eş seçerken - eş seçimi - uygun eş - evlilikte eş seçimi - evlilik kararı verirken


Hayatın önemli dönemeçlerinden biri olan evlilik kararını vermeden önce dikkat edilmesi gerekli bir takım süreçlerden söz etmek gerekir. Kişiler arası ilişkilerde hissedilen sevgi, aşk ve çekicilik gibi duygular evlilik kararı almada bazen yeterli olmamaktadır. Eş seçimine dair kararın üç aşamalı bir süreçten geçmesi gerekir.

1. Koşul: EŞ SEÇİMİNDE ASLOLAN KİŞİNİN KENDİSİNİ TANIMASIDIR.

Kişinin kiminle evlilik kararı alacağının öncelikli koşulu kişinin kendisini tanımasından geçer. Kişi kendini ne denli iyi ve doğru tanımlarsa aynı oranda kararında isabetli davranabilecektir.

- Kişi ne aradığını

- Kendisi için nelerin önemli olduğunu bilmeden alacağı evlilik kararı tamamen şans ve tesadüf içeren karar olacaktır
Bazen karşınıza çıkan insanın ekonomik durumunun iyiliği, kariyer sahibi oluşu ya da sizin evlilik arzunuz ötekini doğru değerlendirmenizde bir takım perdeler oluşturabilmektedir. Onun içindir ki “evleneceğim insan benim için uygun biri midir?” sorusuna doğru cevap verebilmesi için kişinin kendini yeterince tanıması ve nelere tahammül edip edemeyeceğini bilmesi gereklidir.
Kişi kendine dair farkındalığı arttırmak için kendine ilişkin önemli sorular üzerine düşünmüş ve bu sorulara az çok tatminkar cevaplar bulmuş olması gerekir.

Örneğin;

- Kişiliğim nasıl

- Güçlü ve zayıf yanlarım neler

- Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmıyorum

- Hayattan ne bekliyorum

- İdealim ne

- Hangi tür insanlarla ilişki beni mutlu ediyor gibi sorulara verilecek cevaplar karşısındaki kişide arayacağı özelliklere ilişkin ipucu ve bilgiler verecektir.

2. Koşul: EŞ OLARAK SEÇECEĞİNİZ KİŞİYE İLİŞKİN ÖZELLİKLERİ DOĞRU TANIMLAMALISINIZ.

Evleneceği kişide aradığı ve istemediği özellikleri doğru belirlemek son derece önemlidir. Bu özellikler derecesine ve önemine göre sıralanmalıdır. Kişi kendisi için önemli özellikleri göz ardı etmemeli ve sonrasında durum değişir diye kendini avutucu savunmalar geliştirmemelidir.

Eş seçimine dair yapılan araştırmalarda erkeklerin eşlerini fiziksel çekiciliğe sahip olmasına verdikleri önem, kadınlardan daha fazla olmasına rağmen, kadınların da eşlerinin maddi olanaklarına verdikleri önemin daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de iyi bir evlilik için eşler arasındaki benzerliğin önemidir.

Ayrıca ortak hayat görüşü ve hedeflerin aynılığı da beraberliklerindeki mutluluğu olumlu yönde etkileyecek faktörlerdir.

3. Koşul: EVLENECEĞİNİZ KİŞİNİN İSTEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERE NE ÖLÇÜDE SAHİP OLUP OLMADIĞINI DOĞRU DEĞERLENDİRMEK

Kişi karar vereceği müstakbel eşinin diğer insanlarla olan ilişkilerini ve farklı ortamlardaki davranış biçimlerini dikkate almalıdır.

Zira şimdiye kadar öğrendiği ve içselleştirdiği davranış şekli ileriki yıllarda evlilik sırasında göstereceği davranışlara benzer olacaktır.
Müstakbel eşini ilişkinin başındaki duygusal davranışlara göre değerlendirmek çokta doğru değildir, zira hepimiz bu tür ilişkilerde diğer insanlara davrandığımızdan farklı davranabilmekteyiz.

Kadın ya da erkeğin ailedeki karşı cinse nasıl davrandığı son derece önemlidir çünkü eşine de ileride benzer şekilde davranma ihtimali yüksektir. Örneğin; aile içindeki bir genç annesine ve kız kardeşine destekleyici ve yapıcı davranıyorsa ileriki yıllarda karısına da benzer şekilde davranması olasıdır.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 13798
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 15.03.2009 12:08
Dilsiz Yüreğim,insanların çoğunda var bu olduğu gibi görünmemek.Adam işe girecek,girmek için dokuz takla atıyor,girdikten sonra da "Maaşım az,çalışma şartları çok ağır vs." diye tepinmeye başlıyor.Oysa işe girmeden önce,o iş hakkında her şeyi biliyor.Tanımam ama seni örnek vereyim,ilk tanıştığın kişiye olduğun gibi mi görünürsün veya sokağa çıkarken ev kıyafeti ile mi çıkarsın ?
dilsiz_yuregim Tarih: 01.02.2009 18:33
evet ama bazi insanlar iki yüzlülük yapip gercek kimliklerini göstermiyolar
bu isler ince is!
evlenene kadar melek olur evlendikten sonra hadi yallah xD
sılas Tarih: 26.12.2008 10:33
bence evlilik ya herro ya merro
yani evlendikten sonrası tam bir muamma
düzelebilirde bitebilirde
M.Kutsi Çil Tarih: 14.12.2008 10:12
Güzellik olsun,yakışıklılık olsun,ikisi de geçici şeylerdir.Ama huy güzelliği,güzel ahlak ömür boyu sürer.Eş seçiminde bence ahlaklı kişilik aranmalı.
SU-PERISI Tarih: 11.09.2008 14:21
Gençler evlilik kararını vermeden önce çok dikkat etmeli,kararını ona göre vermeli.