İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki 27 km’lik Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ikinci kez durduruldu. Çarpıştırıcının elektrik bağlantılarından kaynaklanan arıza, CERN’deki deneyin bütün kış süresince durdurulmasına neden oldu.

Bilim insanlarının 10 Eylül’de yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairesel tünelin içinde ters istikamette hareket ettirilen proton hüzmelerini ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırarak ortaya çıkacağını düşündükleri parçacıkları incelemek, madde ve kainatın başlangıç durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak üzere başlattıkları deney, 21 Eylül tarihinde ortaya çıkan problemden sonra geçtiğimiz hafta başında ikinci kez durduruldu.

Problemin giderilmesinin tahminlerden daha uzun süreceğini belirten CERN sözcüsü James Gillies, elektrik bağlantılarından meydana gelen problemden ötürü izolasyon ve 29 mıknatısın etrafında bulunan kaplamada ortaya çıkan hasarın giderilmesinin önümüzdeki bahar aylarından daha kısa bir sürede mümkün olmadığını açıkladı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısının 10.000 elektrik bağlantısının yalnızca birinde mevcut olan hatalı bağlantı yüzünden ortaya çıkan hasarın giderilmesi için çarpıştırıcının oda sıcaklığına gelmesi gerektiğini açıklayan bilim insanları bu sürenin yaklaşık bir ay olduğunu belirttiler. Tamir ardından cihazın çalıştırılması için tekrar dondurucu soğukluğa döndürülmesi gerekiyor bu sürenin de bir ay olduğunu belirten bilim insanları, bu yüzden tamir sürecinin oldukça uzun olacağını söylediler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1968
favori
like
share
Gundii Tarih: 10.12.2009 21:52
havaya uçurmasın bu köfteler bizi
HiLaL_66 Tarih: 22.09.2008 20:40
Bence bişi olmıcak daha kıyamet alemetleri olmadıki nereye gidiyo dünya boşluktamı yaşıcaz yani

.....

Durdurulmuş deney zaten baharda başltılıcakmış
DİDEM Tarih: 19.09.2008 19:55
bir hatada yandık yani:15:
teşekkürler sylar
düş hekimi Tarih: 19.09.2008 16:55
ben 1 senedir takip ediyorum... ve deneye karşıyım...

diyelim deneyler başarıyla tamamlandı, dünya yok olmadı...

peki ya sonra?

buluşlar hangi amaca hizmet edecek? einstein'in bilgilerini atom bombası yapmak için kullanmışlardı; sonuç?(hiroşima)

böyle bir son olmaz umarım...
FreddyKrueger Tarih: 19.09.2008 15:31
[COLOR="#c0ccf4"]HaLa Burda MıSın Sen :46:
bugulu-gözler Tarih: 19.09.2008 15:26
fredyy ben kacmaya devammi etsem ne
FreddyKrueger Tarih: 19.09.2008 14:28
Yüzyılın deneyi kaldığı yerden

CERN'deki elektrik arızası deneyi durdurmuştu...

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki (CERN) parçacık hızlandırıcısında meydana gelen arıza giderildi.

CERN yetkilileri, 27 km'lik dairevi yeraltı tünelinin soğutma sistemini etkileyen ve bu yüzden hızlandırıcının durdurulması sonucunu doğuran elektrik arızasının giderildiğini ve sistemin tekrar çalıştırıldığını açıkladı.

CERN sözcüsü, arızayı dün açıklamış ve "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" adlı parçacık hızlandırıcısının "henüz deneme aşamasında olduğunu, bu çok karmaşık sistemde arıza ortaya çıkmasının normal sayıldığını" söylemişti.

Hızlandırıcı, 10 eylülde çalıştırılmıştı. Bilim adamları, yerin 100 metre altındaki tünelde proton huzmelerini neredeyse ışık hızında çarpıştırarak ortaya çıkacağını düşündükleri parçacıkları inceleyerek madde ve kainatın başlangıç şartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı tasarlıyor.
keskinkilic_68 Tarih: 14.09.2008 14:15
bu deneyin başka bi boyutu bizim açımızdan bakılırsa geçen sene garip şekilde düşen! (yerseniz) bir uçakta ölen fizik dalına çok ünlü bir kaç profesör ve umut vaadeden araştıma görevlileri ölmüştü.

Bu kişilerin hepsi bu deneyin içerisinde yer almakla beraber ülkemiz açısından çok ciddi bi proje içindeydi.

bu deneyde adı atlas olan dedektörün ismini veren fizikçi de uçak kazasında ! hayatını kaybetmişti.
ATT42 Tarih: 12.09.2008 14:16
bence depremleri tetikleyen bu deneydir