Kilimli Coğrafi yönden Karadenize üç paralel sıra halinde uzanan dağların kıyı şeridindedir. Zonguldak ilinin 450 – 5700 Arz ve 4700 – 5900 tül daireleri arasında bulunmaktadır. Güney doğusunda Hasan tepe, doğusunda Top tepesi, kuzeyinde Karadeniz, batısında Hisar tepesi, güneyinde ise TTK Maden Ocakları bulunmaktadır. Dağ sıralarının arasında yer yer platolar oluşmuştur.

Beldenin en yüksek yeri Hasan tepesi olup, 1115 m. dir. Belde merkezi deniz seviyesinden 5 m. yükseklikte kurulmuştur.

Belde sınırları içinde ova yoktur.KİLİMLİNİN JEOLOJİK YAPISI

Kilimli bütün Zonguldak havzalarının büyük bir kısmı gibi plaozik devrinde meydana gelmiş olup, permo Karboni fer yaştadır. Sahil şeridinin genellikle hemen güneyinde uzanan zengin kömür yatakları Küzlu seri tabakaları ve Karadon seri tabakalarına uzanır. Kilimlinin bazı kesimlerinin kalker tabakalarına rastlamaktadır.

İKLİMİ

Kilimli ılımlı Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Her Mevsim yağışlı ve ılıman olan Kilimli de kurak mevsime rastlanmamıştır.

İklim özelliği açısından Zonguldak Merkez ile aynı özelliklere sahiptir. En fazla yağış alan mevsimler Sonbahar ve Kış mevsimleridir.

Gece ve gündüz arasında önemli bir sıcaklık farkı bulunmamaktadır.

Yıllık ortalama sıcaklıklarda önemli farklılık yoktur. Genellikle güneşli günler Mayıs ayı sonu ile Ağustos ayı sonu arasında görülmektedir. Yıllık yağış ortalaması m2. ye 1234,96 kg. dır.

En yağışlı olduğu aylar ise 148,65 kg. ile Aralık ve 141,72 kg. ile Ocak aylarıdır. Deniz sıcaklığı ortalama 20 derece olup, yaz aylarında nispi nem oranı % 75 oranındadır. Kışın çeşitli bölgelerde 43-45 cm. kadar kar kalınlığı görülür. Bu miktar güneyin dağlık kısımlarında daha fazladır. Don hadisesine pek rastlanılmamakla beraber zaman zaman çok soğuk günlere rastlanabilir. Beldeye hakim rüzgarlar yazın güneydoğu ve kuzeybatı istikametindedir. Kasırga ve afet cinsinden rüzgarlara pek rastlanmaz.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Her mevsim yağışlı olan Kilimli Karadeniz ikliminin de etkisiyle beldenin % 70 lik alanı ağaçlarla kaplıdır. Dağların yüksek kesimlerinde iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar, yükseltinin azalmasıyla yerini yayvan yapraklı türlere bırakmaktadır.

Yüksek kesimlerde köknar ve çam, aşağılarda ise kayın, meşe, kestane ve kavak yaygın türlerdir.

Orman altı örtüsü ve orman gülü, fundalık, çoban püskülü, ayı üzümü, böğürtlen, çayır otları ve pırnal gibi bitkilerden oluşur.
Ulaşım


Kilimli Beldesi Zonguldak, Ankara demiryolu istikametinde olup, demir yolu şehrin tam ortasından geçmekte, beldeyi ikiye bölmektedir. Şehrin tam ortasından geçen demiryolu, karayolunu dik olarak kesmekte, alt geçiş ile sahile geçişi sağlanmaktadır.

Beldenin Zonguldak il merkezine uzaklığı 9 km. olup, arazinin engebeli olması nedeniyle yol tamamen inişli çıkışlı rampalardan oluşmaktadır. Zonguldak il merkezinin beldeye ulaşımı dolmuşlarla yapılmakta olup, ortalama 20 dakika da bir sağlanmaktadır.

Ayrıca Kilimli beldesi devlet Karayolunun Filyos’a kadar uzanan kısmın ortasında yer aldığından yaz sezonunda Göbü, Türkali ve Filyos plajları Zonguldak halkının uğrak yeridir. Bu nedenle yaz sezonu bu güzergahta trafik yoğundur.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1974
favori
like
share