GALATASARAY TARİHİgalatasaray
galatasaray derbileri
galatasaray golleri
galatasaray haberleri
galatasaray kadrosu
galatasaray kulübü
galatasaray marşları
galatasaray marşı
galatasaray maç
galatasaray maçları
galatasaray sitesi
galatasaray spor
galatasaray transfer
galatasaray uefa
galatasaray uefa kupası
galatasaray videoları
FLASHI İNDİRMEK İÇİN
AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

**DOWNLOAD-İNDİR**

Flash İçin atesilter Hocamıza Teşekkürler...


NOT:
Her ne kadar hepsini Galatasaray taraftarı yaptıysam da,
Flash içinde kullandığım seyirci figürlerini bana gönderen
sevgili dostumuz garip07'ye çok teşekkür ederim.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2495
favori
like
share
GS2004 Tarih: 07.01.2012 16:46
GS2004 Tarih: 01.05.2009 16:12
1961-1962
Galatasaray’ın profesyonel lig tarihindeki kazandığı ilk lig şampiyonluğuydu. Gündüz Kılıç’ın teknik direktörlüğünü yaptığı sezonda Galatasaray 38 maçta 23 galibiyet, 7 beraberlik ve 8 mağlubiyet alırken 57 puan toplamıştı.

1962-1963
Yine Gündüz Kılıç’ın teknik direktörlüğünü yaptığı Galatasaray tarihin en uzun lig maratonunda oynadığı 42 maçın 28’ini kazandı. 11 maçta berabere kalan Galatasaray 3 de mağlubiyet aldı. Eleme grubunda 32 puan toplayan Galatasaray final grubunda ise 35 puan toplamayı başarmıştı.

1968-1969
Toma Kaleperoviç’in teknik direktörlüğünü yaptığı bu sezonda Galatasaray üçüncü kez şampiyon oldu. 30 maçta 19 galibiyet, 8 beraberlik ve 3 mağlubiyet alan Galatasaray, 46 puan topladı.

1970-1971
Coşkun Özarı ve Brian Birch’ün çalıştırdığı Galatasaray 30 maçta 17 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyet aldı. 42 puan toplayan Galatasaray dördüncü kez şampiyon oldu.

1971-1972
Brian Birch’ün tek yetkili olarak takımın başında bulunduğu bu sezonda Galatasaray 30 maçta bir önceki sezonda olduğu gibi 17 galibiyet, 8 beraberlik, 5 mağlubiyet aldı ve 42 puan topladı. Bu ligdeki beşinci şampiyonluktu.

1972-1973
Bu sezondaki şampiyonluk Galatasaray’ın üstüste kazandığı üçüncü şampiyonluk oldu. Galatasaray 30 maçta 19 galibiyet, 9 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldığı bu sezonda 47 puanla şampiyon oldu. Brian Birch de Türkiye’de üstüste 3 şampiyonluk kazanan ilk teknik adam oldu.

1986-1987
14 yıl aradan sonra Jupp Derwall yönetiminde kazanılan bu şampiyonluk Galatasaray’ın profesyonel liglerdeki 7. şampiyonluğuydu. Galatasaray 36 maçta 23 galibiyet, 8 beraberlik 5 de mağlubiyet alırken 54 puan toplamıştı.

1987-1988
Mustafa Denizli’nin teknik direktörlüğü üstlendiği bu sezonda Galatasaray oynadığı 38 maçta 27 galibiyet, 9 beraberlik ve 2 mağlubiyet alırken ilk kez üç puan sisteminin uygulandığı bu sezonda 90 puan toplamıştı.

1992-1993
Karl Heinz Feldkamp’ın teknik direktörlük görevini üstlendiği bu sezonda Galatasaray 66 puanla şampiyon olurken, 20 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyet almıştı.

1993-1994
Reinhard Holmann’ın teknik direktörlüğünü yaptığı bu sezonda Galatasaray, 30 maçta 22 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 mağlubiyet aldı. 70 puan topladı. Bu şampiyonluk Galatasaray’ın lig tarihinde kazandığı 10. şampiyonluk olacaktı.

1996-1997
Fatih Terim’in teknik direktörlüğü üstlendiği bu sezonda Galatasaray, 34 maçta 25 galibiyet, 7 beraberlik 2 de mağlubiyet aldı. 82 puan toplayan Galatasaray böylece 11. kez şampiyon oluyordu.

1997-1998
34 maçta 23 galibiyet, 6 beraberlik ve 5 mağlubiyet alan Galatasaray, 75 puanla 12. kez şampiyon oldu. Bu sezona damgasını vuran gelişme ise Galatasaray Başkanı Faruk Süren’in “20:45’te şampiyonuz” mesajı olacaktı.

