"2011in farkında değiller"

Gençlik ve Spor İl Müdür Şerif Özgür Trabzon hala 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatlarının ciddiyetinin farkına varamadı 'dedi.

Trabzon'da yapılacak 2011 oyunları için çalışmalar adeta karınca hızıyla ilerliyor. Trabzon bu oyunları aldığında 5 yıllık süresi vardı. 3 yıl boyunca bir arpa boyu yol alınmazken 2011 oyunlarının başlamasına 2 yıl gibi bir süre kala ne tesisler yapılabildi ne konaklama yerleri. Bu konuda en çok çaba harcayan isim hiç kuşkusuz ki Gençlik Spor il müdürü Şerif Özgür. Müdür Özgür devletin tüm birimlerinin hareket geçmesi gerektiğini altını çizerek Olimpiyat sadece tesis yapmak değildir. Maalesef oyunlarının ciddiyetinin farkına varamayanlar var. Biz yarışmaların yapılacağı spor sahalarını yaparız ama bu insanların konaklayacağı yerler, geçecekleri yollar, kalacakları yurtlar ya da olimpiyat köyü de yapılmalı. Bunları biz yapamayız yapacaklarda işin ciddiyetinin farkında değil derken bir Türkiye gerçeğini de gözler önüne serdi.
Özgüre bir dokunduk bin ah işittik.

2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları için çalışmalar hangi aşamada?
Bu konuda çalışmalar sürüyor. Pelitli'deki 5 bin kişilik Kapalı Spor Salonunun ihalesini yaptık. Yüzme Havuzu ile Söğütlü'deki eğitim sahasının aydınlatma sisteminin ihalesini de Ankara yapacak. Bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok. Kredi Yurtlar kurumunun sporcuların konaklayacağı yerlerin tadilat veya inşaatlarına başlamasını bekliyoruz. Her şey bizim kontrolümüzde olmadığı için diğer kurumlarında kendi prosedürleri çerçevesinde hareket geçmelerini bekliyoruz

Pelitli beldesinde yapılacak olan 5 bin kişilik spor salonunun ihalesini kazanan firma belirlendi mi?

2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatlarının Trabzon'da yapılacağını ve tesisleşme konusunda yatırımların artarak devam edeceğini belirten Özgür �Bilindiği üzere Trabzon'un Pelitli Mevkii'nde yapılacak olan 5 bin kişilik Kapalı Spor Tesislerinin ihalesi yapıldı. Yapılan ihale yi kazanan firma henüz kesin olarak belirlenmedi. Ancak firmalara tebligat gönderildi. Şu aşamada bütün firmalara tebligat yapıldı. Bu tebligatların süreleri var. Serkan İnşaat ihaleyi kazandı gibi görünüyor ama henüz sonuçlanmadı. Biz kanunu olarak yasal süreleri bekliyoruz� dedi.

Trabzon Belediye başkanı Orhan F.Gümrükçüoğlu ile bir araya geldiniz somut bir şey konuşuldu mu?
Trabzon Belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu göreve yeni seçildi. O da kendine yeni bir düzen kuracaktır. Biz ziyaretimizde ön bilgi konuşalım dedik. Bizim başkana ziyaretimizin asıl amacı yeni görevinde başarılar dilemedi. Ama 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatlarının temeline bakıldığında Yerel Yönetimlerin organize etmesi gerektiği bir etkinlik olduğu biliniyor. İşin asıl sahibi Belediye ama bizlerde tamamen kucaklamış götürüyoruz. Belediyenin işin tam anlamıyla içinde olması lazım. Sayın başkan Gümrükçüoğlu'nun bu konuda bize sözü var. �Birkaç gün sonra yeniden bir araya gelelim 2011 için şehre neler yapılması gerekiyor görüşelim� dedik.
Tesislerimizde nelerin noksan neleri var olduğunu görmemiz gerekiyor. Biz yurtlar konusundaki endişelerimizi anlattık, bilgi verdik. Bunlarla ilgili Kredi Yurtlar Müdürlüğüne ulaşmaya çalışıyorlardı. Zannedersem önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz. Bu konuda orada şekillenecek. Oyunlarda konaklama organizasyon kadar önemli. Onun için Kredi Yurtlar kurumunun gelecek konukların ağırlanacağı binaları bir an önce yapması gerekiyor Bu gerçekten ciddi bir sorun, bunun yanı sıra çok fazla bir sıkıntımız yok. Zaten mevcut tesislerimiz belli.
Avni Aker'de birleştirme yapılacak. İkinci bir yüzme havuzunun ve Söğütlü'deki Atletizm sahasının aydınlatmasının ihalesi kısa süre içinde zaten Ankara yapacak.
Yerel yönetimlerin yapacağı binaların güzelleştirilmesi, ana ve ara yolların yapılması, çevrenin düzenidir. Bu konuda GSGM olarak zaten bizim yapacağımız çok da bir şey yok. Bunlar tamamen yerel yönetimlerin işi. Bir de Kredi Yurtlar sorunu çözüldüğü takdirde pek bir sorunumuz kalmayacak. 2 yıl gibi bir süremiz var. Yukarıdan aşağıya bir düzenleme yapsak, eksikliklerimiz bu süre içerisinde giderilebilir. Ama Kredi Yurtları sorunu bir an önce giderilmelidir.

