Göksu Parkı Nerede - Göksu Parkına Nasıl Gidilir - Ankara Göksu Parkı


Göksu Parkı

Göksu parkı ankaranın 100 gün gibi kısa bir süre içerisinde faaliyete geçirilen en önemli rekreasyon alanlarından biridir. Toplam kullanım alanı 508.000 m2 dır. Bu alanın 141.000 m2 si göletten oluşmaktadır. Gölet içinde gezi amaçlı “Missisipi Gemisi” ve kayıkların yanı sıra gölün tabii güzelliği olan ada ve sazlıklar, işletmelere ait deniz havasını aratmayacak şekilde 9 adet yüzer iskele bulunmaktadır. Toplam yeşil alan 250.200 m2 olup, bu alan üzerinde 98.700 adet ağaç,ağaççık ve çalı dikilidir.

Park, su ve yeşilin bir arada olduğu sosyal,kültürel ve sportif amaçlı kullanılacak bir çok alandan oluşmaktadır. Bunların başlıcaları; Yelken Kaskatlı Ada Restoran, Tepe Restoran, Çay Bahçeleri, Sinema Salonu,Spor Salonu, Çocuk Oyun Alanları,Otopark Alanları içerisinde 473 barbekünün bulunduğu 13.000 m2 piknik alanı, Türkiye de ilk defa kurulan eğlencenin ve adrenalin bir arada yaşandığı Dağ Kızağı,iskele boyu 1.6 km ahşap yürüme yolu, kuşbakışı seyir imkanı sağlayan deniz feneri ve daha bir çok aktiviteleriyle anakara’nın görülmeye ve gezilmeye değer yeni gözde mekanlarından birisidir.

Nasıl Gidilir?

Özel Araçla : İstanbul yolu 25. km' dedir. İstanbul yolu takip edilerek sırasıyla Çiftlik, Jandarma - Carrefour ve Şaşmaz alt geçitlerinden geçilir, Sincan - Ayaş ayrımından sağa sapılmaz İstanbul yolundan düz devam edilir, Hipodrom da geçildikten sonra ileride Eryaman girişinden sağa dönülür ve Göksu parkına ulaşılmış olur.

Otobüsle : Ulus, Sıhhiye veya Kızılay Meşrutiyet Caddesi' nden Eryaman yeşil halk otobüslerine binilir. Parkın giriş kapısına kadar gidilir. İki katlı Eryaman otobüsleri ve Metro ring otobüsleri Göksu Park' ından geçmez.

Dolmuşla : Ulus veya Sıhhiye' den Eryaman dolmuşlarına binilerek parkın giriş kapısına kadar gidilebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9055
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 11.03.2010 18:04
Tür: Rekreasyon alanı
Bulunduğu Yer: Eryaman , Ankara


Kapladığı Alan 508.000 m2
Açılış Tarihi 2003

İşletmeci : Anfa Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti.
Durum : Faaliyette

Web [url]http://www.ankara-bel.gov.tr/AbbSayfalari/Parklar/Goksu.aspx[/url]

Göksu Parkı Ankara'nın büyük parklarından biridir.
Eryaman'da eski Susuz göleti üzerine kuruludur. Göksu parkı 3 ayda bitirilerek 2003 yılı Haziran ayı sonunda hizmete açılmıştır. Toplam kullanım alanı 508.000 m2 dır. Bu alanın 141.000 m2 si göletten oluşmaktadır. Lokantalar ve dinlence yerlerinin dışında lunapark bölümleri de vardır. İstanbul Yolu üzerinde şehir merkezinden 20. km dedir. Ancak şehrin son zamanlarda gelişmesi sayesinde şehir merkeziyle iç içe geçmiştir. Halen açılması beklenen metro hattıyla hem semtin hem de parkın cazibesinin artacağı düşünülmektedir.

Ulaşım

Göksu Parkı Kızılay'a 25km uzaklıktadır. Otobmobille İstanbul Yolu Eryaman ayrımından, toplu taşıma ile 540 Eryaman-Sıhhiye ve 541 Eryaman-Bakanlıklar otobüsleri ve Ulus-Eryaman dolmuşlarıyla ulaşılabilir.


Parkta Yapılabilinecek Sporlar

1. Model Araba
2. Tenis
3. Plaj Voleybolu
4. Go-Kart
5. Su Bisikleti
6. Futbol
7. Yürüyüş
8. Basketbol
9. Voleybol
10. Dağ Kızağı