1998-1999
Fatih Terim yönetiminde üstüste üçüncü kez kazanılan bu şampiyonluğa 34 maçta 23 galibiyet, 9 beraberlik, 2 mağlubiyet ile ulaşılırken 78 de puan toplandı.

1999-2000
Üstüste dördüncü kez kazanılan bu şampiyonluk 34 maçta 24 galibiyet, 7 beraberlik ve 3 mağlubiyetle gelmişti. Fatih Terim’in son kez teknik direktörlük görevini üstlendiği bu sezonda aynı zamanda UEFA Kupası da kazanılmıştı.

2001-2002
Mircea Lucescu’nun teknik direktörlük görevini yürüttüğü bu sezonda Galatasaray 15. kez şampiyon olarak üçüncü yıldızı takan ilk takım olacaktı.Galatasaray bu şampiyonluğa 34 maçta 24 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyetle ulaşmıştı.

2005-2006
Erik Gerets ile kazanılan bu şampiyonluk Galatasaray tarihindeki 16. şampiyonluk olacaktı. Fenerbahçe’nin son hafta Denizli’de berabere kalmasıyla gelen bu şampiyonluğa 26 galibiyet, 5 beraberlik 3 de mağlubiyetle ulaşıldı. Bu sezonun son maçı olan 3-0’lık Kayserispor maçı ve o maçın bitiminden itibaren 16 dakika süreyle Denizli’deki Fenerbahçe maçının bitmesinin beklenmesi unutulmaz anlar olarak tarihe geçecekti.

2007-2008
Karl Heinz Feldkamp ile başlayıp, sezonun bitmesine 6 hafta kala istifa etmesiyle Cevat Güler'in teknik direktörlüğüyle tamamlanan bu sezonda Galatasaray, sezon boyunca yaşanan birçok çalkantıya rağmen, çoğu ilk kez sarı-kırmızı forma giyen genç oyuncularının inanılmaz performansıyla 17. şampiyonluğa ulaştı. Sezonun 32. haftasında Fenerbahçe'yi yeni transfer Nonda'nın golüyle 1-0 yendikten sonra liderliği de ele geçiren Galatasaray, bu sezon müthiş bir çıkış yapan Sivasspor'u da sahasında 5-3 yenerek liderliğini iyi pekiştirdikten sonra en yakın rakipleri Fenerbahçe, Beşiktaş ve Sivasspor'a 6 puan fark atarak 79 puanla 17. şampiyonluğuna uzandı.
GS2004 Tarih: 28.03.2009 07:20


1905 yılı Ekim ayında Galatasaray Lisesi öğrencilerinden Ali Sami Yen, Galatasaray Lisesi’nde Mehmet Ata Bey'in dersi sırasında arkadaşlarıyla konuşarak, yeni bir futbol kulübü kurmaya karar verir: “1 Ekim 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat öğretmenimiz merhum Mehmet Ata Bey’in dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik.”

Mehmet Ata Bey'in dersinden sonra tenefüste herkes futbol oynamak için yine Grand Cour’a toplanır, oysa, o dönemin II. Abdülhamit idaresi, spor kulüplerini kurmak bir yana, gençlerin bir araya gelmesini bile yasaklamaktadır.

İşte Galatasaray futbol takımının “nüvesi”ni oluşturan ilk futbol takımları böylece oluşmaya başlar.

Ali Sami Yen'in deyimiyle, bu takımları oluşturan çocukların arasında Alexandre Dumas'nın Üç Silahşörleri’ne benzer bir bağlılık vardır. Kimi zaman hakaretlere uğrayan, kimi zaman dövüşmek zorunda kalan, kimi zaman tutuklanıp, okuldan uzaklaştırılan bu çocuklar, bağlılıktan doğan gücü keşfederler.

Okulda müdürleri Abdurrahman Şeref Bey de ‘camlar kırılıyor’ diye futbol oynanmasını yasaklar. II. Abdülhamid'e okul ve öğrenciler aleyhine jurnal verilmesi sonucunda, okul dışında da futbol oynanması engellenir. Ancak Ali Sami Yen ve arkadaşları hapsedilmeyi, sürülmeyi göze alarak her hafta İstanbul'un başka bir çayırına giderek gizlice futbol oynarlar. Bu alışkanlıkları kulüpleşinceye kadar devam eder ve onlara sürekli sıkıntı yaratır. Galatasaray Kulübü’nün büyük kurucusu Ali Sami Yen'in ifadesine göre; "Her defasında rahmetli Abdurrahman Şeref bizleri, mektebin futbol âşıklarını odasına çağırır, karşısına dizer: 'Siz yine futbol oynamışsınız öyle mi?' diye sorardı. Hepimiz susar, bu soruya cevap vermezdik. O zaman aziz müdürümüz yanımıza yaklaşır, tombul eliyle hepimize birer tokat aşkeder, 'Bir daha top oynadığınızı görmeyeyim' derdi. Biz tokatları yer, mektepten izinli çıkar çıkmaz en uzak çayıra gider yine futbol oynardık".

