basketbol,
türkiye kupası basketbol,
türkiye litvanya basketbol,
türkiye senegal basketbol,
türkiye tekerlekli sandalye basketbol,
türkiye yıldız basketbol,
www türkiye basketbol,

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 417
favori
like
share