Haber61'e de yapmış olduğu geri sayım logosundan ötürü teşekkür ediyorum... Bu nedenle Haber61'in gösterdiği bu duyarlılığı başkalarının da göstermesi lazım�

15 Mayıs da Hırvatistan'a giderek Avrupa Olimpiyat Komitesi ile toplantı yapacağız Orada kararlaştırılacak bir tarihte Oyunların Koordinasyon ekibi Trabzon'a gelerek incelemeler yapacak. Devletin bütün kademelerinde sözler verildi. Bu verilen sözlerde adım atılıp, yol alınması lazım. Çünkü 2009 Avrupa Gençlik Olimpiyatları Finlandiya'da yapılacak. Pek uzun bir süre kalmadı. Finlandiya'da Temmuz ayında başladığı zaman 2 yılımız kalmış demektir. Bize sporcuların konaklayacağı yurtlar bu haliyle olur diyorlar. Maalesef hala işin ciddiyetini kavramış değiller. Oyunlar köyünün yapılması lazım. Şehir olarak harekete geçmemiz gerekiyor. Biz komisyonlar, komiteler, alt komiteler neredeyse tüm çalışmaları başlattık. Bundan sonra süratle ilerlemesi lazım. 2 yıl çok çabuk geçer. Oyunları Trabzon'a aldığımızda aşağı yukarı 5 yıl vardı. Bu sürenin 3 yılı çok çabuk geçti. Biz gençlik Spor il Müdürlüğü olarak tesislerimizi yaptık. Tesis konusunda bir sıkıntımız yok. Ama oyunlar için sadece spor tesisi yapmak yetmiyor. İşin asıl kilit noktası sporcuların ve gelen misafirlerin konaklayacağı yurtlarda. Her konuda bir nebze yol alınmasına rağmen maalesef en önemlisi yurt sorunu hala çözülemedi. 2 yıl çok uzun bir süre gibi geliyor, ama çok çabuk geçecek. Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü'nün bu sorunu bir an evvel çözmesi gerekiyor. Herkes üzerine düşeni yaparsa 2 yıl gayet yeterli bir süreçtir� dedi.
Röportaj: Hande Alemdar/ Haber61.net


Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6937
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 05.12.2009 22:48
[mrb61]Portekiz'in başkenti Lizbon'da 2011 Avrupa Gençlik oyunları ile ilgili yapılan hazırlıkları anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Oyunları Genel Koordinatörü Nihat Doker, Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılan Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği'nin Genel Kurul Toplantısı'nda oyunlarla ilgili yapılan hazırlıkları anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıya Uluslararası Olimpiyat Komiteleri Birliği (IOC) Başkanı Dr. Jacques Rogge, IOC ve EOC yönetim kurulu üyeleri ve delegeler, bazı uluslararası spor federasyonlarının başkanları, gözlemciler ve medya temsilcilerinin yanı sıra Trabzon Delegasyonu olarak Uluslararası Oyunlar Baş Koordinatörü ve Başbakan Başdanışmanı Mehmet Atalay, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necati Tüysüz, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı Adnan Gül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı ve Genel Sekreter Neşe Gündoğan ile 2011 Avrupa Gençlik Oyunları Genel Koordinatörü Nihat Doker katıldı.

Toplantının ilk gününde, gelecek yıllarda yapılacak yaz ve kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Vancouver, Londra, Sochi ve Rio şehirlerinin sunumları gerçekleştirildi.

Önümüzdeki yıllarda yapılacak Gençlik Olimpik Oyunları (YOG) ve Avrupa Gençlik Oyunları'na (EYOF) ev sahipliği yapacak şehirlerin ilerleme raporlarının sunulduğu toplantının ikinci gününde ise Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Oyunları Koordinatörü Nihat Doker, oyunlarla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

EYOF Trabzon 2011 ile ilgili kısa bir film gösterisinin ardından Genel Koordinatör Nihat Doker, organizasyonda konaklama, ulaşım, medya, gönüllü programı, açılış ve kapanış törenleri hakkında bilgiler verdi.
Trabzon'da, 9 spor branşında yapılacak müsabakaların gerçekleştirilebileceği tesislerin mevcut olduğuna dikkat çeken Nihat Doker, bunun yanı sıra son derece modern yeni spor tesislerinin de inşasına başlandığını söyledi.

Trabzon 2011 Gençlik Oyunlarıyla ilgili yapılan çalışmaların detaylı olarak yer aldığı 'EYOF Trabzon 2011 İlerleme Raporu' toplantıya katılanlara dağıtıldı.

Öte yandan 2009-2013 yılları arasında görev yapacak EOC Yürütme Kurulu üyeleri e belirlenirken, TMOK Başkanı Togay Bayatlı yeniden Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.[/mrb61]
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.06.2009 10:45

Trabzon'da Olimpiyat Hazırlığı

Bakanlar Kurulu, Trabzon 2011 Olimpiyatları için bazı taşınmazların kamulaştırılmasına karar verildi.
[COLOR="PaleGreen"]
Bakanlar Kurulu, Trabzon 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Oyunları organizasyonu için öğrenci yurdu yapılmak amacıyla bazı taşınmazların kamulaştırılmasına karar verdi.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'nda, Trabzon 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Oyunları organizasyonunda da kullanılmak üzere öğrenci yurdu yapılmak amacıyla Trabzon merkez ilçede Bostancı köyü Orta Mahalle mevkisindeki bazı alanların Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu adına Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.