Dönemin kolluk kuvvetleri olan hafiyeler de bu başarılı öğrencilerin top oynamasına izin vermemek için onları takip eder ve jurnallerini ilgililere iletirlerdi: "Mekteb-i Sultanî-i Şahane talebesinin kale kurup birbirlerine top endaht ettiklerinin görüldüğü bera-yı sadakat arz olunur."

Ali Sami Yen ve arkadaşları, 1905’de Kadıköy’de bir Rum ekibiyle oynadıkları maça isimsiz olarak çıkar ve maçı 2-0 kazanırlar. Maçların sonunda, kulübün ismi seyirciler tarafından konur: “Galata Sarayı Efendileri”.

Müdür Bey’in tokatları ve mektebin cezaları, hafiyelerin takibi veya hapse atılmak tehlikesi, “Galata Sarayı Efendileri”nin futbol aşkını söndüremez. Hiçbir baskı, Galatasaray Kulübü’nün bu gençlerle doğmasını engelleyemez. Tam bu sırada, Galatasaray'ın en büyük şansı Tevfik Fikret gibi bir Galatasaraylı’nın müdür olarak göreve gelişi ile gerçekleşir.

Tevfik Fikret, eski müdürün tam tersi olarak futbol oynayanlara baskıcı bir tutum sergilemez, aksine takım kurma ve kulüpleşme aşamasında elinden geleni yaparak mektepten sonra kulübe de büyük katkı sağlar. Kendi devrimci ruhunu Galatasaray anlayışıyla birleştirerek Galatasaray'ı kısa zamanda gerçek kimliğine kavuşturan Fikret, müdürlük görevin yanı sıra Galatasaray Spor Kulübü'nün “hami (koruyucu) başkanlığı”nı da üstlenmiştir.

Galatasaray Spor Kulübü'nün ilk renkleri kırmızı-beyaz olarak belirlenmişti. Türkçülük renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve yanlı düşünen yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanarak futbolcular yakın bir takibe alındılar. Osmanlı İmparatorluğu'nun giderek yükselen bir Türkçülük hareketinden korkması ile; bu renklerin kullanılması da yasaklanır. Ali Sami Yen’in yorumuyla; "Kuşdili'nin meşhur al fesli, palabıyıklı, tıknaz hafiyesi etrafımızda çizdiği çarkları daraltmaya ve fena gözle bakmaya başlamıştı. Çok genç olmamızı, bu hareketlerimizin anlayışla karşılanması için kalkan olarak kullanmakla beraber, amacımıza ulaşma yolunda, istemeye istemeye kırmızı-beyazı terk ettik."

O zamanki lig federasyonunun teklif ettiği, sarı-siyah renkler de gündeme gelmiş, ancak kalıcı olmayınca yeni renkler bulunması gerekmiştir. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen'den dinleyelim:

"Birçok yeri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı'daki Şişman Yanko'nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu."

Metresi otuziki kuruş olan bu sarıyla kırmızı, onları etkilemiştir. Umduklarından daha pahalı olmasına rağmen, kestirip alırlar. Alınan sarı-kırmızı kumaşlar, Ali Sami Bey’in kız kardeşi Samiye (Erer) Hanım tarafından forma olarak dikilir.

Sarı-Kırmızı formalı Galatasaray Futbol Takımı ilk kez 6 Aralık 1908 günü Barhau İngiliz gemisi takımıyla yapılan maça çıkar. Bu, zafer yıllarının başlangıcı ve ilk adımıdır. Ve böylece, 1908 – 1909 sezonunda ilk şampiyonluğa ulaşılır. Şampiyonluğa giden seride son maçta İmogen ‘i 11-0 yenen “Galata Sarayı Efendileri” şampiyon olan ilk Türk takımı olarak Türk Futbol Tarihi’ne geçer.

İlk şampiyonluğa ulaşan Galatasaray oyuncuları, aldıkları İstanbul Ligi Şilti'ni de çok sevdikleri müdürleri, ağabeyleri, hocaları Tevfik Fikret ile paylaşarak o günün anısına unutulmaz bir hatıra pozu verirler. Galatasaray, sırasıyla 1909 – 1910 ve 1910- 1911 sezonlarını da şampiyon olarak tamamlar.

“1908 Limited Edition Özel Koleksiyonu” sarı-kırmızılı renklerin ilk kez kullanılmasının 100. yılı anısına, bu hikayeden yola çıkarak tasarlanmıştır.Kaynak: Galatasaray
GS2004 Tarih: 24.09.2008 19:40
Yıl 1905...


