Fatih Sultan Mehmed hayatı boyunca Ayasofya üzerinde titremiş ve bu mabed için şöyle vasiyet etmiştir:

“Nefis kilise Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir.Bunu, Allah’a, ahirete, O’nun heybetine inanan hiçbir mahluk, sultanolsun, hakim olsun, bir mütegallibe olsun, değiştiremez. Vakıfşarlarını kim değiştirirse, Allah’ın, meleklerin, bütün insanlarınlâneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat edenhiçbir kimse bulunmasın.”

Şimdi İstanbul’un Fethi’nin 544. yıldönümünü kutlarken, kendi parasıylasatın alıp vakfettiği Ayasofya minarelerinden ezanların okunacağı,mihrabında imamın cemaatle namaz kıldıracağı, kürsüsünden vaazedileceği, minberinden hutbe okunacağı günleri bekliyor. Şimdi Ayasofyamahzun, Ayasofya üzgün. Fatih’in vasiyetine uyulmadığı için, camiliktençıkarıldığı için üzerimizdeki lâneti, Fatih’in lâneti devam ediyor.

Beşeri tabular yıkılacaksa, bu tabu yıkılsın. Bu millet Ayasofya adı nezaman anılsa kan ağlamaktadır. Ayasofya milletin nazarında her hangibir cami değildir. Peygamber müjdesine mazhar olan “O ne güzelkumandan” Fatih Sultan Mehmed Han ile, “O ne güzel ordu” diyevasfedilen Fetih ordusunun zafer armağanıdır.

O Yüce Sultan sanki ilerisini görerek öyle bir lânet okumuştur ki“...Vakıf şartlarını kim değiştirirse, Allah’ın, meleklerin, bütüninsanların lâneti onların üzerine olsun...” diyerek en büyük bedduasınıyapmıştır.

Bence ecdadın sözlerine itaat etmek gerekli,
bu millet ne zamanki birseylerde degisiklik yapmaya basladı
o andan itibaren gerilik basladı.
ilginçtir ki "degisim yaparak ilerliyoruz" derken GErileyen ender milletlerdeniz
bir yandan modern oldugumuzu düsünürken aslında cöküyoruz
onca zor sartlar altında fethedilen, hükmedilen yerler bu kadar kolay degistirilmemeli.
Emek harcanmıs, ugruna canlar yitirilmis mekanlar bu kadar kolay harcanmamalı.
Sonucta Fatih'in amacı onu ilelebet Camii olarak görmekti.
Torunlarının bu kadar vurdumduymaz, rahat ve gevsek olacagını da ta ozamanlar tahmin edebilmis iste. Oralar buralar satılıyor, satılamayacakolan yerler de en azından bu sekilde degistiriliyor
Fatih'in fethettiği yerlerin rahatca satılacagına dair de önsezileri var zaten
"Fethettigim yerleri gãvura satan Allah'ın gazabından kurtulamasın" demiştir kendisi.
İnşallah kurtulamazlar da...

Alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 586
favori
like
share