SUSUZ KERVANSARAYI

Anadolu selçuklu devri XIII.yy. kervansaraylarındandır. Bucak İlçesi Susuz Köyündedir. Susuzhan, kareye yakın dikdörtgen bir plana sahiptir. Beş neflidir. Orta nef yüksekçedir. Ortasında bir kubbe vardır. Hanın göze batan önemli yeri batı tarafındaki cephede tak şeklinde giriş kapısıdır. Kapı katının yan söve kanatları çeşitli geometrik desenlerle boş yer bırakılmaksızın bezenmiştir.


Mukarnaslı giriş nişinin üzerinde geometrik oyma süslü iki kabartma rozet motifi vardır. Bu nişin iki yanında yalancı sütunlar üzerinde yükselen ve kemer şeridinde yılan tasvirleri bulunan iki küçük niş daha vardır. Bunların alınlığında ise iki ejder başı vardır. Hanın beden duvarları dıştan payelerle desteklenmiştir. Tonoz örtü sistemi kesme taşlardan sivri kemerler üzerine yani tonoz kaburgaları üzerine oturtulmuştur. Hanın içinin ışıklandırılması dıştın içeriye genişleyen dikdörtgen pencerelerle sağlanmıştır.
Mülkiyeti vakıflara aittir. Antalya-Burdur yolu üzerinde Evdir Han, Kırkgöz Han’dan sonra Susuz Han üçüncü, İncir Han da dördüncü konaklama yeridir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 623
favori
like
share