Yıl 1905...
Aylardan EKİM...
Bugün benim doğumgünüm...
Beyazıtın Asırlık Çınarları...
Gül Baba'nın mübarek fidanları...
Mekteb-i Sultaninin çocukları...
GALATASARAYı kuracakları gündür bugün...

Bugün...
Bir Güneş doğar , bu Topraklara...
Bir Kültür ocağı...
Bir Ali Sami Yen , bir kaç öğrenci ...
Bir sınıfın koridorunda...
Biraraya gelir hepsi...
Hayatlarının ilkbaharında...
Yeni sevdalanmış ...
Bir aşık heyecanında...
Ama , acemi değiller ...
Sahipler yıllanmış kültür mayasına...
Bir derviş gibi...
Türk olmayanları yenmek "adına...
Yola çıktıkları gündür bugün...

* * *

Yıl 1905...
Aylardan EKİM...
Bir meşin yuvarlağın , dünyayı döndürdüğü devrin ...
Çanakkalede Şehitlerin ...
İstiklal Yazarı Tevfik'lerin ...
İlim , irfan yurdu binlerin ...
Ata'nın mektubundaki harflerin...
Zamanla Evrendeki herşeyin...
GALATASARAY dediği gündür bugün...

Baba Gündüzün, Aslan Nihatın...
Taçsız KRAL ; METİN OKTAYın...
Ders verir gibi Adam'lığın...
Kuşaktan kuşağa , çığlaşan Sevda'nın...
İçimize aktığı gündür bugün...

Damardan girip Aklımıza...
Sarısının Kanımıza...
Kırmızının Canımıza ...
Nakış gibi işlendiği gündür bugün...

* * *

Yıl 1905...
Aylardan EKİM...
Dünyaya gelen bebelerin ...
Rerere Rararayı..
"En Büyük Cim Bom "yazmayı ...
14 yıllık cefayı...
Mağlupken bile ,Tek Büyük olmayı ...
En karasından SEVDAyı , tadacakları gündür bugün...

Kupa'nın değil , Arma'nın ...
Hayatın anlamını bulanların...
Aşk Peşinden koşanların ...
Uğruna canlar koyan...
Karagünde bile TARAFTARIN...
Senin için varolduğu gündür bugün...

Işığın ardındaki gölge gibi gelmeyi
GALATASARAYı
İbadet eder gibi sevmeyi ,
Öğrenecekleri gündür bugün...

* * *

Yıl 1905...
Aylardan EKİM...
Her Irktan insan...
İster Afrika , ister Asya'da...
Hasret başı dik dolaşmaya...

Milenyum yılı Kopenhag'ta...
Horgürülmüş Can'lara...
Olacak GALATASARAY tek payda...
Bir geceyarısı 3.'cü Dünya...
İlk defa Mutluluktan ..."Ağla ,canım ağla..."
Gerçeklerin masala yaklaştığı gündür bugün...

* * *

Yıl 1905 ...
Aylardan EKİM...
Ne parayla , ne büyüyle...
Sadece akılla , sevgiyle...
Sözde değil gerçekte...
İzinden gidenlerle ...
Türkiye'nin Tek-Yürek olduğu gündür bugün...

19.05 ...Atamızın gençlere...

1905...Bizlerin Ulu Öndere...

Tarihte vereceği , en büyük Hediye... Seçildiği gündür bugün...


İmkansız nedir bilmeyen...
Her TÜRK'e gurur veren...
Tutku ötesi , sevilen ...
Sarayların , SARAY'I...
Eşşiz GALATASARAYı...
Tarihin ciltlerine sığmadığı gündür bugün...

* * *

Yıl 1905...
Aylardan EKİM...
Böyle geldim..Böyle giderim...
Şükürler olsun ki...
GALATASARAYlı doğdum...
GALATASARAYlı öleceğim...
Bir gün gelecek...
Devirteslim edilecek...
Bu Bayrak sonsuza dek sevilecek...

İşte O zaman...
Oğluma bırakacağım en büyük Miras
Ne bir Yalı, Ne bir ihtiras...
"Ne yaparsan yap ,Ne yazarsan yaz ...
GALATASARAY Armanı Kalbine As...
Diyeceğim gündür O gün...

Yıl 1905...

Aylardan EKİM...

Dünyaya bin kere gelsem yine SENİ seveceğim...

Geçmişte ...Bugünde ... Gelecekte ...

Ayrılsakta ... Ölsem de ... Kıyamette ...

Sana geleceğim gündür bugün...

Bazen...

Bazen ...

Nefes almak değildir , yaşamak...

