Stres ve günlük hayatta karşımıza çıkan rahatsızlıkların reçetesi bitkilerde bulunuyor. Baş ağrısından, ufak kesiklere kadar pek çok konu sadece üç bitkiyle tedavi ediliyor.


* Adaçayı: Boğaz ağrılarına iyi gelen bitki aynı zamanda kuvvetli bir antiseptik görevi üstleniyor. Cilt problemlerine karşı da iyi gelen adaçayı sivilceleri iyileştirip, cildin doğal nem dengesini düzenliyor.


* Limon Pelesenki: Baş ağrılarından şikayetçiyseniz limon en iyi dostunuz olacaktır. Limon pelesenki ya da ballı limonun alınışıyla baş ağrılarından kurtulup, kaslarınızı gevşetebilirsiniz.


* Lavanta: Yaralanma ve kesiklerde lavanta çiçeğinin faydaları biliniyor. Güçlü antiseptik özelliği sayesinde iyileşme süresini kısaltan lavanta çiçeği yağı, şiddetli baş ağrılarında da kullanılıyor.

Bağışıklık siteminin yapı taşları

Diyetin vücudu güçsüz kılmaması için kullanılan bitkiler arasındaki ilk üç sırayı nane, sarmısak ve biberiye alıyor. Yiyeceklerin lezzetine artıran bu bitkiler sağlıklı kilo vermeyi sağlıyor.


* Nane: Mide ve cilt problemleri üzerinde yararlı etkileri saptanan bu bitki kurutulmuş taze ya da suda kaynatılarak tüketilebiliyor.


* Sarmısak: Kolestrolü düşüren sarmısak aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Her gün bir diş sarmısak tüketilmesi öneriliyor.


* Biberiye: Kan dolaşımını düzenleyen bu bitki hemen her yemekle kullanılabiliyor. Cilt, saç ve tırnaklar üzerinde de olumlu etkileri bulunan biberiye güçlü bir antioksidant görevi üstleniyor.

Güzellik için altın öneriler

Tarih boyunca güzellik kürlerinin hammaddesi olarak kullanılan bitkiler, şimdi şampuan ve cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor.


* Papatya: En eski tarihlerden bu yana saçlar için kullanılan papatya çiçeği sayesinde kaybedilen parlaklık ve güç geri kazandırılıyor.


* Yeşil Çay: Güçlü antiseptik etkisi bulunan yeşil çayın banyolardan eksik edilmemesi gerekiyor. Böcek ısırıklarından yanık ve çürüklere kadar pek çok konuda yardımcı olan bitki, yaralanmalarda da kullanılıyor.


* Aloe Vera: Cilt losyonu olarak yüzyıllardır kullanılan bu bitki, cildi yağlandırmadan nemlendiriyor. Egzama ve cilt kuruluğuna karşı da kullanılan Aloe Vera, saçlara parlaklık ve hacim kazandırıyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 665
favori
like
share
MechhuL Tarih: 25.01.2005 07:49
@Wish Verdiğin bu değerli bilgiler için teşekkür ediyorum :23:
cr@ckman Tarih: 16.01.2005 18:41
bilgiler için saol
Sefa-Aga Tarih: 08.01.2005 19:35
Tesekkürler bilgiler icin ne varsa bitkilerde var :5: