Mehmet Emin Ay

Mehmet Emin Ay (Mehmet Emin Ay Kimdir ? - Mehmet Emin Ay Hakkında)1963 yılında Van'da doğdu. Öğrencilik yıllarında babasından Kur'ân-ı Kerim'in tilâveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı.Van İmam-Hatip Lisesi'nden (1980), ve U.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden (1984) birincilikle mezun oldu.

Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı ve bu yıllarda, kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çollak ve Mustafa Öztürk gibi Kur'ân üstâdlarından istifade etti.


1984-1988 yılları arasında TRT'de (TV-1 ve TV-2) radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur'ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan'da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve "İstanbul'dan Buhara'ya" adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl "Bursa Evliyaları" adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti. Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor.Halen öğretim üyesi olarak görev yapan ve Din Eğitimi alanında yayınlanmış altı eseri bulunan Prof.Dr.Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor.

Akademik çalışmaları yanında, müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamlarını aynı başarıyla icra edebilen Mehmet Emin Ay'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında kırkı aşkın özgün beste çalışmaları mevcuttur. Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Abdullah b. Revaha, Rabiatül-Adeviyye, İbrahim b. Edhem, Yunus Emre, Es'ad Erbili, Hacı Bayram-ı Veli, İsmail Hakkı Bursevî gibi tarihe malolmuş şahsiyetler olduğu gibi; aynı zamanda, Ali Ulvi Kurucu, Bahattin Karakoç, S.Arif Emre, Cengiz Numanoğlu gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor. Bugüne kadar otuza yakın albüme imzasını atan Mehmet Emin Ay'ın,her biri birer klasik haline gelen Taleal Bedru Aleyna, Dolunay, Gül-i Ruhsar, Bülbül ve Gül, Kabe'nin Yolları, Visâl ve O'nun Güzel İsimleri ,Beyaz Dilekçe , Güle Sevda gibi albüm çalışmaları bulunuyor.

Mehmet Emin Ay'ın, aynı zamanda Mürşid adlı bilgisayar CD'sinde de kullanılan ve 30 kasetten oluşan bir Kur'an-ı Kerim Hatim Seti ile, yine 7 kasetten oluşan Kur'an-ı Kerim Tilaveti Seti ve müstakil Kur'an-ı Kerim kasetleri bulunuyor. Arap ve Türk makamlarıyla okunan Kur'an tilaveti, Uzakdoğu, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Amerika gibi geniş coğrafyada müslümanlar tarafından dinlenilme özelliğine sahip...

Çıkardıgı albümler:

- Güle sevda

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Hulüs-i kalp

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Kısa sureler

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Nat-ı Şerifler

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Nuru'l Hüda

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Onun güzel isimleri (esma-ül hüsna)

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Visal

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Beyaz Dİlekce

[url]http://www.main-board.com[/url]

- Rahman, Tebareke, İnsan , Amme suresi

[url]http://www.main-board.com[/url]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3075
favori
like
share
emir_22 Tarih: 25.08.2010 21:20
arkadaşlar bütün linkler ana sayfaya yönlendiriyor ? bendemi problem var
resul-balay Tarih: 06.12.2009 04:47
Allah razı olsun kardeşim
hayalci768 Tarih: 14.09.2008 22:06
böyle faydalı şeyler görmek çok güzel allah razı olsun kardeşlerimden

allah razı olsun kardeş çok faydalı bunlar