O'nunla gülüp, O'nunla ağlamaktır...

Sarı -Kırmızı olmaktır , her an O'nu solurcasına...

*

Bazen ...

Özgürlük , çimlerde koşmak değildir...

Sevdası uğruna prangaya vurulmaktır...

Hep O'na tutuklu kalmışcasına...

*

Bazen ...

Başarı ... Para , Kupa kazanmak değildir...

İnsanların yüreğine dağlanmaktır ...

Damarında , kanında yaşarcasına ...

*

Bazen ...

İmparatorluk , ülkeleri ele geçirmek değildir...

Bir Meşin yuvarlakla , Yürekleri fethetmektir...

Sınır tanımadan hüküm kurmaktır , Milyonlarcasına...

*

Bazen...

ASLAN , bir hayvan değildir...

Bir Simge , bir Semboldür ...Tarifsiz güçtür ...

Ruhundaki asalete yazılmışcasına...

*

Bazen ...

Cehennem...Öbür dünya değildir...

Taraftarla coşmuş , SAMİYEN'dir ...

Alev alev yanarcasına...

*

Bazen ...

İmkansız ...Olmaz değildir...

7 kişi 7 Sıfır yenmek , Ağları delmek , Şampiyonluktur Milenyumda ...

Hayalleri gerçek yapmaktır...Sahaya her çıktığında...

*

Bazen ...

KRAL olmak , Taç giymek değildir...

Soyunu sevgiden , Ünvanı halktan almaktır...

Her doğan bebenin METİN olmasıdır...

Kuşaktan kuşağa akarcasına...

*

Bazen ...

VEFA...Semt adı değildir..

14 yıl kan kusup , ölümüne arkasında durmaktır...

Her şartta , yıkılmaz bir duvarcasına...

*

Bazen ...

Tarih, tozlu bir sayfa değildir...

Gerçektir , yaşamdır....1905'te doğup Ciltlere sığmamaktır...

Destanların değişmez yazarı olurcasına...

*

Bazen ...

GÜÇ , bir sıfat değildir...

Evsiz barksız , beş parasız , en zorda , tüm dünyayı ayağa kaldırmaktır...

Üstünde sade bir parçalı formayla ; kolaycasına...

*

Bazen ...

Cesaret , Korkuyu yenmek değildir...

Onbinlerce rakibin arasından geçip, kalesine Bayrağı dikmektir...

Tek başına...Kimse yokmuşcasına...

*

Bazen ...

Sevgi...Anne , Baba , Eş , dost değildir...

Onlardan ötedir...Tutkudur Renklere , Armaya ...

Ayrılmaz parçanmışcasına...

*

Bazen ...

Hayat herşey değildir...

Ama herşey bana GALATASARAY'dır...

Doğumda ...Ölümde ...Yaşamda ...

Taparcasına...
GS2004 Tarih: 24.09.2008 19:37
Kendine ait renklerinde
Şampiyonluklarını yaşayabilmek için seni,
Dünyamızdaki gururları sevinçleri
Yaşayabilmek için seni sevdik
Şampiyon Galatasaray

Neler neler verdin sen bize
Neler neler Şampiyonum
Cim Bom Bom..

Bir tek seni sevdik
Hep senin peşinden yürüdük...

Buruk gönlümüzün karanlığında sen
Bir ışık , bir aşk gibi
Aydınlattın karanlığımızı
Haykırabilmek için seni sevdik..

Neler neler verdin sen bize
Neler neler verdin
Neler neler Şampiyonum

Tutkumla aşkınla dolu sıcak gönüllerimiz,
Yaşayabilmek için seni sevdik
Gözlerimizdeki kalplerimizdeki mutluluğu
Yaşayabilmek için seni sevdik

ŞANLI GALATASARAY
FreddyKrueger Tarih: 12.09.2008 19:17


EN'LER VE İLK'LER

Türkiye'nin Avrupa'da kupa kazanan İLK ve TEK futbol takımı GALATASARAY

Dünya sıralamasında 1. sıraya yükselen İLK Türk Takımı.
Devlet üstün hizmet madalyası alan İLK Takım
UEFA Kupası'nı hiç yenilgi almadan kazanan İLK ve TEK Türk Takımı
Üç yıldızı alan İLK takım
Türkiye Süper Ligi'nin İLK Şampiyonu
Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda Avrupa'yı temsil eden İLK ve TEK Türk Takımı
Şampiyonlar Ligi'nde Çeyrek Final'e yükselen İLK Türk Takımı
Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda Yarı Final oynayan İLK ve TEK Türk takımı
İstanbul Şampiyonluğu'nu kazanan İLK Türk Takımı (1908-1909)
Yurt dışında galibiyet alan İLK Türk Takımı (1911)
Yurt dışında maç yapan İLK Türk Takımı (1911)
Şampiyonlar Ligi'ne katılan İLK Türk Takımı
Avrupa'da, UEFA Kupası'nı hiç yenilgi almadan kazanan İLK Takım
Balkanlar'da UEFA Kupasını kazanan İLK ve TEK Takım
Uluslararası maçlarda kendi sahasında ardarda EN çok galibiyet alan TEK Türk Takımı (20 kez)
BAYAN BASKETBOLUNDA TÜRKİYE'NİN İLK AVRUPA KUPASINI KAZANAN TAKIM (09.04.2009)

