Sertap Erener

Sertap Erener (Sertap Erener Kimdir? - Sertap Erener Hakkında)
Sertab Erener İstanbul’da doğdu. Müziğe olan tutkusuyla ve soprano olarak gördüğü ilgiyle Sertab ın farklılığı henüz İstanbul Devlet Konservatuarında okurken göze çarptı. Bu güne kadar albümleri 4 milyonun üzerinde sattı ve çıkardığı her albüm altın ve platin plak ödülü kazandı.

1990’ların başında, Sezen Aksu gibi bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaştı. 1992’de yine Sezen Aksu’nun desteğiyle ilk albümü ’Sakin Ol’u çıkardı. Bu albümün tirajı 1 milyonu aşmasıyla beraber Türkiye’nin en iyi satan çıkış albümü oldu. Sertab Erener’in ikinci albümü Lal’, 1994’de yayınlandı. Ardından 1997’de Sertab gibi’ ve 2001’de Turuncu’ isimli albümleri çıktı.

Türkiye’de benzeri olmayan müzik kariyerinde bu güne kadar 5 milyona yakın albüm sattı ve sayısız ödül aldı. Opera’dan pop’a kadar bir çok müzik türünü kapsayan ses yeteneği sayesinde Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyaca ünlü sanatçılarla düet yapma imkanı buldu. Türkiye’nin en iyi satan bayan pop sanatçısı olarak Sertab’ın bir sonraki hedefi Avrupa’daki dinleyicilerin beğenisini kazanmak oldu.

Avrupa’ya açılmanın ilk adımı, Ricky Martin ile yaptığı Private Emotion’ adlı single düetiydi. Bu düet, Latin Amerika’lı sanatçının 1999’da yayınlanan İngilzce albümünün Türkiye ve Ortadoğu baskısında yer aldı.

Aynı yıl, Sertab’ın ilk dönem kayıtlarından bir olan Lal’, Sony Müziğin çıkarttığı Soundtrack for a Century’ compilation set’ine seçildi. 500’den fazla parçanın yer aldığı ve Sony Music tarafından son 100 yılın en etkili müzikleri’ olarak tarif edilen bu 26 CD’lik compilation set’te yer alan tek Türk sanatçı Sertab Erener oldu.

Sertab Erener, Şubat 2000’de, Avrupa için hazırlanmiş ve kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınladı. Bu albümde, en büyük hitlerinin yanısıra yeni parçalar da yer aldı. Albümün Avrupa medyasına ve müzik basınına tanıtımı, Brüksel’de muhteşem bir show ile gerçekleşti.

En son 2001 yılında Turuncu’ adlı Türkçe albümü piyasaya çıkan Sertab Erener’in, 24 Mayıs 2003’de, Letonya’nın başkenti Riga’da elde ettiği Eurovision başarısının ardından Every Way That I Can’ single’ı piyasaya çıktı. Single tüm Avrupa müzik marketlerde satışa sunuldu ve haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde bir numara olarak kalmayı başardı. Every Way That I Can , MTV ve VH1 Europe tarafından olağanüstü bir destek gördü ve Avrupa radyolarından Top 30 yayın desteği aldı. Bunun yanısıra, Almanya ve İsviçre’de top 10; İspanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda’da top 5’e çıktı. İsveç ve Yunanistan’da 4 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. Elde ettiği yüksek satış rakamı nedeniyle Sertab Erener’e Yunanistan’da Platin Plak ödülü verildi. Every Way That I Can’, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da hit oldu ve İngiltere’de top 75’den listelere girmeyi başardı.

Eurovision başarısının ardından 2004 yılının Ocak ayında Sertab Erener, No Boundaries’ adlı ilk İngilizce albümünü çıkardı. No Boundaries’, başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde müzik marketlerde yer aldı. Almanya’nın Berlin şehrinde büyük bir albüm tanıtım partisi düzenlendi. Albümde Anggun, Galleon grubundan Gilles Luka ve Philippe Laurent, Britney Spears’ın da pek çok albümünde prodüktörlük yapan Peter Kvint gibi çok sayıda uluslararası söz yazarı, besteci ve prodüktör yer aldı. No Boundaries’in yapım aşamasında, aralarında Sertab Erener’in seslendirdiği One More Cup of Coffee’ adlı şarkının da yer aldığı Bob Dylan albümü piyasaya çıktı. Penelope Cruz, Jessica Lange, Johny Goodman ve Jeff Bridges’ın baş rollerini paylaştığı Masked and Anonymous’ adlı Hollywood yapımı filmde One More Cup of Coffee’ şarkısı Sertab Erener’in yorumuyla soundtrack olarak seçildi. No Boundaries’, Haziran 2004’de Japonya’da da piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı olan Here I Am’, ’A Tale of Two Sisters’ adlı Japon-Kore ortak yapımı filmin tanıtım müziği olarak kullanıldı ve filmin soundtrack albümünde yer aldı.

Eurovision başarısının ardından kariyerinde yurt dışı kapısını açan No Boundaries’ ile tüm Avrupa ve Uzak Doğu’da büyük ilgi gören Sertab Erener, 4 yıl aradan sonra uzun zaman beklenen Türkçe albümü Aşk Ölmez’i piyasaya çıkardı.

Haziran 2005 ayında, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde gösterime giren Fatih Akın belgeseli Crossing the Bridge Sound of İstanbul’ için, Madonna’nın Music’ parçasını yeniden yorumladı.

Sertab Erener, 22 Ekim 2005’de, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleşen muhteşem Eurovizyon 50. Yıl kutlaması Congratulations’ galasında, Everyway that I can’ şarkısıyla Türkiye’yi yeniden başarıyla temsil etti. 50 yıl içerisinde yarışmış olan 1000 parçanın arasından 9’uncu olmayı başaran Sertab Erener, yeniden uluslararası platformda boy gösterdi.

’Sertab Digital feat. Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt’ ile bu seneye damgasını vuran sanatçı, 2006’nın sonunda bu show konseptini albüme çevirmeye hazırlanmaktadır. Sertab Erener, 2007 senesinde bir konser DVD’sinin yanısıra, Türkiye ve Avrupa’da büyük ilgi ve beğeni kazanacak bir projeye imza atmak için çalışmalarını yoğun bir tempoda devam etmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2095
favori
like
share