Evinizi dekore ederken seçtiğiniz rengin sizi ifade edip etmediğini biliyor musunuz?

Koltuklarınızın renkleriyle duvarlarınızın uymadığını, ya da rerdelerinizin halılarınızın yanında çok sönük kaldığını düşünüyorsunuz, ama bir türlü doğru rengi bulamıyorsunuz... O halde renk konusunda ufak bir tavsiyeye ihtiyacınız var demektir. Aşağıda hangi renklerin neyi ifade ettiğini ve hangi renklerle kontrast oluşturabileceğini görebilirsiniz....

Kırmızı:

Tamamlayıcı Rengi:Turkuaz

Yükselen Özellikleri:
Motivasyon, teşvik, aktivite ve ihtirasın sembolü. Yeni bir başlangıç, yeni bir yaşama sevinci ve yeni bir sevginin anahtarı. Enerjisi çok kuvvetli kırmızının bizlere aşıladığı en önemli duygu, sıcaklık, heyecan ve bir an önce harekete geçme isteği.

Fiziksel Etkileri:
Tembelliğin hüküm sürdüğü yerlerde, hayat ve enerji veren kırmızı tıbbi açıdan, kanda kırmızı kan hücrelerinin oluşması için hemoglobin üretimini artırıyor. Kan dolaşımını hızlandırıyor, adrenalin miktarını yükseltiyor, kan basıncının ve vücut ısısını artırıyor. Felçlilerin tedavisinde ağırlıklı olarak kırmızı rengin kullanılması da kırmızının bu potansiyelini açıkça ortaya koyuyor.


Turuncu:

Tamamlayıcı Rengi: Mavi

Yükselen Özellikleri:
Turuncu kırmızı gibi dışa dönük ve tamamlayıcı bir renk. Pozitif açıdan kırmızıdan daima daha yapıcı. Sağlık, canlılık, heyecan belirgin katkıları. İletişim, atılım ve hareket bu renkle sağlanıyor. En önemli niteliği ise, hayat öpücüğü ile mutluluk verişi.

Fiziksel Etkileri:
Dolaşım sistemini, zihinsel faaliyetleri ve solunum sistemini harekete geçiriyor. Vücuda enerji yükleyerek, dolaşım ve metabolizma süreçlerini artırıyor. Turuncu, renk olarak kalsiyumun rengi. Çocuğunu kendi sütü ile büyütmeyi arzu eden annelere tavsiye edilen renk. Dalak ve böbrek hastalıklarının belli başlı rengi. Karaciğer ve alkol tedavilerinde de şifacı olarak biliniyor.


Sarı:

Tamamlayıcı Rengi: Mor

Yükselen Özellikleri:
Sıcak renkler arasında en hafif ama en fazla kozmik gücü olan sarı renk güneşe en çok benzeyen renk oluşu ile insana umut duygusu veren bir potansiyel. Parlak, neşeli ve heyecan yüklü bir güce sahip. Hırs ve iddiayı da simgeliyor.

Fiziksel Etkileri:
Sinir ve kas sistemine iyi geliyor. Dolaşım sistemini doğru yolda çalıştırarak kalbin daha rahat çalışmasında yardımcı oluyor. Karaciğer ve safra kesesinin çalışması gibi bazı vücut fonksiyonlarına da destek oluyor. Mide sularının salgılanmasını sağlıyor. Akıl ve zihin hastalarına tavsiye edilmemesi öneriliyor.


Yeşil:

Tamamlayıcı Rengi: Macenta

Yükselen Özellikleri:
Paylaşmanın, uyumun, cömertliğin, iş birlikteliğinin sembolü. Sinirlerin yatışmasında, kendine hakimiyette güçlü bir potansiyel. Aklın ve bilincin rengi. İnsana güven, huzur ve istikrar ışınlıyor.

Fiziksel Etkileri:
Sinir sistemi ve hücre onarımında çok yapıcı bir renk. Kalp ve diğer fonksiyonları ile direk iletişimde. Kan akışkanlığını, kas deri ve doku oluşumlarını sağlıyor. Toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırıyor. Kalp hastalıklarında yeşil güçlü bir şifacı.


Turkuaz:

Tamamlayıcı Rengi: Kırmızı

Yükselen Özellikleri:
Turkuaz insanlar üzerinde istikrar sağlayıcı bir özellik sağladığı gibi, dikkati ve konsantrasyonu da ayakta tutuyor. Bu nedenle turkuaz insanı kendisini kolayca ifade ediyor. Açık fikirliliğin, gururun, yardımseverliğin potansiyel rengi. Turkuaz ayrıca en üst düzeydeki değişim ve dönüşüm sembolü.

Fiziksel Etkileri:
Turkuaz, mavinin ve yeşilin karışımıyla oluşuyor. Son derece dinlendirici ve soğuk bir renk. Bu özelliğiyle baş ağrısı, alerji, tahriş, kesik ve yanık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor.


Mavi:

Tamamlayıcı Rengi: Turuncu

Yükselen Özellikleri:
Mavi renk, derin ruh dünyasını ve sonsuzluğu ifade ederken sakinliği, güven ve sadakat duygusunu sembolize ediyor.Yeteneğin, güzelliğin, barışın, sevginin, şifanın ve görev bilincinin rengi. Mavi tedavi edici.

Fiziksel Etkileri:
Mavinin sakinleştirici ve dinlendirici özelliği olduğu gibi yüksek nabız, hipertansiyon ve ateşli hastalıklarda tedavi için kullanıldığında iyi bir şifacı. Bir başka deyimle kırmızının panzehiri.


Mageta:

Tamamlayıcı Rengi: Yeşil

Yükselen Özellikleri:
Tüm renk karakterleri içinde en zarif olanı. Bu renk idealizmi en saf bir biçimde ortaya koyuyor. Saygı, şükran ve sadakatin simgesi, anlayışı ve olgunluğu ışınlıyor. Yöneticilik vasfı taşıyor.Yumuşak, sıcak ve koruyucu özelliklerin sahibi.

Fiziksel Etkileri:
Bu renk beyne giden kanı atırdığından sinir sistemini dengede tutmakta sarı ile iletişim içinde. Baş ağrısı,yüksek tansiyon ve kronik sinir bozukluklarını kontrol altına alıyor.

Çalışırken çok yoğun çaba harcayanların magenta rengi kullanmalarında büyük yarar var. Mide ekşimesi ve kalp çarpıntılarında yine sarı ve yeşille birlikte hayata geçirildiğinde iyi bir yardımcı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
Sindy Tarih: 09.09.2008 10:49
Bende beyaz ve gri tonlarini cok begeniyorum
aksesuarlarda renkler daha hos duruyor
emegine saglik, tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 08.09.2008 14:47
Eline saglık ben beyazı tercih ederim ama Fiziksel Etkileri yok galiba.
rayyur88 Tarih: 08.09.2008 12:03
Bence Yeşil üzerine eflatun...birazda kırmızı lahana çiçeği...altına da şeftali sarısı