UEFA Kupası'nı kazanan İLK ve TEK Türk Takımı
Süper Kupa'yı kazanan İlk ve Tek Türk Takımı
İnternet sitesine sahip İLK Türk Takımı
Bir İspanyol takımını deplasmanda yenen İLK Türk Takımı (Real Mallorca - Galatasaray: 1-4)
Bir sezonda 2 İtalyan takımını eleyen İLK Türk Takımı (Milan ve Bologna)
Bir sezonda 2 İngiliz takımını eleyen İLK Türk Takımı (Leeds United ve Arsenal)
Türkiye 1. Ligi'ni namağlup bitiren İLK Takım (1985-86)

Profesyonel ligde EN fazla aralıksız şampiyon olan Takım (4 kez üst üste)
Profesyonel ligde yerli hocayla EN çok şampiyon olan Takım (8 kez)
EN fazla şampiyonluk yaşayan futbolculara sahip olan Takım (Hakan Şükür ve Bülent Korkmaz 8 kez, Suat Kaya ve Arif Erdem 7 kez)
Bir sezonda EN fazla Avrupa kupası maçı yapan Takım (17 maç)
Avrupa'da Şampiyonlar Ligi'ne EN fazla katılan Takım (10 kez)
Türkiye Kupası'nı EN fazla kazanan Takım (14 kez)
Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı EN fazla kazanan Takım (10 kez)
Avrupa kupalarında 1 sezonda EN fazla puan toplayan Takım (17 maç 34 puan)
Bir sezonda Avrupa kupalarında EN fazla galibiyet alan Türk Takımı (9 kez)
Bir sezonda Avrupa kupalarında EN fazla gol atan Türk Takımı (29 gol)
Deplasmanda aralıksız EN fazla yenilmeyen Takım (40 kez)
Bir sezonda EN fazla maç yapan Takım (58 kez)
Avrupa kupalarında EN çok tur atlayan TEK Türk Takımı
Avrupa kupalarında EN fazla maç yapan TEK Türk Takımı (17 maç)
Türkiye liglerinde bir sezonda EN fazla gol atan Takım (1962-1963 sezonu 105 gol)
Avrupa kupalarında EN çok gol atan Türk Takımı

Avrupa Kupalarındaki İLK Goller
1.GOL: Metin Oktay - 27.08.1956 (Galatasaray-Dinamo Bükreş: 1-3)
100.GOL: Uğur Köken - 1.10.1969 (Galatasaray-Waterford: 2-3)
200.GOL: Mirsad Seydiç- 20.10.1982 (Galatasaray - Austria Wien: 2-4)
300.GOL: Uğur Tütüneker - 4.11.1992 (Galatasaray - E.Frankfurt: 1-0)
500.GOL: Tugay Kerimoğlu 5.11.1997 (Galatasaray - Sparta Prag: 2-0)


Teşekkürler GALATASARAY!
Teşekkürler gurur veren bu tablonun yaratılmasında emeği geçen herkese...
FreddyKrueger Tarih: 12.09.2008 18:02


TEKNİK DİREKTÖRLER

Sezon[COLOR=#010f24]___________Antrenör
1905-1906[COLOR=#010f24]______Nikolof (Futbolcu)-Bulgaristan
1907[COLOR=#010f24]___________Emin Bülend (Futbolcu)
1908-1911[COLOR=#010f24]______Horace Armintage (Futbolcu)
1911-1914[COLOR=#010f24]______Emin Bülend (Futbolcu)
1915[COLOR=#010f24]___________Sadi Bey
1916-1917[COLOR=#010f24]______Ali Sami Yen
1919-1921[COLOR=#010f24]______Necip Şahin (Futbolcu)
1922-1923[COLOR=#010f24]______Adil Giray (Futbolcu)
1924-1928[COLOR=#010f24]______Billy Hunter- İskoçya
1929[COLOR=#010f24]___________Nihat Bekdik (Futbolcu)
1930-1931[COLOR=#010f24]______Lamberg- Macaristan
1931-1932[COLOR=#010f24]______Fred Pegnam- İngiltere
1933-1936[COLOR=#010f24]______S. Pedeafoot- İngiltere
1937[COLOR=#010f24]___________Hans Baar- Avusturya
1938[COLOR=#010f24]___________Peter Szabo- Macaristan
1938-1939[COLOR=#010f24]______Peter Tandler- Avusturya
1939[COLOR=#010f24]___________Hayman- İngiltere
1939-1940[COLOR=#010f24]______C. Zaharczuk- Polonya
1941-1945[COLOR=#010f24]______Jhon Begget- İngiltere
1945-1946[COLOR=#010f24]______Miço Dimitriyadis
1947[COLOR=#010f24]___________J. Szweng- Macaristan
1947-1949[COLOR=#010f24]______Pat Molloy- İngiltere
1950-1952[COLOR=#010f24]______D. Lockhead- İngiltere
1952-1953[COLOR=#010f24]______Gündüz Kılıç
1953-1954[COLOR=#010f24]______Lazlo szekelly- Macaristan
1954-1957[COLOR=#010f24]______Gündüz Kılıç
1957-1958[COLOR=#010f24]______George Dick- İngiltere
1959-1961[COLOR=#010f24]______Remondini- İtalya
1961-1963[COLOR=#010f24]______Gündüz Kılıç- Çoşkun Özarı
1964-1967[COLOR=#010f24]______Gündüz Kılıç
1967-1968[COLOR=#010f24]______Eşfak Aykaç- Bülent Eken
1968-1970[COLOR=#010f24]______Kaleperoviç- Yugoslavya
1970-1971[COLOR=#010f24]______Çoşkun Özarı
1971-1972[COLOR=#010f24]______Brian Birch- İngiltere
1972-1973[COLOR=#010f24]______Brian Birch- İngiltere
1974-1975[COLOR=#010f24]______Brian Birch- İngiltere
1975-1976[COLOR=#010f24]______Mansell- İngiltere
1976-1977[COLOR=#010f24]______M. Allison- İngiltere
1977-1978[COLOR=#010f24]______Fethi Demircan
1978-1979[COLOR=#010f24]______Coşkun Özarı
1979-1980[COLOR=#010f24]______Turgay Şeren
1980-1982[COLOR=#010f24]______Brian Birch- İngiltere
1982-1983[COLOR=#010f24]______Özkan Sümer
1983-1984[COLOR=#010f24]______Tomislav İviç- Hırvatistan
1984-1988[COLOR=#010f24]______Jupp Derwall- Almanya
1988-1990[COLOR=#010f24]______Mustafa Denizli
1990-1991[COLOR=#010f24]______Sigfried Held- Almanya
1991-1992[COLOR=#010f24]______Mustafa Denizli
1992-1993[COLOR=#010f24]______Karl-Heinz Feldkamp- Almanya
1993-1994[COLOR=#010f24]______Rainer Hollmann- Almanya
1994-1995[COLOR=#010f24]______Reinhard Saftig- Almanya
1995-1996[COLOR=#010f24]______Graeme Souness- İskoçya
1996-2000[COLOR=#010f24]______Fatih Terim
2000-2002[COLOR=#010f24]______Mircea Lucescu-Romanya
2002-2004[COLOR=#010f24]______Fatih Terim
2004-2005[COLOR=#010f24]______Gheorghe Hagi
2005-2007[COLOR=#010f24]______Erik Gerets
2007-2008[COLOR=#010f24]______Karl-Heinz Feldkamp- Almanya
2007-2008[COLOR=#010f24]______[COLOR=#010f24]Cevat GüLer (Son 6 Hafta Görev aLdı.)
2008-2009[COLOR=#010f24]______Michael Skibbe
2009-2009[COLOR=#010f24]______BüLent Korkmaz
2009-......[COLOR=#010f24]____[COLOR=#010f24]_[COLOR=#010f24]_[COLOR=#010f24]_[COLOR=#010f24] Frank Rijkaard
FreddyKrueger Tarih: 12.09.2008 17:56


BAŞKANLAR VE KUPALAR


ALİ SAMİ YEN
1905-1918: 4 Kupa
(Pazar Ligi 3, Cuma Ligi 1)
1925: 1 kupa (İstanbul Ligi Şampiyonluğu)


R. CEVDET KALPAKÇIOĞLU
1919: 1 kupa (Cuma Ligi Şampiyonluğu)


AHMET ROBENSON
1926: 1 kupa (İstanbul Ligi Şampiyonluğu)


A. İBRAHİM PİRİOĞLU
1927-1928: 1 kupa (İstanbul Ligi Şampiyonluğu)


NECMETTİN SADAK
1928-1929: 1 kupa (İstanbul Ligi Şampiyonluğu)


M. TAHİR KEVKEP
1931-1932: 1 kupa (İstanbul Ligi Şampiyonluğu)


SEDAT ZİYA KANTOĞLU
1937-1939: 1 kupa (Milli Küme Şampiyonluğu)


TEVFİK ALİ ÇINAR
1940-1942: 1 kupa (İstanbul Kupası Şampiyonluğu)


OSMAN DARDOĞAN
1942-1943: 1 kupa (İstanbul Kupası Şampiyonluğu)


SUPHİ BATUR
1946-1950: 6 kupa (Pazar Ligi 3, Cuma Ligi 1)
1965-1968: - Federasyon Kupası (2), TSYD Kupası (2), Cumhurbaşkanlığı Kupası


REFİK SELİMOĞLU
1954-1956: 2 kupa (İstanbul Profesyonel Ligi Şampiyonluğu)


SADIK GİZ
1957-1959: 1 kupa (İstanbul Profesyonel Ligi Şampiyonluğu)


ULVİ YENAL
1962-1964: 5 kupa (Lig Şampiyonluğu-2, Federasyon Kupası-2, TSYD Kupası Şampiyonluğu)


SELAHATTİN BEYAZIT
1969-1973: 9 kupa (Lig Şampiyonluğu-3, TSYD Kupası-2)
1975-1977: (Federasyon Kupası-2, Cumhurbaşkanlığı Kupası-2)


MUSTAFA PEKİN
1973-1975: 2 kupa (Lig Şampiyonluğu, Başkanlık Kupası)


PROF. DR. ALİ URAS
1977-1986: 5 kupa (TSYD Kupası, Federasyon Kupası-2, Cumhurbaşkanlığı Kupası, Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu)


DR. ALİ TANRIYAR
1986-1990: 6 kupa (Lig Şampiyonluğu-2, TSYD Kupası, Cumhurbaşkalığı Kupası-2, Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu)


ALP YALMAN
1990-1996: 10 kupa (Lig Şampiyonluğu-2, TSYD Kupası-2, Başbakanlık Kupası-2, Türkiye Kupası-2, Cumhurbaşkanlığı Kupası Şamp.-2)


FARUK E. SÜREN
1996-2001: 14 kupa (Lig Şampiyonluğu-4, Türkiye Kupası-3, TSYD Kupası-3, Cumhurbaşkanlığı Kupası-2, UEFA Kupası, Süper Kupa Şampiyonluğu)


H. MEHMET CANSUN
2001-2002 (8 ay): -


ÖZHAN CANAYDIN
2002-2004: 1 kupa (Türkiye 1. Süper Ligi Şampiyonluğu)
2004-2006: 2 kupa (Süper Lig Türkiye Şampiyonluğu ve Türkiye Kupası)


ADNAN POLAT
2007-2008: 1 kupa (Türkiye 1. Süper Ligi Şampiyonluğu), 1 Türkiye Süper Kupası
FreddyKrueger Tarih: 12.09.2008 17:49
GALATASARAY BAŞKANLARIAli Sami YEN
(1905-1918) (1925)Refik Cevdet KALPAKCIOĞLU
(1919-1922) (1934)Yusuf Ziya ÖNİŞ
(1922-1924) (1950-1952)Ali Haydar ŞEKİP
(1925)Ahmet ROBENSON
(1926)Adnan İbrahim PİRİOĞLU
(1927)Necmettin SADAK
(1928-1929)Abidin DAVER
(1929-1930)Ahmet KARA
(1930-1931) (1933)Tahir KEVKEP
(1931-1932)Ali Haydar BARŞAL
(1932-1933) (1933-1934)Fethi İSFENDİYAROĞLU
(1933)Ethem MENEMENCİOĞLU
(1934-1936)Saim GOGEN
(1936-1937)Sedat Ziya KANTOĞLU
(1937-1939) (1944)Nizan NURİ
(1939)Adnan AKISKA
(1939)Tevfik Ali ÇINAR
(1940-1942)Osman DARDAĞAN
(1942-1943)Muslihittin PEYKOĞLU
(1944-1946)Suphi BATUR
(1946-1950) (1965-1968)Ulvi YENAL
(1953) (1962-1964)Refik SELİMOĞLU
(1954-1956) (1960-1962)Sadık GİZ
(1957-1959)Selahattin BEYAZIT
(1969-1973) (1975-1979)Prof.Dr.Mustafa PEKİN
(1973-1975)Prof.Dr.Ali URAS
(1979-1984) (1984-1986)Dr.Ali TANRIYAR
(1986-1988) (1988-1990)Alp YALMAN
(1990-1992) (1992-1996)Faruk SÜREN
(1996-2001)H.Mehmet CANSUN
(2001-2002)Özhan CANAYDIN
(2002-2008)Adnan POLAT
(2008-...)